Jak skutecznie pozbyć się pryszczy?
Zdrowie i uroda Agata Muchowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2427 razy

Jak skutecznie pozbyć się pryszczy?

Nieestetyczna, wypełniona ropą krostka – to właśnie pryszcz, zmora prawie 80% nastolatków, ale nie tylko. Z pryszczami borykają się też osoby dorosłe. Powody pojawiania się wykwitów są różne. Sprzyja im tłusta cera, zła dieta, nieodpowiednia pielęgnacja i zanieczyszczone środowisko. Na szczęście jest wiele sposobów na pozbycie się pryszczy.

Spis treści


  1. Skąd się biorą pryszcze?
  2. Kogo dotyczy problem pryszczy?
  3. Jak pozbyć się pryszczy?

Choć pryszcze są nieodłącznym elementem okresu dojrzewania, mogą się pojawić w każdym wieku – nawet u niemowląt. W większości przypadków znikają same. Czasami jednak zdarza się, że pojawia się ich coraz więcej i powodują ból czy dyskomfort. Warto wtedy sprawdzić, jak można się ich skuteczniej pozbyć.

Skąd się biorą pryszcze?

Pryszcze to nic innego jak krostki wypełnione sebum, czyli łojem i zrogowaciałym naskórkiem gromadzącym się w porach skóry. Mogą pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej dzieje się to w okresie dojrzewania i jest związane ze zmianami hormonalnymi występującymi w organizmie.

Kup w aptece: Kosmetyki na oczyszczenie twarzy

Za powstawanie pryszczy odpowiedzialne są również bakterie. Pryszcze są nie tylko nieestetyczne i powodują dyskomfort, ale mogą też powodować trwałe uszkodzenia skóry, takie jak blizny i przebarwienia. Mają też negatywny wpływ na nasze samopoczucie, pewność siebie i kontakty międzyludzkie.

Pryszcze najczęściej pojawiają się na twarzy i na plecach, jednak mogą wystąpić na wszystkich częściach ciała. Najczęstszą przyczyną pojawiania się ropnych wykwitów jest trądzik. To choroba skóry, która dotyka posiadaczy tłustej cery. Skłonności do trądziku w dużej mierze uwarunkowane są genetycznie. Rozróżnia się kilka rodzajów trądziku:

  • niemowlęcy,

  • młodzieńczy,

  • hormonalny,

  • różowaty,

  • zawodowy,

  • samouszkadzający,

  • torbielowaty,

  • posterydowy.

Najpopularniejszym z nich jest trądzik młodzieńczy, nazywany też pospolitym. Szacuje się, że niemal 80% młodzieży boryka się z tym problemem.

Trądzik może się pojawić już kilka godzin po urodzeniu. Mamy wtedy do czynienia z trądzikiem niemowlęcym. Zazwyczaj zmiany znikają samoistnie po kilku tygodniach, bywa jednak, że utrzymują się nawet miesiącami i wymagają antybiotykoterapii.

U osób starszych najczęściej pojawia się trądzik różowaty. Ma on postać rumienia, grudek i drobnych krostek. Częściej atakuje kobiety i występuje w środkowym obrębie twarzy, zwłaszcza w strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole. Na trądzik zawodowy natomiast ma wpływ kontakt z takimi substancjami, jak oleje, smary czy pył węglowy. Narażeni na niego są więc np. mechanicy bądź górnicy.

Sprawdź ofertę: Kosmetyki na skórę trądzikową

Trądzik samouszkadzający pojawia się w wyniku rozdrapywania pojedynczych krostek. Z czasem strupków robi się na twarzy coraz więcej, a ich drapanie pojawia się bezwiednie. Narażone na trądzik są też osoby przyjmujące preparaty na bazie sterydów.

Niezależnie od pochodzenia trądziku należy go leczyć. Najlepiej udać się w tym celu do dermatologa. Pojedynczych pryszczy można też pozbyć się samodzielnie, domowymi sposobami.

Przeczytaj również: Jak złuszczać naskórek. Sprawdzone metody

Kogo dotyczy problem pryszczy?

Choć problem pryszczy kojarzony jest głównie z procesem dojrzewania, to jednak może się pojawiać niezależnie od wieku i płci. Ma na to wpływ wiele czynników, także środowiskowych. Pryszcze występują głównie u posiadaczy cery tłustej lub wrażliwej. Sprzyja im niehigieniczny tryb życia, nadużywanie alkoholu i środków psychoaktywnych, palenie papierosów lub przyjmowanie dużej ilości leków.

Pryszcze są także efektem problemów hormonalnych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w okresie menopauzalnym, ale także przed miesiączką. Zazwyczaj po wystąpieniu krwawienia zmiany na skórze samoistnie znikają.

U niektórych osób pryszcze mogą pojawić się po zjedzeniu konkretnych produktów spożywczych, np. czekolady lub pikantnych potraw. Częstym powodem pojawiania się wyprysków jest branie leków np. tych na bazie sterydów. Nie bez znaczenia jest też środowisko, w którym przebywamy. Na pryszcze są bardziej narażone osoby żyjące w dużych, zanieczyszczonych miastach.

Sprawdź także: Jak pozbyć się trądziku? Czy istnieją domowe sposoby na trądzik?

Powiązane produkty

Jak pozbyć się pryszczy?

Jeśli problemem jest zaawansowany trądzik, należy udać się do dermatologa, który opracuje najskuteczniejszą metodę leczenia. Może ona polegać na miejscowym podawaniu lekarstw z dodatkiem retinolu, antybiotyku bądź nadtlenku benzoilu. Jeśli trądzik jest bardzo nasilony, konieczne będzie podanie antybiotyków doustnie. O cerę trądzikową można też zadbać samodzielnie. Kluczowa jest regularna pielęgnacja.

Warto wiedzieć: Kosmetyki na trądzik różowaty

Skórę trądzikową należy delikatnie myć, złuszczać i tonizować. Ważna jest także odpowiednia dieta i wykluczenie z niej produktów nasilających objawy, np. cukrów, tłuszczów trans oraz ostrych przypraw. Aby uzupełnić leczenie, można udać się do kosmetyczki, która profesjonalnie oczyści skórę z sebum i zalegających złogów. Co ważne, nie można wyciskać pryszczy samodzielnie. Może to spowodować zaostrzenie stanu zapalnego i powstanie strupków, które z kolei mogą zakończyć się bliznami i przebarwieniami.

Dowiedz się więcej: Prawidłowa pielęgnacja twarzy rano i wieczorem

Bibliografia

  1. A. Géloën, Mikrobiom skóry: przewodnik po świecie naturalnej i zrównoważonej pielęgnacji skóry, Znak, Kraków 2021.

  2. A.M. Layton, D. Thiboutot, V. Bettolo, Trądzik: kompendium, ARW DK Media Poland, Warszawa 2018.

  3. L. Majchrzak, Zdrowa cera: siła natury i nauki w walce z trądzikiem, Inter, Kraków 2017.

  4. P. Musiak, M. Harupa, W. Hawryłkiewicz, Kosmetologia i Trądzik pospolity, Indygo Zahir Media, Wrocław 2020.

  5. N. Nelson, R. Nelson, Dieta clear skin: skóra bez trądziku w sześć tygodni, Znak Litera Nova, Kraków 2019.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij