starszy człowiek w śpiączce leżący na szpitalnym łóżku i jego żona siedzi obok niego
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 13086 razy

Śpiączka – rodzaje, przyczyny, postępowanie

Śpiączka jest poważnym zaburzeniem o wielu przyczynach. Może pojawić się u osób w każdym wieku. Wymaga pilnej pomocy medycznej. Chory musi natychmiast znaleźć się pod opieką specjalistów, jednak leczenie nie zawsze przynosi oczekiwany efekt. Zobacz, czym charakteryzuje się śpiączka i jakie są jej rodzaje.

Spis treści


  1. Czym charakteryzuje się śpiączka?
  2. Jakie są przyczyny śpiączki?
  3. Śpiączka farmakologiczna
  4. Śpiączka afrykańska
  5. Śpiączka wątrobowa
  6. Śpiączka cukrzycowa

Ze śpiączką ściśle związane są pojęcia przytomności i świadomości. Pierwsze z nich oznacza pozostawanie w stanie czuwania. Drugie odnosi się do kontaktu z otoczeniem oraz do zdolności rozumienia wszystkich zjawisk zachodzących w umyśle i w środowisku zewnętrznym. Gdy dochodzi do zaburzenia ich obu, u pacjenta rozpoznawana jest śpiączka.

Czym charakteryzuje się śpiączka?

Śpiączka jest poważnym zaburzeniem przytomności i świadomości. W jej trakcie osoba poszkodowana nie wykazuje żadnych oznak pobudzenia. Jej aktywność ogranicza się do leżenia bez ruchu z zamkniętymi oczami. Pacjent nie reaguje na bodźce zewnętrzne (nawet te, które są bardzo silne). Nie jest również świadomy tego, co dzieje się z nim i z otoczeniem.

Czas trwania śpiączki jest różny u każdej osoby i wiele zależy od tego, co jest przyczyną zaburzenia. Pacjent może pozostawać bez świadomości przez kilka dni, tygodni, a nawet lat. Część osób już nigdy nie powraca do zdrowia. Są też tacy, którzy wybudzają się po pewnym czasie – jednak nawet wtedy potrzebują wielospecjalistycznej opieki medycznej, aby złagodzić skutki śpiączki.

Jakie są przyczyny śpiączki?

Śpiączka jest zaburzeniem związanym z uszkodzeniem struktur mózgu. Mowa przede wszystkim o pniu mózgu lub o tworze siatkowatym. Są one odpowiedzialne za przewodzenie i odbieranie impulsów, które odpowiadają za sen, czuwanie i świadomość człowieka. Zdarza się, że śpiączka jest efektem rozległego uszkodzenia układu nerwowego.

Kup w aptece: Leki bez recepty na układ nerwowy

Częstą przyczyną śpiączki jest uraz mózgu związany z działaniem sił mechanicznych na głowę. Dochodzi do niego w czasie wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości lub pobicia. Ich skutkiem może być krwawienie podpajęczynówkowe, które również prowadzi do zaburzeń świadomości.

Inne przyczyny śpiączki to:

  • udar mózgu,

  • pęknięcie tętniaka mózgu,

  • guz mózgu,

  • zakażenie ośrodkowego układu nerwowego,

  • powikłania cukrzycy,

  • uszkodzenie wątroby (encefalopatia wątrobowa),

  • niektóre zaburzenia psychiczne,

  • niewydolność narządów wewnętrznych (np. nerek),

  • zatrzymanie akcji serca,

  • zatrucia (m.in. alkoholem, lekami, narkotykami, tlenkiem węgla).

Zdarza się, że śpiączka jest skutkiem chorób zakaźnych, które można nabyć podczas pobytu w krajach tropikalnych (mowa m.in. o śpiączce afrykańskiej).

Dowiedz się więcej: Co to jest wstrząs mózgu? Objawy, przyczyny i leczenie wstrząśnienia mózgu

Powiązane produkty

Śpiączka farmakologiczna

Jednym z nietypowych rodzajów jest śpiączka farmakologiczna. To stan, w który lekarze wprowadzają pacjenta celowo. Dzięki czasowemu wyłączeniu przytomności (po podaniu leków drogą dożylną) osoba chora lepiej reaguje na leczenie, nie odczuwa bólu. Ponadto jej organizm może się szybciej i lepiej regenerować. Śpiączka farmakologiczna trwa maksymalnie 6 miesięcy. Jest odwracalna, a pacjent wybudza się, gdy przestają być podawane leki.

Śpiączka afrykańska

Śpiączka afrykańska jest chorobą zakaźną. Wywołuje ją zakażenie pasożytami świdrowcem rodezyjskim lub gambijskim. Są one przenoszone przez muchy tse-tse. Infekcje występują na terenie Afryki.

Pasożyty przedostają się do układu krwionośnego człowieka. Tam intensywnie się namnażają. Wraz z krwią wędrują do węzłów chłonnych, a następnie przedostają się do płynu mózgowo-rdzeniowego i zajmują układ nerwowy. Dzieje się to w ciągu 2–3 miesięcy od ukąszenia muchy. Objawy choroby to: gorączka, znaczne osłabienie, sztywność mięśni, zaburzenia motoryczne, zaburzenia zachowania, drgawki, zaburzenia faz snu i czuwania, nadmierna senność. W zaawansowanej fazie osoba chora zapada w śpiączkę. Brak właściwego rozpoznania i wdrożenia leczenia skutkuje śmiercią.

Śpiączka wątrobowa

Jest to powikłanie encefalopatii wątrobowej. Uszkodzenie tego narządu powoduje, że nie jest on w stanie pełnić swojej funkcji, a w organizmie gromadzą się toksyny. Dochodzi wówczas do stopniowego uszkodzenia układu nerwowego. Początkowe objawy to: problemy z koncentracją i uczeniem się nowych rzeczy, pogorszenie pamięci, zaburzenie rytmu snu i czuwania, pogorszenie nastroju i drżenie rąk. Z czasem dolegliwości nasilają się, a uszkodzenie układu nerwowego prowadzi ostatecznie do śpiączki.

Kup w aptece: Suplementy na pamięć i koncentrację

Śpiączka cukrzycowa

Jest ona skutkiem niedoboru lub nadmiaru insuliny, a tym samym glukozy. Niebezpieczną sytuacją jest spadek cukru we krwi poniżej 20 mg/dl lub wzrost powyżej 400 mg/dl. Przyczyną zaburzeń u osób chorych na cukrzycę jest:

  • pominięcie dawki insuliny,

  • przyjęcie zbyt dużej dawki insuliny,

  • pominięcie posiłku,

  • intensywny wysiłek fizyczny.

Śpiączka cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, które stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i wymaga pilnej pomocy medycznej.

Przeczytaj również: Jak leczyć stan niedocukrzenia? Przyczyny i objawy hipoglikemii

Bibliografia

  1. U. Górska i in., Zaburzenia świadomości – perspektywa kliniczna i etyczna, „Aktualności Neurologiczne” 2014, nr 14, s. 190–198.

  2. R. Mazur i in., Zaburzenia świadomości spojrzenie interdyscyplinarne, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2014, t. 10, nr 2, s. 51–58.

  3. M. Szalecki, M. Wajda-Cuszlag, Śpiączka cukrzycowa, „Pediatria po Dyplomie” 2014, nr 18, s. 38–43.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij