Spis treści
- Przyczyny rozwoju glejaka
- Jakie objawy wskazują na występowanie glejaka?
- Przerzuty glejaka do pozostałych narządów
- Glejak wrodzony u dzieci
Glejak jest nowotworem złośliwym mózgu, umiejscowionym w części skroniowo-czołowej. Powstaje z komórek glejowych mózgu i rdzenia kręgowego. Ma powolny i naciekający charakter rozwoju, który wiąże się z rozrostem komórek nowotworowych. Wyróżnia się kilka rodzajów glejaków i cztery stopnie złośliwości nowotworu:
- I stopnia – gwiaździak włosowatokomórkowy,
- II stopnia – gwiaździak włókienkowy, skąpodrzewiak i wyściółczak,
- III stopnia – gwiaździak, skąpodrzewiak i wyściółczak anaplastyczny,
- IV stopnia – glejak wielopostaciowy.
Glejak jest nowotworem rzadko spotykanym, jednocześnie należy do grupy najczęściej występujących nowotworów u dzieci i stanowią aż 70% wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych.
Przyczyny rozwoju glejaka
W około 10% przypadków glejak uwarunkowany jest czynnikami genetycznymi, a w 1% chorobami dziedzicznymi, które sprzyjają rozwojowi nowotworów. Wśród najczęstszych przyczyn nowotworu mózgu wskazuje się na ryzyko narażenia na promieniowanie jonizujące. W grupie ryzyka znajdują się również osoby mające częsty kontakt z silnie trującymi chemikaliami i pestycydami.
Kup w aptece: Preparaty na układ nerwowy
Jakie objawy wskazują na występowanie glejaka?
Objawy glejaka mózgu są zróżnicowane, a częstotliwość i nasilenie ich występowania są indywidualne dla każdego z pacjentów, zależą między innymi od umiejscowienia guza. Można jednak wyróżnić m.in.:
-
silne i częste wymioty, poprzedzane porannymi nudnościami. Nie powinny być bagatelizowane, jeśli nawracają codziennie. Wymioty pojawiają się przed zjedzeniem posiłku;
-
zawroty i bóle głowy, zaburzenia równowagi – mają charakter napadowy i przewlekły. Wysoka intensywność bólu nie słabnie nawet po podaniu środków przeciwbólowych. Dodatkowo pacjent może odczuwać szumy w uszach;
-
napady padaczkowe – epizodom padaczki dodatkowo towarzyszy utrata przytomności lub chwilowa utrata pamięci pacjenta;
-
niedowłady – ograniczenia ruchu mogą stopniowo nabierać na sile i znacznie utrudniać funkcjonowanie;
-
zaburzenia świadomości i osobowości, zaburzenia pamięci – mogą dotyczyć zmysłu węchu, smaku, wzroku, mogą wystąpić zaburzenia mowy lub zaburzenia czucia. Pacjent może odczuwać zdezorientowanie, otępienie, osłabienie sprawności umysłowej i mieć problem z pamięcią krótkotrwałą. Rozwijający się glejak może być przyczyną nagłych ataków agresji lub śmiechu.
Na rozwój glejaka mogą wskazywać również inne objawy neurologiczne, np. zaniki czucia w kończynach, silne drętwienie rąk, oczopląs, drżenie mięśni, utrata zdolności pisania i czytania, problemy z utrzymaniem równowagi. Dolegliwości te często występują razem z innymi, np. z epizodem padaczki lub napadowym bólem głowy.
Sprawdź także: Tętniak mózgu – przyczyny, objawy, sposoby leczenia