Twarz tej samej kobiety w trzech ujęciach: z różną ilośćią plam po słońcu na twarzy
Zdrowie i uroda Paulina Tomczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 678 razy

Przebarwienia na twarzy. Jak je usunąć i ich uniknąć?

Przebarwienia skóry to częsty problem skórny o różnej przyczynie powstawania. Zmiany pigmentacyjne mogą powstawać w wyniku działania promieniowania UV, zaburzeń hormonalnych czy stanów zapalnych. Dowiedz się jak uniknąć przebarwień na skórze oraz jak możesz się ich pozbyć.

Spis treści:


  1. Czy można zapobiec powstawaniu przebarwień?
  2. Przyczyny powstawania przebarwień
  3. Jak unikać przebarwień na skórze?
  4. Co na przebarwienia na twarzy od słońca? Zapobiegaj!
  5. Przebarwienia skóry a posiłki
  6. Styl życia a przebarwienia na twarzy
  7. Jakie kosmetyki na przebarwienia na twarzy?
  8. Jakie zabiegi na przebarwienia na twarzy?

Czy można zapobiec powstawaniu przebarwień?

Jak powstają przebarwienia na twarzy i kto jest na nie najbardziej narażony? W przypadku przebarwień posłonecznych prawidłowa fotoochrona, w postaci codziennie aplikowanego kremu z filtrem UV oraz unikania bezpośredniej ekspozycji na słońce, może zapobiec nadmiernej produkcji melaniny.

Niestety uniknięcie zaburzeń barwnikowych o podłożu hormonalnym lub zapalnym jest znacznie trudniejsze. Przebarwienia pozapalne powstają najczęściej na skutek urazu albo uszkodzenia mechanicznego skóry. Zaburzenia hiperpigmentacyjne mogą mieć także wieloczynnikowe podłoże, dlatego w terapii przebarwień najważniejsze jest znalezienie i usunięcie przyczyny np. ustabilizowanie układu hormonalnego lub zapobieganie stanom zapalnym skóry z jednoczesną fotoprotekcją.

Przyczyny powstawania przebarwień

Na powstawanie przebarwień posłonecznych najbardziej narażone są osoby spędzające dużo czasu na powietrzu oraz posiadające I fototyp skóry w skali Fitzpatricka – bardzo jasna, wręcz blada i podatna na powstawanie podrażnień.

Zaburzenia hormonalne i zmiany, takie jak ciąża, menopauza lub stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, mogą wpływać na poziomy melaniny w skórze i zwiększać ryzyko przebarwień.

Niektóre choroby skórne, takie jak łuszczyca, trądzik pospolity czy trądzik różowaty, również mogą wiązać się z ryzykiem powstawania hiperpigmentacji.

Powiązane produkty

Jak unikać przebarwień na skórze?

Bez względu na etiologię zaburzeń barwnikowych należy chronić skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego poprzez stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem UV i unikanie ekspozycji na promieniowanie UV. Drugim kluczowym działaniem jest ochrona antyoksydacyjna. Stres oksydacyjny przyczynia się do uszkodzeń komórek skóry na poziomie molekularnym, co pobudza proces melanogenezy.

Dowiedz się więcej: Mądre opalanie – jak ładnie się opalić?

Co na przebarwienia na twarzy od słońca? Zapobiegaj!

Jedne z najczęściej występujących rodzajów przebarwień to przebarwienia posłoneczne, dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Wybierając krem z filtrem, warto dobrać go do rodzaju i potrzeb cery. W przypadku cery mieszanej i tłustej sprawdzą się filtry chemiczne, występujące zazwyczaj w lżejszych konsystencjach np. w postaci płynnej lub żelowej. Nie pozostawiają także widocznej białej warstwy.

W przypadku cery naczyniowej i wrażliwej lepiej stosować filtry mineralne, które nie będą dawać efektu rozgrzania skóry i są zdecydowanie mniej drażniące, ponieważ tworzą na powierzchni skóry fizyczną warstwę odbijającą promienie UV. Do pielęgnacji warto dodać serum antyoksydacyjne, które zneutralizuje, powstające w skórze pod wpływem promieniowania UV, wolne rodniki. Do najpopularniejszych antyoksydantów stosowanych w kosmetykach zalicza się witaminę C oraz oraz witaminę E do twarzy.

Przebarwienia skóry a posiłki

Na powstawanie przebarwień może także wpłynąć niewłaściwa dieta. Na przykład niedobory lub nadmiar mikroelementów niezbędnych dla prawidłowego przebiegu melanogenezy, takich jak cynk, selen, siarka, magnez, miedź czy żelazo. Aby wzmocnić ochronę przed promieniowaniem w okresie intensywnego nasłonecznienia warto wzbogacić dietę o składniki antyoksydacyjne, które ograniczą ilość wolnych rodników.

W przypadku niedoborów można zastosować suplementację takich składników np. koenzymu Q10, kurkuminy, witaminy C i E. Dodatkowo stosowanie beta-karotenu, który zmienia koloryt skóry, poprzez zmianę zabarwienia keratynocytów, zmniejsza potrzebę syntezy melaniny.

Styl życia a przebarwienia na twarzy

Zbyt mała ilość snu lub przewlekły stres ograniczają zdolności regeneracyjne skóry, w związku z czym nagromadzone i nie zneutralizowane wolne rodniki mogą przyczynić się do powstawania przebarwień. Nadmierny stres powoduje wzrost kortyzolu oraz adrenokortykotropiny, które wpływają na pobudzenie melanocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika skóry.

Jakie kosmetyki na przebarwienia na twarzy?

Pielęgnacja domowa, bez zabiegów gabinetowych, może być skuteczna, jedynie w przypadku płytko umiejscowionych przebarwień naskórkowych. Redukcja melaniny nagromadzonej w górnych warstwach naskórka jest możliwa przy regularnym zastosowaniu kwasów np. kwas azelainowy, ferulowy lub migdałowy, przy pomocy retinoidów lub witaminy C, które mają zmniejszać widoczność przebarwień.

W przypadku przebarwień skórnych, gdy nadmierna ilość melaniny gromadzi się w warstwie brodawkowatej skóry właściwej, niezbędne będą zabiegi gabinetowe, czyli profesjonalne usuwanie przebarwień. Niezależnie jak głęboko powstały przebarwienia na twarzy w codziennej pielęgnacji domowej warto stosować kosmetyki zawierające inhibitory tyrozynazy. Ich działanie polega na blokowaniu produkcji enzymu niezbędnego do syntezy melaniny. Kiedy produkcja tyrozynazy zostaje zablokowana cząsteczki barwnika skóry nie mogą być wytworzone. Popularne inhibitory tyrozynazy to: hydrochinon, arbutyna, kwas kojowy, beta-karoten, ekstrakt z lukrecji, kwas glukonowy czy azelainowy oraz ekstrakty z morwy i lukrecji.

Dobre efekty w domowej terapii przebarwień daje kuracja retinolem lub retinalem. Pochodne witaminy A przyspieszają wymianę komórek naskórka, także tych w których gromadzi się barwnik, i złuszczanie naskórka, dzięki czemu przebarwienia na twarzy ulegają rozjaśnieniu. Składniki te wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, a dodatkowo ograniczają proces powstawania nowych komórek barwnikowych.

Jakie zabiegi na przebarwienia na twarzy?

Jak usunąć przebarwienia z twarzy? Najpopularniejsze gabinetowe zabiegi kosmetyczne dla skóry z przebarwieniami to wszelkie peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, lasery, światło pulsacyjne IPL oraz lampa LED ze światłem zielonym. Terapia zabiegowa dla skóry z przebarwieniami powinna być dobierana indywidualnie i z dużą ostrożnością, ponieważ może wiązać się z powstawaniem stanu zapalnego, który wtórnie może pobudzić produkcję melaniny i powstawanie nowych przebarwień.

U osób z przebarwieniami pozapalnymi podstawą terapii są zabiegi przeciwzapalne i przyspieszające odnowę komórek skóry. Zabiegi prowadzące do odbudowy i pogrubienia naskórka sprawdzą się w przypadku każdych zmian barwnikowych. Zdrowy naskórek z odpowiednią barierą ochronną sprawia, że potrzeba syntezy melaniny zmniejsza się.

Bibliografia

  1. M. Engler-Jastrzębska, A. Kamm, Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmentacji, Kosmetologia Estetyczna 2019 (3) vol.8, s. 275-284.
  2. A. Antosik, Wielowymiarowa terapia przebarwień, LNE 2017 (5), s. 65-70.
  3. A.Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych. Podejście interdyscyplinarne, Warszawa 2022, s. 137-151.
  4. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 139-145.

 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij