Ostro świecące słońce
Gorący temat Barbara Bukowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 958 razy

Najnowsze badania: istnieje konieczność personalizacji wytycznych suplementacji witaminy D

Witamina D po raz kolejny znalazła się pod lupą naukowców. Tym razem badacze z Trinity College w Dublinie na tapet wzięli wpływ czynników demograficznych i zdrowotnych na poziom witaminy D w organizmie. Czy wyniki ich badań, opublikowane na łamach Clinical Nutrition, zrewolucjonizują obecne wytyczne odnośnie do suplementacji?

Spis treści:


  1. Poziom witaminy D w populacjach wciąż niewystarczający
  2. Na poziom witaminy D wpływa wiele czynników
  3. Rewolucja w wytycznych odnośnie do suplementacji?

Poziom witaminy D w populacjach wciąż niewystarczający

Świadomość znaczenia witaminy D  dla zachowania zdrowia stale rośnie. Jej suplementacja dla wielu ludzi stała się codziennym nawykiem. Mimo to niedobory „witaminy słońca” wciąż są powszechne. Badania naukowców z Trinity College udowodniły, że za niski poziom witaminy D odpowiada szereg dodatkowych czynników, związanych m.in. z rejonem zamieszkania. 

Mamy nadzieję, że nasze badanie pokaże znaczące różnice w poziomie witaminy D wśród różnych grup etnicznych na północnych szerokościach geograficznych i przyczyni się do zwiększonych wysiłków na rzecz rozwiązania problemu zdrowotnego, jakim są niedobory witaminy D

- wyjaśnia dr Margaret M. Brennan, współautorka projektu.

Na poziom witaminy D wpływa wiele czynników

W badaniu uwzględniono dane z UK Biobank (N = 438 978) dla osób różnego pochodzenia etnicznego (populację azjatycką, czarnoskórą i białą). Następnie określono ekspozycję na UVB (promieniowanie niezbędne do „uruchomienia” wytwarzania witaminy D w organizmie) i powiązano ją z miejscem zamieszkania uczestników w okresie 135 dni przed pobraniem próbki krwi do analiz. Właściwa część badania polegała na ocenie związku między poziomem witaminy D a grupą zmiennych (nie tylko pochodzeniem etnicznym i ekspozycją na UVB, ale też wiekiem, płcią, poziomem cholesterolu, suplementacją oraz BMI).

Kluczowym wnioskiem płynącym z badania jest spostrzeżenie, że ekspozycja na UVB jest najważniejszym czynnikiem prognostycznym statusu witaminy D, nawet w obszarach o relatywnie niskim nasłonecznieniu. Ponadto irlandzcy naukowcy wykazali, że na endogenną produkcję witaminy D aktywowaną słońcem wpływa wiele innych czynników, spośród których najważniejsze to suplementacja, BMI i wiek.

Przeczytaj także: Przedawkowanie witaminy D - objawy i skutki

Powiązane produkty

Rewolucja w wytycznych odnośnie do suplementacji?

Obecne wskazania dotyczące suplementacji mają charakter ogólny i nie uwzględniają dodatkowych czynników demograficznych i związanych ze stanem zdrowia. Profesor Lina Zgaga, główna badaczka, ma nadzieję na zmianę standardów.

Wierzymy, że te odkrycia pomogą opracować lepsze zalecenia dotyczące suplementacji witaminy D. Nasze badanie podkreśla potrzebę odejścia od uniwersalnego podejścia na rzecz spersonalizowanych strategii optymalizacji poziomu witaminy D — wyjaśnia.

Czy tak się stanie? Czas pokaże, niemniej najnowsze odkrycia badaczy z Trinity College mają szansę zapoczątkować dyskurs na temat indywidualnego podejścia do suplementacji witaminy D.

Bibliografia

M.M. Brennan, J. van Geffen, M. van Weele, L. Zgaga, R. Shraim. Ambient ultraviolet-B radiation, supplements and other factors interact to impact vitamin D status differently depending on ethnicity: A cross-sectional study. Clin Nutr 43(6), 2024.

 


Wybór redakcji