Młoda kobieta zażywa kapieli słonecznych
Gorący temat Barbara Bukowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 105 razy

Wpływ opalania na mikrobiotę skóry – wyniki najnowszych badań

Skóra jest największym organem ludzkiego organizmu, pełniącym wiele kluczowych dla zachowania zdrowia funkcji. Jedną z nich jest ochrona przed patogenami, którą zapewnia mikrobiota skóry – ogół zasiedlających ją bakterii, wirusów i grzybów. Nadmierna ekspozycja na słońce może być szkodliwa dla dobroczynnych drobnoustrojów – tak wynika z najnowszych badań.

Spis treści:


  1. Ekspozycja na słońce a skład mikrobioty skóry – wyniki najnowszych badań
  2. Wpływ opalania na skórę – czego jeszcze nie wiemy?

Ekspozycja na słońce a skład mikrobioty skóry – wyniki najnowszych badań

O szkodliwości kąpieli słonecznych mówi się nie od dziś. Zwykle jednak podkreśla się, że ekspozycja na promieniowanie UV wiąże się z uszkodzeniem DNA i przedwczesnym starzeniem się skóry. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odsłaniają kolejną ciemną stronę opalania.

Badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się grupie ponad 20 osób, które planowały wyjazd do ciepłych krajów. Przed wyjazdem, a także po powrocie (w 1., 28. i 84. dniu) przeanalizowano skład skóry uczestników badania. Dodatkowo oceniono indywidualne preferencje względem opalania. Wczasowiczów podzielono na trzy podgrupy: „poszukiwaczy” (dążących do opalenia się podczas urlopu), „opalonych” (udających się na letni wypoczynek już z opalenizną) oraz „unikających” (nie zażywających kąpieli słonecznych).

Wykazano, że u wszystkich osób przed wyjazdem skórę najliczniej zasiedlały trzy rodzaje bakterii: Actinobacteria, Proteobacteria i Firmicutes. Opalanie skutkowało zmniejszeniem się liczebności Proteobacteria, a tym samym zaburzeniem różnorodności mikrobioty w grupach „poszukiwaczy” i „opalonych”. Jakie może mieć to konsekwencje dla zdrowia? Skłonność do stanów zapalnych i zwiększoną podatność na rozwój chorób skóry, takich jak łuszczyca, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, a nawet choroby nowotworowe. Dobra wieść jest taka, że już po 28 dniach skład mikrobioty wracał do normy.

Wpływ opalania na skórę – czego jeszcze nie wiemy?

Autorzy projektu podkreślają, że poczynione przez nich obserwacje wymagają potwierdzenia na większej grupie uczestników, a także w dłuższej perspektywie czasowej. Otwarte pozostaje pytanie, jakie dokładnie mechanizmy sprawiają, że akurat Proteobacteria są najbardziej wrażliwe na promieniowanie UV. Bo szybką ich regenerację autorzy tłumaczą licznym (najliczniejszym spośród wszystkich bakterii) występowaniem na skórze. Nie wiadomo również, jak kształtowałby się skład mikrobioty po dłuższej niż tylko wakacyjny urlop ekspozycji na słońce.

Niemniej niezaprzeczalną mocną stroną cytowanego badania jest jego charakter: wpływ opalania na liczebność i różnorodność flory bakteryjnej skóry analizowano w warunkach rzeczywistych. Podjęcie tego tematu wydaje się niezwykle ważne. Mimo licznych dowodów na szkodliwość nadmiernego opalania, liczba jego miłośników nie maleje. Niekorzystny wpływ na mikrobiotę skóry (już po kilku dniach ekspozycji), a tym samym na zdrowie, może być kolejnym argumentem przemawiającym za ograniczeniem czasu spędzonego na wylegiwaniu się na słońcu.

Bibliografia

T. Willmott, P.M. Campbell, C.E.M. i in. Behaviour and sun exposure in holidaymakers alters skin microbiota composition and diversity. Front Aging 4:1217635, 2023.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij