Maść majerankowa na katar – zastosowanie i przeciwwskazania
Zdrowie i uroda Paulina Znajdek-Awiżeń
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4796 razy

Maść majerankowa na katar – zastosowanie i przeciwwskazania

Maść majerankowa to popularny ziołowy środek, który jest wykorzystywany w leczeniu kataru od pokoleń. Okazuje się bowiem, że majeranek to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale także niezwykle cenna roślina lecznicza, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działa maść majerankowa, a także jakie są przesłanki oraz przeciwwskazania do jej stosowania. Zachęcamy do lektury!

Spis treści:

  1. Maść majerankowa na katar – czym jest i jak działa?
  2. Jak stosować maść majerankową na katar u dziecka?
  3. Kiedy warto stosować maść majerankową na katar u dziecka?
  4. Czy maść majerankowa na katar ma jakieś przeciwwskazania?
  5. Blizny po ospie wietrznej u dzieci – jakie zabiegi pomagają je zniwelować?

Maść majerankowa na katar – czym jest i jak działa?

Maść majerankowa to środek leczniczy, którego głównym składnikiem jest ekstrakt z ziela majeranku (Majoranae herbae extractum). Podłoże maściowe stanowi natomiast wazelina biała. Preparat ten dostępny jest w aptekach bez recepty (lek OTC).

Lecznicze działanie maści majerankowej polega na aktywności antyseptycznej, za którą odpowiada przede wszystkim olejek eteryczny. Majeranek ogrodowy (lub inaczej lebiodka majeranek) to surowiec aromatyczny. Głównymi składnikami olejku majerankowego (0,2–2,5%) są terpinen-4-ol, (+)-α-terpineol, linalol, (+)– sabinen oraz terpinen. Poza olejkiem ziele majeranku zawiera także garbniki, flawonoidy, związki fenolowe, triterpeny, gorycze oraz minerały i witaminy. 

Sprawdź ofertę: Maści na katar

Ekstrakty z surowca wywierają działanie bakteriostatyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Dzięki takim właściwościom maść majerankowa na katar stosowana jest dość powszechnie w naszej szerokości geograficznej i to od bardzo dawna. Na polskim rynku farmaceutycznym odnaleźć ją można bez trudu, gdyż wielu producentów leków posiada ją w swojej ofercie. Poza łatwą dostępnością, dużą zaletą maści majerankowej jest także jej niewielki koszt. Cena produktu zwykle nie przekracza 10 zł. 

Co ciekawe, maść majerankowa – poza leczeniem kataru – wykorzystywana jest także w innych celach. Tradycyjnie stosuje się ją m.in. w leczeniu trądziku. Inne zastosowanie to aplikowanie maści majerankowej na kolki w okolice brzuszka u niemowląt (użyta miejscowo działa delikatnie rozgrzewająco) lub na skronie w przypadku bólów głowy – u osób dorosłych. 

W tym miejscu warto także dodać, że sam majeranek, jako surowiec leczniczy, może być wykorzystywany – np. w postaci naparów – jako naturalne remedium na zaburzenia trawienia. W końcu składniki ziela majeranku zwiększają produkcję soków trawiennych, stąd też dodaje się go do ciężkostrawnych potraw.

Jak stosować maść majerankową na katar u dziecka?

Grupą pacjentów, w przypadku której najczęściej sięga się po maść majerankową, są niewątpliwie dzieci. Z tego względu warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie stosowanie tego środka. O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim, należy wiedzieć, że zastosowanie maści majerankowej ogranicza się wyłącznie do aplikacji zewnętrznej. Niestety wiele osób popełnia błąd i stosuje preparat do otworów nosowych. Natomiast zgodnie z rekomendacjami producentów, maść majerankowa powinna być nanoszona miejscowo, cienką warstwą na skórę pod nosem. 

Przeczytaj także: Zielony katar u dzieci – co oznacza?

Od kiedy maść majerankowa może być wykorzystywana u najmłodszych? To dość często zadawane pytanie. Otóż lek ten zarejestrowany jest do stosowania u pacjentów powyżej 3. roku życia. Zdarza się jednak, że lekarze zalecają maść majerankową już po ukończeniu 1. roku życia (maść majerankowa dla noworodków i dzieci poniżej 1. roku życia nie jest wskazana!). Jeśli pediatra nie zaleci inaczej, preparat ten może być aplikowany od 2. do 4. razy dziennie w sposób, jaki opisano powyżej. 

Przeczytaj także: Katar i kaszel u niemowlaka

Gdy nie dysponujemy gotowym produktem aptecznym, maść majerankową można z łatwością wykonać w warunkach domowych. Jak zrobić maść majerankową samodzielnie? Wystarczy utrzeć (np. w moździerzu) w proporcji 1:1 masło (zamiast niego można z powodzeniem użyć także zwykłej wazeliny lub maści ochronnej z witaminą A) oraz suszone ziele majeranku. Tak przygotowaną mieszaninę należy rozpuścić na niewielkim ogniu (uprzednio warto umieścić ją na noc w lodówce, choć nie jest to konieczne), następnie delikatnie wystudzić i przecisnąć przez gazę. Gdy maść stężeje, będzie gotowa do użytku. 

Przeczytaj także: TOP 10 produktów na katar u dzieci

Powiązane produkty

Kiedy warto stosować maść majerankową na katar u dziecka?

Główne wskazania do stosowania maści majerankowej obejmują infekcje górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy katar, stan zapalny oraz obrzęk błony śluzowej nosa. Po lek ten warto sięgać w szczególności wówczas, gdy u dziecka pojawia się dyskomfort związany z „zatkaniem” nosa. Składniki olejku majerankowego, poza działaniem antyseptycznym, bardzo dobrze radzą sobie także z udrażnianiem przewodów nosowych, dzięki czemu maluch może swobodniej oddychać. 

Należy jednak pamiętać, że maść majerankowa dla dziecka, nawet jeśli jest stosowana zgodnie ze wskazaniami, to nie zawsze okazuje się skuteczna. W takich przypadkach trzeba udać się do lekarza pediatry, który zaleci odpowiednie leczenie.

Blizny po ospie wietrznej u dzieci – jakie zabiegi pomagają je zniwelować?

Choć maść majerankowa uznawana jest za produkt ogólnie bezpieczny, to jak każdy środek leczniczy może powodować działania niepożądane. Mimo że to produkt ziołowy, nie każdy też powinien po nią sięgać. 

Przeciwwskazaniem do stosowania maści majerankowej są:

  • ostre stany zapalne w obrębie błony śluzowej nosa;
  • uszkodzenia i podrażnienia skóry w okolicach nosa;
  • wiek poniżej 1. roku życia;
  • uczulenie na majeranek lub którykolwiek ze składników zawartych w maści.

Kobiety spodziewające się dziecka i karmiące piersią raczej nie powinny sięgać po maść majerankową na własną rękę, a jedynie po ewentualnej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Wynika to z braku oficjalnych danych w kwestiach związanych z bezpieczeństwem stosowania tego środka u ciężarnych, dlatego też zalecana jest tu szczególna ostrożność.

Bibliografia

  • Matławska I. (2008), Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań.

  • Nowak K., Ogonowski J. (2010), Olejek majerankowy, jego charakterystyka i zastosowanie, Chemik nr 64 (7-8), s. 539-548.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij