Spis treści:
- Poziom witaminy D w populacjach wciąż niewystarczający
- Na poziom witaminy D wpływa wiele czynników
- Rewolucja w wytycznych odnośnie do suplementacji?
Poziom witaminy D w populacjach wciąż niewystarczający
Świadomość znaczenia witaminy D dla zachowania zdrowia stale rośnie. Jej suplementacja dla wielu ludzi stała się codziennym nawykiem. Mimo to niedobory „witaminy słońca” wciąż są powszechne. Badania naukowców z Trinity College udowodniły, że za niski poziom witaminy D odpowiada szereg dodatkowych czynników, związanych m.in. z rejonem zamieszkania.
Mamy nadzieję, że nasze badanie pokaże znaczące różnice w poziomie witaminy D wśród różnych grup etnicznych na północnych szerokościach geograficznych i przyczyni się do zwiększonych wysiłków na rzecz rozwiązania problemu zdrowotnego, jakim są niedobory witaminy D
- wyjaśnia dr Margaret M. Brennan, współautorka projektu.
Na poziom witaminy D wpływa wiele czynników
W badaniu uwzględniono dane z UK Biobank (N = 438 978) dla osób różnego pochodzenia etnicznego (populację azjatycką, czarnoskórą i białą). Następnie określono ekspozycję na UVB (promieniowanie niezbędne do „uruchomienia” wytwarzania witaminy D w organizmie) i powiązano ją z miejscem zamieszkania uczestników w okresie 135 dni przed pobraniem próbki krwi do analiz. Właściwa część badania polegała na ocenie związku między poziomem witaminy D a grupą zmiennych (nie tylko pochodzeniem etnicznym i ekspozycją na UVB, ale też wiekiem, płcią, poziomem cholesterolu, suplementacją oraz BMI).
Kluczowym wnioskiem płynącym z badania jest spostrzeżenie, że ekspozycja na UVB jest najważniejszym czynnikiem prognostycznym statusu witaminy D, nawet w obszarach o relatywnie niskim nasłonecznieniu. Ponadto irlandzcy naukowcy wykazali, że na endogenną produkcję witaminy D aktywowaną słońcem wpływa wiele innych czynników, spośród których najważniejsze to suplementacja, BMI i wiek.
Przeczytaj także: Przedawkowanie witaminy D - objawy i skutki