Ostatnio dodany

Młoda kobieta zażywa kapieli słonecznych

Wpływ opalania na mikrobiotę skóry – wyniki najnowszych badań

Gorący temat Barbara Bukowska, 16.04.2024
  • Kobieta w ciąży przyjmuje kwas foliowy

    Suplementacja kwasu foliowego – najnowsze wytyczne ekspertów

    Konieczność suplementacji kwasu foliowego w okresie ciąży i podczas przygotowań do niej nie budzi wątpliwości. Od kilku jednak lat w debacie publicznej coraz częściej pojawiało się pytanie: czy przyjmowanie metylowanej postaci kwasu foliowego nie jest lepszym rozwiązaniem? Głos w tej sprawie zabrało Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP). W efekcie postały nowe wytyczne co do suplementacji folianów.

    Gorący temat Barbara Bukowska, 16.04.2024
  • Kobieta z grzybicą pochwy

    Domowe sposoby na grzybicę pochwy

    Grzybica pochwy wywoływana przez grzyby z rodziny Candida jest najczęściej występującą infekcją intymną. Szacuje się, że niemal każda kobieta doświadczyła jej przynajmniej raz w życiu. Czy grzybicę pochwy można zwalczyć domowymi sposobami? Podpowiadamy, jak złagodzić dokuczliwe objawy.

    Zdrowie i uroda Barbara Bukowska, 13.03.2024
  • Mężczyzna cierpiący na ból z tyłu głowy

    Ból z tyłu głowy – jakie są jego przyczyny?

    Ból z tyłu głowy może mieć wiele przyczyn. Może towarzyszyć nadciśnieniu, chorobom zwyrodnieniowym, migrenie, infekcjom ucha środkowego. Czasami jednak przyczyna bólu z tyłu głowy jest znacznie groźniejsza i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej: mowa o guzach mózgu, krwotokach podpajęczynówkowych czy urazach neurologicznych.

    Zdrowie i uroda Barbara Bukowska, 12.12.2023
  • Choroba świnka - kobieta trzyma się za podbródek

    Świnka – przyczyny, leczenie i objawy tej choroby

    Pomimo że sama choroba świnka przebiega zazwyczaj dość łagodnie, stosunkowo często daje powikłania, na których wystąpienie narażeni są szczególnie pacjenci dorośli. Leczenie świnki jest objawowe, trwa zwykle około tygodnia, pamiętać jednak należy o tym, że świnką zaraża się nawet do 10 dni po ustąpieniu objawów.

    Mama i dziecko Barbara Bukowska, 29.11.2023
  • Ciemieniucha widoczna na główce niemowlęcia

    Ciemieniucha u dzieci – objawy i leczenie

    Ciemieniucha, nazywana również czepcem kołyskowym, jest częstą przypadłością wieku niemowlęcego. Najczęściej pojawia się w 3. miesiącu życia dziecka jako żółte, tłustawe w dotyku łuski na skórze głowy, rzadziej na brwiach i czole. Za powstawanie ciemieniuchy odpowiada najprawdopodobniej nadmierna produkcja łoju, który zasycha i tworzy na skórze charakterystyczne zmiany. Ciemieniucha nie jest groźnym schorzeniem, wymaga jednak wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji. Zalegająca łuska utrudnia skórze oddychanie i sprzyja rozwojowi patogenów.

    Mama i dziecko Barbara Bukowska, 21.10.2023
  • Podawanie chorej dziewczynce syropu do picia

    Jak podawać leki dziecku?

    Choroba dziecka to trudny czas dla całej rodziny. Maluch źle się czuje, dokuczają mu objawy infekcji. Rodzice zaś martwią się nie tylko samopoczuciem pociechy i koniecznością pogodzenia opieki nad nim z obowiązkami zawodowymi – prawdziwym wyzwaniem bywa podawanie choremu dziecku leków. Podpowiadamy, jak sprawić, by proces ten przebiegł możliwie bezstresowo dla obu stron.

    Mama i dziecko Barbara Bukowska, 19.10.2023
  • Oczopląs diagnozowany u okulisty

    Oczopląs – objawy, przyczyny i leczenie

    Oczopląsem nazywa się mimowolne ruchy gałek ocznych: chaotyczne, niekontrolowane, powtarzające się rytmicznie. Oczopląs nie jest chorobą, a objawem. Może być fizjologiczny, jednak zdecydowanie częściej stanowi objaw wad wzroku lub chorób o podłożu laryngologicznym lub neurologicznym. Zakres wdrażanego leczenia oczopląsu uzależniony jest od przyczyny zaburzenia: przede wszystkim należy skutecznie kontrolować chorobę, która doprowadziła do wystąpienia oczopląsu. Dlatego oczopląsu nie powinno się bagatelizować. Należy koniecznie zgłosić się do lekarza, który poprowadzi przez cały proces diagnostyczny, często wymagający konsultacji kilku lekarzy specjalistów.

    Zdrowie i uroda Barbara Bukowska, 14.09.2023
  • Młoda kobieta z przewlekłym zapaleniem zatok

    Przewlekłe zapalenie zatok – przyczyny, objawy i leczenie

    Przewlekłe zapalenie zatok jest stosunkowo często występującą chorobą – szacuje się, że z jego powodu może cierpieć nawet kilkanaście procent populacji. Główne objawy przewlekłego zapalenia zatok, występujące zarówno u dzieci, jak i dorosłych, to niedrożność nosa i obecność wydzieliny. Utrzymujący się stan zapalny zatok może być wynikiem infekcji lub alergii, ale też wad anatomicznych i narażenia na działanie substancji drażniących. Podstawową ścieżką leczenia jest odpowiednio dobrana farmakoterapia, niektórzy pacjenci mogą jednak wymagać interwencji chirurgicznej.

    Zdrowie i uroda Barbara Bukowska, 07.09.2023
  • Domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle

    Domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle

    Suchy kaszel to uporczywy objaw, który jest typowy dla astmy, odmy, śródmiąższowych chorób płuc, ostrych infekcji dróg oddechowych. W jego łagodzeniu wspomagać się można domowymi rozwiązaniami. Dowiedz się więcej na ich temat.

    Zdrowie i uroda Barbara Bukowska, 19.03.2024
z 1

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij