Kobieta z lupą oraz infekcją narządów płciowych.
Zdrowie i uroda Aleksandra Słupczyńska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 42923 razy

Jakie są rodzaje zapalenia sromu? Objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie sromu to uporczywy problem, z jakim boryka się na co dzień wiele kobiet. Jakie są jego najczęstsze przyczyny? Jak się objawia? Jak można je leczyć?  

Spis treści:


  1. Zapalenie sromu – rodzaje problemu
  2. Zapalenie sromu – objawy
  3. Zapalenie sromu – leczenie
  4. Zapalenie sromu u dziecka – jak postępować?
  5. Zapalenie sromu w ciąży – czy jest niebezpieczne?

Zapalenie sromu – rodzaje problemu 

Pacjentki coraz częściej zgłaszają dolegliwości intymne. Srom, ze względu na swoją lokalizację – bliską odbytu, jest niezwykle podatny na infekcje. Do najczęstszych przyczyn zapaleń sromu należą urazy mechaniczne i złe nawyki higieniczne. Infekcja sromu może być również spowodowana przez bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.  

Kup w aptece: Preparaty na infekcje intymne

Grzybicze zapalenie sromu 

Grzybicze zapalenie sromu często współwystępuje z zapaleniem pochwy, które najczęściej jest wywoływane przez grzyby Candida albicans. Jego najczęstszym objawem jest ból oraz obrzęk warg sromowych, a także ich świąd i pieczenie. Dolegliwości często nasilają się podczas oddawania moczu oraz w trakcie ciepłych kąpieli. Często pacjentki obserwują nietypową, bezwonną, grudkowatą wydzielinę z pochwy. Wydzielina ta ma konsystencję podobną do twarogu, przez co często bywa określona serowatą.  

Przeczytaj: Grzybica pochwy, jakie daje objawy?

Wirusowe zapalenie sromu 

Wirusowe zapalenia sromu są uciążliwe i często oporne na leczenie. Najczęstszymi z nich są opryszczkowe zapalenie sromu i kłykciny kończyste.  

Pierwotne opryszczkowe zapalenie sromu, wywoływane jest w większości przypadków przez wirus HSV-2 i jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Ta objawia się wieloogniskowymi, drobnymi pęcherzykami i sączącymi się uszkodzeniami naskórka. Chorobie często towarzyszy silny ból i gorączka. Może wystąpić także nietrzymanie moczu. Ponadto, węzły chłonne pachwinowe mogą ulec powiększeniu. Przeciętny czas utrzymywania się dolegliwości przy zakażeniu pierwotnym to 12 dni i przez ten okres zmiany na sromie pozostają zakaźne. W przypadku zakażeń nawrotowych, czas występowania objawów jest krótszy – wynosi około 6 dni, a okres zakaźności trwa 4 dni. Opryszczkowe zapalenie sromu można leczyć miejscowo, przy czym leczenie zmniejsza dolegliwości, ale nie skraca czasu infekcji.  

Kłykciny kończyste najczęściej objawiają się jako brodawkowate narośle, wywołane przerostem skóry sromu, krocza i okolic odbytowych. Są one najczęściej wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. W tym wypadku leczenie polega na ich usunięciu – za pomocą elektrokoagulacji, krioterapii, laseroterapii bądź odpowiednich roztworów chemicznych.  

Bakteryjne zapalenie sromu 

Do częstych bakteryjnych infekcji sromu można zaliczyć ostre zapalenie sromu, czyraczność i ropień gruczołu przedsionkowego większego, czyli gruczołu Bartholina

Ostre zapalenie gruczołu przedsionkowego większego, prowadzące do powstania ropnia jest jedną z najbardziej typowych chorób, dotyczących sromu. Bakterie, które najczęściej wywołuje to zapalenie to Escherichia coli, Proteus mirabilis, Neisseria gonorrhoeae oraz bakterie z rodzaju Bacteroides. Podstawową metodą leczenia jest nacięcie i drenaż jamy ropnia. U kobiet ciężarnych może być konieczne dodatkowo podanie antybiotyku. Do bakteryjnego zapalenia sromu mogą również doprowadzić choroby przenoszone drogą płciową, takie jak kiła (wywoływana przez krętki Treponema pallidum), rzeżączka (Neisseria gonorrhoeae) oraz miękki wrzód weneryczny (Haemophilus ducreyi).  

Zapalenie sromu – objawy 

Najbardziej uciążliwym objawem zapaleń sromu jest świąd, który powoduje uszkodzenie warg sromowych. Dotkliwym objawem jest również intensywny ból warg sromowych, często nasilający się przy chodzeniu. Czasami może on być tak intensywny, że uniemożliwia również siedzenie. Może się również pojawić obrzęk i zaczerwienienie warg sromowych, a także ich pieczenie. W rzadszych przypadkach pojawia się również wydzielina z pochwy.  

Poszczególne objawy mogą mieć różne nasilenie w zależności od etiologii, czyli tego, jaki drobnoustrój wywołał dane zapalenie. Poszczególne rodzaje zapaleń sromu mogą mieć charakterystyczne objawy, które opisano powyżej.  

Objawów zapalenia sromu zdecydowanie nie powinno się lekceważyć, ponieważ w sytuacji, w której nie zastosujemy odpowiedniego leczenia, zapalenie to może prowadzić do poważniejszych infekcji – np. zapalenia pochwy bądź układu moczowego. 

Powiązane produkty

Zapalenie sromu – leczenie 

W przypadku zapalenia sromu, należy zgłosić się do lekarza, najlepiej ginekologa. Dobierze on właściwe leczenie, dopasowane do etiologii zapalenia, czyli tego, jaki drobnoustrój spowodował zapalenie.  

Leki na zapalenie sromu 

Do najczęściej stosowanych leków – w przypadku zapaleń sromu – należą maści, zawierające antybiotyk (są skuteczne w przypadku zakażeń bakteryjnych) oraz maści przeciwgrzybicze. Aby złagodzić doskwierające objawy, można zastosować maści przeciwświądowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.  

Należy pamiętać o tym, że duża część zapaleń warg sromowych jest spowodowana zaniedbaniami higienicznymi – z tego powodu należy zaopatrzyć się w odpowiedni żel do higieny intymnej. Pozwoli on na zachowanie czystości miejsc intymnych, nie zaburzając naturalnej mikroflory bakteryjnej, która chroni przed infekcjami.  

Domowe sposoby na zapalenie sromu

W łagodzeniu objawów zapalenia sromu można wspomóc się domowymi sposobami. Jednym z nich są nasiadówki, czyli kąpiele z dodatkiem ziół lub substancji leczniczych – w przypadku zapalenia sromu polecanymi substancjami są roztwór nadmanganianu potasu, płynu Burowa, kory dębu lub napar z rumianku. Nasiadówka polega na zanurzeniu pośladków, a najlepiej całej okolicy bioder w ciepłym naparze. Podczas jej wykonywania górna część tułowia oraz nogi nie powinny być zanurzone w wodzie. Takie kąpiele, wykonywane oczywiście regularnie, zmniejszają odczuwane dolegliwości oraz przynoszą pacjentkom ulgę.  

Zapalenie sromu u dziecka – jak postępować? 

Zapalenie sromu i pochwy jest jednym z najczęstszych problemów ginekologicznych, jaki diagnozuje się u dziewczynek przed okresem dojrzewania. Najczęściej wynika ono z zaniedbań higienicznych, jednak zdarzają się też zapalenia bakteryjne, wynikające z chorób dermatologicznych, spowodowane przez owsiki lub inne, rzadsze przyczyny. W większości przypadków zapalenie sromu u dziewczynek ustępuje po wprowadzeniu prawidłowych nawyków higienicznych (polegających m.in. na używaniu bawełnianej bielizny, unikaniu drażniących mydeł, podcieraniu okolicy krocza we właściwym kierunku, myciu rąk po każdym skorzystaniu z toalety) lub po stosowaniu codziennych nasiadówek. Jeśli po takim postępowaniu zapalenie nie ustąpi, należy zgłosić się do lekarza w celu pogłębienia diagnostyki i zastosowania odpowiedniego leczenia. 

Zapalenie sromu w ciąży – czy jest niebezpieczne? 

Zapalenie sromu w ciąży może być bardzo niebezpieczne. Infekcje narządów płciowych u kobiet w ciąży powodują ryzyko zakażenia noworodka podczas porodu drogami natury bądź zakażenia wewnątrzmacicznego. Może to wywołać różne objawy u noworodków np. wady wrodzone, zaćmę. Może również doprowadzić do poronienia. Z tego powodu kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o to, by zapobiegać wszelkim infekcjom – zwłaszcza w obrębie ich narządów rozrodczych. 

Bibliografia

Bręborowicz G.H. (2015), Ginekologia i położnictwo, t. 2, Wyd. PZWL. 

Jasper J.M. (2009), Vulvovaginitis in the prepubertal child, Clinical Pediatric Emergency Medicine, nr 10, s. 10-13.  

 


Wybór redakcji