Jaki lek na owsiki stosować u dzieci i dorosłych?
Gorący temat Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 126914 razy

Jaki lek na owsiki stosować u dzieci i dorosłych?

Lek na owsiki powinien zostać zastosowany, aby usunąć pasożyty i złagodzić nieprzyjemne objawy. Niektóre preparaty są dostępne bez recepty, na część z nich trzeba mieć zlecenie od lekarza. Warto pamiętać, że leczeniu farmakologicznemu powinny poddać się wszyscy domownicy. Zobacz, jakie leki na owsiki są skuteczne.

Spis treści


  1. Lek na owsiki
  2. Jak stosować lek na owsiki?
  3. Lek na owsiki w ciąży
  4. Lek na owsiki u dzieci
  5. Nie tylko leki na owsiki – jakie są inne sposoby leczenia?
  6. Dlaczego konieczne jest leczenie owsików?

Owsiki to pasożyty, które u człowieka wywołują owsicę. Choroba ta objawia się uporczywym świądem w okolicy odbytu. Dolegliwość ta jest obecna głównie w nocy. Poza nią osoba chora może też cierpieć na ból brzucha, brak apetytu, bóle głowy i rozdrażnienie. Owsicę rozpoznaje się na podstawie badań laboratoryjnych. Gdy diagnoza zostanie potwierdzona, należy rozpocząć odpowiednie leczenie. Na rynku dostępne są skuteczne leki na owsiki dla dzieci i dorosłych. Należy stosować je ściśle z zaleceniami producenta.

Kup w aptece: Preparaty na problemy z układem pokarmowym u dzieci

Lek na owsiki

Leczenie owsicy powinno rozpocząć się możliwie jak najszybciej. Terapii muszą zostać poddani wszyscy domownicy. Jest to konieczne ze względu na łatwość przenoszenia się pasożytów. Obecne zalecenia mówią o stosowaniu leków na owsiki oraz podejmowaniu działań niefarmakologicznych, dzięki którym możliwe jest ograniczenie inwazji pasożytniczej.

W Polsce dostępne są 3 leki na owsiki. To preparaty, które zawierają:

  • pyrantel,

  • mebendazol,

  • albendazol.

Lek na owsiki bez recepty to pyrantel. Jest preparatem, którego stosowanie zaleca się w pierwszej kolejności. Działa przez zablokowanie przewodnictwa nerwowego u pasożytów. W efekcie zostają one sparaliżowane, a następnie wydalone z organizmu. Ten lek na owsiki działa zarówno na osobniki dorosłe, jak i te we wczesnym stadium rozwoju.

Mebendazol można kupić tylko na receptę. Blokuje on transport substancji odżywczych w ciele pasożyta. Skutkuje to jego porażeniem i uśmierceniem. Natomiast albendazol blokuje tworzenie się białek w organizmie owsika. O tym, który lek na owsicę zastosować w danym przypadku, powinien zadecydować lekarz.

Sprawdź także: Zakażenia pasożytami – nie lekceważmy ich!

Jak stosować lek na owsiki?

Lek na owsiki trzeba stosować zgodnie z zaleceniami producenta i lekarza. Leczenie każdym z trzech preparatów trwa jeden dzień. Osoba chora powinna przyjąć tylko jedną dawkę. W przypadku pyrantelu jest to 11 mg/kg masy ciała. Maksymalnie można zażyć 1000 mg (taką dawkę powinni przyjąć pacjenci, których masa ciała przekracza 75 kg). Pozostałe leki na owsiki dawkuje się następująco:

  • mebendazol: 100 mg,

  • albendazol: 400 mg.

Warto pamiętać, że lek na owsiki należy przyjąć ponownie po upływie 2 tygodni. Jest to konieczne, ponieważ istnieje duże ryzyko zakażenia się tym pasożytem ponownie. Dawka pozostaje bez zmian.

Przeczytaj również: Jakie są objawy owsików?

Powiązane produkty

Lek na owsiki w ciąży

Stosowanie powyższych leków na owsiki w ciąży nie jest wskazane. Substancje w nich obecne mogą wpływać negatywnie na rozwijające się dziecko. Ciężarna powinna oprzeć terapię na domowych sposobach (np. jeść pestki dyni, dbać o higienę intymną). Jeżeli objawy owsicy są bardzo nasilone, lekarz może zalecić kobiecie w ciąży stosowanie leku pyrantel.

Lek na owsiki u dzieci

Każdy z 3 leków na owsiki jest dopuszczony do stosowania u dzieci. Należy jednak pamiętać, że nie można ich podawać maluchom, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia. Lekarz może zdecydować o zastosowaniu preparatu zawierającego pyrantel, jeżeli jest to konieczne.

Lek na owsiki u dzieci dawkuje się podobnie jak u osób dorosłych. Zalecenia przedstawiają się następująco:

  • pyrantel: 11 mg/kg masy ciała,

  • mebendazol: 100 mg/kg masy ciała,

  • albendazol: 400 mg/kg masy ciała.

Lek na owsiki dla dzieci należy podać ponownie po 2 tygodniach od zakończenia kuracji.

Nie tylko leki na owsiki – jakie są inne sposoby leczenia?

W leczeniu owsicy ważną rolę odgrywają nie tylko leki. Konieczne jest podjęcie działań, które zmniejszą ryzyko powtórnej inwazji. Podstawą jest odpowiednia higiena intymna. Okolice odbytu trzeba myć codziennie – najlepiej pod prysznicem i w godzinach porannych. Dzięki temu można usunąć jaja, które samice składają w nocy. Po każdej wizycie w toalecie konieczne jest dokładne mycie rąk wodą z mydłem. Nie można zapomnieć o codziennej zmianie bielizny.

Sprawdź ofertę: Higiena intymna

Aby zapobiec ponownej inwazji owsików, trzeba często zmieniać pościel i ręczniki. Wskazane jest pranie ich w wysokich temperaturach, ponieważ w ten sposób zostają unieszkodliwione pasożyty. Warto pamiętać, że jaja mogą przenosić się wraz z kurzem. Dlatego trzeba codziennie odkurzać wszystkie zakamarki w domu.

Sprawdź także: Wszawica u dzieci - jak przebiega choroba i leczenie

Dlaczego konieczne jest leczenie owsików?

Leczenie owsików jest konieczne, ponieważ w łatwy sposób może dojść do zakażenia innych osób. Owsica przyczynia się ponadto do powikłań, a tym samym do pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia. Skutkiem inwazji pasożytniczej jest przewlekłe zapalenie jelit. Zdarza się, że owsiki zajmują wyrostek robaczkowy i wywołują w nim stan zapalny.

Warto wiedzieć: Tasiemiec – przyczyny, objawy, sposoby na pozbycie się pasożyta

Bibliografia

  1. E. Hadaś, M. Derda, Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, t. 95, nr 1, s. 6–13.

  2. K. Korzeniewski, Choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego w Polsce, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2016, t. 10, nr 1, s. 10–18.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij