jak wybrac szczoteczke dla dziecka
Mama i dziecko Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2805 razy

Szczoteczka do zębów dla dziecka – jaką wybrać?

Wybór szczoteczki dla dziecka może stanowić wyzwanie. Bardzo szeroka gama produktów sprawia, że większość rodziców nie wie, czym się kierować podczas zakupów. Dodatkowo istotne jest to, by trafić w gust malucha. Dzieci niechętnie myją zęby – nielubiana szczoteczka nie pomoże wykształcić u dziecka zdrowych nawyków. Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów dla dziecka? Jaka szczoteczka będzie najlepsza na początek? Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje szczoteczek? Stomatolog odpowiada.

Spis treści:


 

  1. Szczoteczka elektryczna dla dziecka – jakie są rodzaje?
  2. Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – która lepsza do mycia zębów dziecka?
  3. Szczoteczka soniczna dla dzieci – jak jej używać i dlaczego warto?
  4. Pierwsza szczoteczka do zębów dziecka – jaką wybrać?
  5. Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

Szczoteczka elektryczna dla dziecka – jakie są rodzaje?

Decyzja o wyborze odpowiedniej szczoteczki dla naszego dziecka odgrywa szczególną rolę w dbaniu o higienę jamy ustnej i zdrowie zębów. Szczoteczka, pasta oraz poprawna technika mycia zębów stanowią klucz do redukcji ryzyka rozwoju próchnicy u dzieci (oraz dorosłych!).

Kup w aptece: Szczoteczki do zębów dla dzieci

W ostatnich latach oraz większą popularność zdobywają różnego rodzaju szczoteczki elektryczne, które różnią się sposobem działania. Szczoteczki elektryczne stanowią przykład nowoczesnych technologii, wykorzystywanych do codziennego oczyszczania zębów.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych (dla dzieci i nie tylko)

Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje szczoteczek elektrycznych:

  • obrotowe,
  • obrotowo-rotacyjne,
  • soniczne,
  • ultradźwiękowe.

Szczoteczki soniczne dla dzieci wytwarzają specjalne fale dźwiękowe. Wprowadzają one w drgania końce włókien główki szczoteczki. Drgania te są bardzo intensywne – najlepsze modele urządzeń sonicznych są w stanie wykonać od 21 do 62 tysięcy ruchów sonicznych na minutę. Szybkie obroty urządzenia sprawiają, że z mieszaniny pasty i wody tworzą się „mikrobąbelki” posiadające zdolność dotarcia do najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej. Są to przede wszystkim wąskie przestrzenie międzyzębowe.

Przeczytaj: Jak myć zęby niemowlaka?

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – która lepsza do mycia zębów dziecka?

Zarówno szczoteczki soniczne, jak i rotacyjne, doskonale sprawdzają się u najmłodszych pacjentów. W porównaniu z klasycznymi szczoteczkami manualnymi znacznie lepiej radzą sobie z usuwaniem zalegającej płytki bakteryjnej.

Większość stomatologów wskazuje, że w przypadku dzieci znacznie lepiej sprawdzają się szczoteczki soniczne. Charakteryzuje je bardzo delikatny sposób działania, co redukuje ryzyko uszkodzenia szkliwa oraz podrażnienia tkanek miękkich (dziąseł) podczas szczotkowania. Szczoteczka świetnie radzi sobie z oczyszczaniem trudno dostępnych miejsc. Jest to szczególnie istotne w przypadku maluchów, u których bardzo często obserwuje się próchnicę powierzchni stycznych.

Przeczytaj również: Ząbkowanie, jak przebiega, kiedy się zaczyna 

Niemniej jednak nie ma jednoznacznych badań naukowych, które wskazywałyby na przewagę szczoteczek sonicznych nad innymi rodzajami szczoteczek.

Bardzo duże grono dzieci chętnie korzysta ze szczoteczek obrotowych lub obrotowo-pulsacyjnych. Oba te rodzaje świetnie radzą sobie z oczyszczaniem zębów oraz dotarciem do miejsc niedostępnych dla włókien klasycznej szczoteczki manualnej.

Efektywność poprawnego stosowania szczoteczek obrotowych lub obrotowo-pulsacyjnych jest porównywalna z użytkowaniem szczoteczek sonicznych.

Warto pamiętać jednak, że w ramach wyrabiania nawyków prawidłowej higieny jamy ustnej dziecko powinno również nabyć umiejętność skutecznego umycia zębów tradycyjną szczoteczką.

Powiązane produkty


Szczoteczka soniczna dla dzieci – jak jej używać i dlaczego warto?

Używanie szczoteczki sonicznej można rozpocząć wraz z pojawieniem się w jamie ustnej pierwszego ząbka. Dostępne są urządzenia specjalnie przystosowane dla najmłodszych dzieci – posiadają one specjalnie wyprofilowaną główkę i bardzo miękkie włosie, które redukuje ryzyko uszkodzenia szkliwa podczas szczotkowania oraz podrażnienia dziąseł. Dodatkowo emitowane przez szczoteczki soniczne fale są w pełni bezpieczne dla niemowląt. Mimo tego, że mają one stosunkowo niską wartość, doskonale radzą sobie w skutecznym usuwaniu płytki bakteryjnej z małych ząbków.

Wybierz: Pasty do zębów dla dzieci

Jak myć zęby dziecku szczoteczką soniczną?

W przypadku dzieci należy zastosować tą samą technikę szczotkowania, co u dorosłych pacjentów. Główkę szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni do linii dziąseł i powoli przesuwać po zębach, ząb za zębem. Bardzo ważne jest by podczas szczotkowania nie używać nadmiernej siły. Działanie takie może doprowadzić nie tylko do podrażnienia dziąseł, ale też zmniejszyć efektywność samego oczyszczania zębów.

Czas szczotkowania zależy przede wszystkim od ilości obecnych w jamie ustnej zębów. Znacznie szybciej przebiega mycie jednego zęba, w porównaniu do poprawnego oczyszczenia całego łuku.

U dzieci posiadających pełne uzębienie mleczne czas mycia zębów powinien wynosić ok. 2 minuty. Większość szczoteczek posiada sygnalizator czasu – świetlny lub dźwiękowy, który znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia (nawet samodzielne). W przypadku najmłodszych użytkowników funkcja ta stanowi też nie lada frajdę, która dodatkowo umila mycie zębów.

Pierwsza szczoteczka do zębów dziecka – jaką wybrać?

W wyborze pierwszej szczoteczki należy kierować się przede wszystkim oczekiwaniami – zarówno naszymi, jak i dziecka. Poza zwróceniem uwagi na funkcje urządzenia, takie jak ilość obrotów, kształt główki oraz dostępne tryby czyszczenia, warto też pamiętać o tym, że musi ono podobać się naszemu dziecku.

Szczoteczka powinna spełniać jego oczekiwania wizualne – znacznie poprawi to jego stosunek do codziennego mycia zębów, które z reguły kojarzy się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na kształt główki oraz trzonu. Główka powinna z łatwością przesuwać się po łuku zębowym malucha. Znacznie usprawni to proces mycia oraz zagwarantuje optymalne usunięcie płytki ze wszystkich zębów.  Trzon szczoteczki powinien mieć wielkość, która swobodnie będzie mieścić się w dłoni naszej pociechy.

Urządzenie musi być odpowiednio dobrane do zdolności manualnych dziecka. Badania naukowe wskazują, że nie należy używać szczoteczek elektrycznych w przypadku maluchów nieposiadających wystarczających zdolności samodzielnego koordynowania ruchów. 

To na jakie urządzenie się zdecydujemy stanowi drugorzędną rolę w utrzymaniu optymalnej higieny jamy ustnej. Najważniejsze jest, by było ono regularnie stosowane. Nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na szczoteczkę manualną, soniczną lub obrotową – nawet najdroższa szczoteczka nie zagwarantuje nam utrzymania zdrowej kondycji zębów, jeśli nie będą one oczyszczane co najmniej dwa razy dziennie.

Przeczytaj: Zęby mleczne, jak o nie dbać?

Kiedy zacząć myć zęby dziecku

Mycie zębów powinno rozpocząć się od pojawienia się w buzi pierwszego zęba. Wtedy też należy wprowadzić pastę zawierającą w swoim składzie fluor. Takie działania zapewniają redukcję ryzyka rozwoju próchnicy już od pierwszych miesięcy życia.

Bibliografia

M. Krawczyński, Ząbkowanie – fizjologia czy istotny problem pediatryczny wymagający interwencji terapeutycznej? [online:] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031393911704772, dostęp 10.10.2022. 

H. Boguszewska-Gutenbaum, J. Janicha, P. Sobiech, D. Olczak-Kowalczyk, Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, [online:] https://publisherspanel.com/api/files/view/7835.pdf,  dostęp: 22.09.2022


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij