Spis treści:
- Czym jest ADD, czyli zaburzenie koncentracji uwagi
- ADD – przyczyny
- Objawy ADD
- Czym różni się ADD od ADHD?
- Rozpoznanie zaburzenia koncentracji uwagi. Diagnostyka ADD
- Leczenie ADD u dzieci i dorosłych
- Zaburzenie koncentracji uwagi – rokowania
Czym jest ADD, czyli zaburzenie koncentracji uwagi
ADD (ang. attention deficit disorder) to zaburzenie koncentracji uwagi. Dotyczy osób, które mają nadmierną trudność z koncentracją i skupieniem uwagi. Termin ADD bywał i niekiedy nadal jest opisywany jako podtyp ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.
Zespół zaburzeń koncentracji uwagi lub zespół deficytu uwagi, bo tak zamiennie bywa nazywane ADD, cechuje się problemem z koncentracją i uwagą. Dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Osoby cierpiące na ADD mają problemy ze skupieniem – nie mogą skoncentrować się na konkretnym zadaniu i cały czas się rozpraszają.
ADD – przyczyny
Dokładna przyczyna ADD nie jest do tej pory poznana, niemniej naukowcy uważają, że w rozwoju tego zaburzenia duże znaczenie mają czynniki genetyczne. Mianowicie zaburzenia koncentracji uwagi częściej występują u tych osób, w rodzinie których członkowie również zmagali się też z ADD. Ponadto badacze uważają, że ADD może być spowodowane zaburzonym neuroprzekaźnictwem w mózgu, tak jak w przypadku ADHD.
Poza tym wśród czynników ryzyka rozwoju ADD wymienia się:
-
nadużywanie substancji psychoaktywnych przez matkę w trakcie ciąży,
-
narażenie na działanie toksyn w okresie ciąży,
-
wcześniactwo,
-
niską wagę urodzeniową dziecka.
Czytaj także: Rodzaje zaburzeń psychicznych
Objawy ADD
Objawy charakterystyczne dla zespołu zaburzenia koncentracji i uwagi obejmują przede wszystkim wspomniane trudności z utrzymywaniem i skupieniem uwagi, łatwe rozpraszanie się i problem z pamięcią roboczą. Osoby z ADD mają tendencję do zapominania o ważnych wydarzeniach, np. o urodzinach bliskich, spotkaniach zawodowych, ale również o zapłaceniu rachunku na czas lub o tym, gdzie znajdują się ważne dokumenty, które schowali dzień wcześniej.
Ponadto osoby z ADD często nie zwracają uwagi na szczegóły, mają trudności z organizacją swojego czasu zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Rzadko są zdolni do wykonywania kilku zadań jednocześnie.
ADD u dzieci – jak się objawia?
Zaburzenie koncentracji uwagi u dzieci objawiają się trudnościami w utrzymaniu uwagi podczas lekcji szkolnych lub innych zajęć. Może je rozpraszać nawet najmniejszy bodziec. Dzieci z ADD często mają problemy z odrabianiem prac domowych, bo wymaga to od nich wiele wysiłku. Mniejsza zdolność koncentracji uwagi sprawia, że gubią przedmioty czy zapominają o szkolnych obowiązkach.
Dzieci mające ADD mogą mieć trudność z przyswajaniem nowego materiału w szkole, ale też kłopot z pisaniem i czytaniem, co nierzadko przekłada się na gorsze wyniki w nauce.
ADD u dorosłych – objawy
U dorosłych objawy ADD obejmują trudności w pracy: problemy z utrzymaniem uwagi na jednym zadaniu, szybkie rozpraszanie się czy kłopoty z organizacją. Przez to dorośli z ADD czasami nie wykonują zadań na czas. Poza tym ADD u dorosłych objawia się zapominaniem o ważnych rzeczach oraz o rutynowych czynnościach. Nierzadko może to prowadzić do konfliktów w relacjach, zwłaszcza jeżeli nasi bliscy nie wiedzą, że zmagamy się z ADD.