Kobieta w różowym dresie odczuwa dyskomfort w strefie intymnej.
Mama i dziecko Aleksandra Słupczyńska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 48613 razy

Swędzenie warg sromowych – przyczyny i sposoby łagodzenia nieprzyjemnych objawów

Świąd warg sromowych oraz okolic intymnych jest częstą dolegliwością, doskwierającą wielu kobietom. Jej przyczyny mogą być różne – np. alergiczne lub infekcyjne. Jakie symptomy mogą towarzyszyć swędzeniu warg sromowych? Jak można zniwelować nieprzyjemne objawy?  

Spis treści:


  1. O czym może świadczyć swędzenie warg sromowych? Przyczyny
  2. Świąd sromu i inne objawy – co może mu towarzyszyć i dlaczego?
  3. Swędzenie warg sromowych w ciąży – czy to normalne?
  4. Swędzenie warg sromowych po stosunku – czy to alergia?
  5. Leki i domowe sposoby na swędzenie sromu

O czym może świadczyć swędzenie warg sromowych? Przyczyny 

Najczęstszą przyczyną świądu warg sromowych jest reakcja alergiczna lub podrażnienie warg sromowych, wywołane środkami higieny osobistej, takimi jak mydła, żele do mycia ciała, kremy czy balsamy. W niektórych przypadkach podrażnienie mogą wywołać również podpaski i papier toaletowy. Czasami źródłem podrażnienia są płyny i proszki do prania odzieży oraz sztuczne materiały, z których wykonana jest odzież.  

Jednakże alergia nie jest jedyną możliwą przyczyną świądu warg sromowych – ten objaw może wskazywać na poważniejsze przyczyny – dlatego nie powinien być bagatelizowany. Swędzenie warg sromowych może być skutkiem infekcji narządów płciowych, spowodowanej przez różne drobnoustroje: najczęściej są to grzyby (Candida spp.), wirusy (opryszczka), oraz bakterie (rzeżączka, Chlamydia spp.).  

Kup w aptece: Preparaty na infekcje intymne

Infekcje sromu mogą być wywołane zaburzeniami naturalnej mikroflory bakteryjnej okolic narządów płciowych. W warunkach fizjologicznych flora ta chroni okolice intymne przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Gdy jednak dojdzie do jej zaburzenia, mogą rozwinąć się objawy infekcji sromu, a w niektórych przypadkach również i pochwy. Dolegliwości te mogą być również związane z zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, szczególnie w przypadku kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy.  

Przeczytaj: Objawy grzybicy pochwy

Ten nieprzyjemny objaw może być też wynikiem chorób dermatologicznych, np. łuszczycy czy liszaja twardzinowego sromu. W takim przypadku konieczna może być konsultacja dermatologiczna i włączenie odpowiedniego leczenia. Do rzadkich przyczyn świądu sromu należą choroby nowotworowe – np. rak sromu oraz zaburzenia psychiczne – wówczas omawiana dolegliwość może być reakcją na przewlekły stres.  

Swędzenie warg sromowych większych  

Srom składa się z warg sromowych większych oraz położonych pod nimi, warg sromowych mniejszych. Dotkliwy świąd sromu może dotyczyć obu tych struktur jednocześnie – jest to sytuacja najczęstsza. Choć rzadko, to jednak zdarzają się sytuacje, w których występuje izolowany świąd warg sromowych większych lub mniejszych. Jeśli swędzenie dotyczy tylko warg sromowych większych, można podejrzewać, że przyczyna świądu jest alergiczna, a swędzenie jest efektem podrażnienia, spowodowanego środkami do prania lub higieny osobistej albo materiałem, z którego wykonana jest odzież. Takie zapalenie występuje rzadko – wtedy najczęściej objęty nim jest cały srom.  

Swędzenie warg sromowych mniejszych 

Swędzenie warg sromowych mniejszych prawie nigdy nie jest izolowanym objawem, co oznacza, że zwykle towarzyszy mu także swędzenie warg sromowych większych. Jednak, gdy podrażnienie obejmuje wargi sromowe mniejsze, może to świadczyć o tym, że należy przyjrzeć się dokładnie swoim objawom i udać się do lekarza, aby ustalić właściwy sposób leczenia. Nie należy zwlekać, ponieważ zapalenie może przenieść się na okoliczne narządy – pochwę i cewkę moczową.  

Świąd sromu i inne objawy – co może mu towarzyszyć i dlaczego? 

Mimo tego, że swędzenie i pieczenie warg sromowych mogą być jedynym objawem chorobowym, to jednak pacjentom najczęściej towarzyszą również inne dolegliwości. Należą do nich: 

  • zaczerwienienie warg sromowych i ich okolic – krocza, wejścia do pochwy,  

  • ból podczas dotykania warg sromowych, czasami również podczas siedzenia,  

  • obrzęk warg sromowych,  

  • nieprzyjemne uczucie pieczenia i szczypania, 

  • wydzielina i upławy z pochwy – mogą mieć nieprzyjemny zapach; serowate bądź zielono-żółte mogą podpowiedzieć lekarzowi, jaka jest przyczyna świądu,  

  • problemy z oddawaniem moczu – ból podczas oddawania moczu, potrzeba częstszego oddawania moczu, pieczenie, parcie na pęcherz w nocy, 

  • dyskomfort na skórze i błonach śluzowych sromu i pochwy,  

  • ból i dyskomfort podczas odbywania stosunku seksualnego. 

Przeczytaj: Ból pochwy, co może oznaczać?

Powiązane produkty

Swędzenie warg sromowych w ciąży – czy to normalne? 

U kobiet w ciąży świąd warg sromowych jest dość częstym objawem – zwykle jest spowodowany w pełni naturalnymi zmianami pH pochwy i okolic krocza. Zmiany te natomiast wywołują podrażnienia, których wynikiem jest nieprzyjemne swędzenie i pieczenie.  

Mimo tego kobiety w ciąży nie powinny bagatelizować towarzyszących im objawów – mogą być one związane z infekcjami (bakteryjnymi, grzybiczymi i wirusowymi) lub chorobami przenoszonymi drogą płciową (opryszczką narządów płciowych, kiłą czy rzeżączką), które mogą być zagrożeniem zarówno dla właściwego przebiegu ciąży, jak i zdrowia matki oraz jej nienarodzonego dziecka. Poza tym, mogą być przyczyną wad wrodzonych płodu, a nawet poronienia. Z tego względu kobiety w ciąży, niezwłocznie po zauważeniu niepokojących objawów, powinny zgłosić się do lekarza, aby otrzymać odpowiednie leczenie dopasowane do przyczyny, która wywołała objawy.  

Swędzenie warg sromowych po stosunku – czy to alergia? 

Swędzenie warg sromowych po stosunku nie jest objawem alergicznym. Najczęściej wynika z mikrouszkodzeń, powstałych po odbytym zbliżeniu. Jeżeli świąd pojawia się kilka dni po stosunku, może to świadczyć o rozwijającym się zakażeniu. Do takiego zakażenia dochodzi w wyniku przeniesienia się bakterii z narządów płciowych partnera na okolice warg sromowych. Może być również spowodowane infekcjami przenoszonymi drogą płciową – takimi jak kiła (Treponema pallidum), rzeżączka (Neisseria gonorrhoeae) czy wrzód miękki weneryczny (Haemophilus ducreyi). Skutecznym sposobem zapobiegania tym infekcjom jest odbywanie stosunku płciowego przy użyciu zabezpieczeń, takich jak prezerwatywa.  

Leki i domowe sposoby na swędzenie sromu 

Leczenie świądu warg sromowych zależy od przyczyny, która spowodowała wystąpienie tych dolegliwości. W przypadku gdy swędzenie jest objawem alergii na środki higieny osobistej bądź preparaty do prania, należy zmienić je na takie o właściwościach hipoalergicznych – powinno to znacznie złagodzić występujące dolegliwości.  

Jeśli świąd sromu jest spowodowany infekcją okolicy intymnych, to w takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia – najczęściej zalecane są maści, zawierające środki przeciwgrzybicze bądź antybiotyki. W celu dobrania odpowiedniego preparatu należy udać się do lekarza i stosować lek tak długo jak lekarz zaleci – nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. Przerwanie terapii przed zalecanym czasem może spowodować nawrót infekcji.  

Najpopularniejszym domowym sposobem na łagodzenie świądu sromu są nasiadówki, najczęściej sporządzane przy użyciu naparu z rumianku oraz liści kory dębu. Nasiadówka polega na zanurzeniu pośladków, a najlepiej całej okolicy bioder w ciepłym naparze. Podczas jej wykonywania górna część tułowia oraz nogi nie powinny być zanurzone w wodzie. Takie kąpiele, zwłaszcza wykonywane regularnie, zmniejszają doskwierające dolegliwości oraz przynoszą pacjentkom ulgę.  

Bibliografia

Bręborowicz G.H. (2015), Ginekologia i położnictwo, t. 2, Wyd. PZWL. 

Stefanowicz E., Swędzenie (świąd) pochwy i sromu, dostępny online: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/264425,swedzenie-swiad-pochwy-i-sromu. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij