chory chłopiec leżący w łóżku
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 27560 razy

Jelitówka u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie grypy żołądkowej

Jelitówka u dzieci ma ostry przebieg, a konsekwencje przedłużającej się grypy żołądkowej mogą być bardzo poważne. Chociaż najwięcej zachorowań na jelitówkę odnotowujemy między styczniem a marcem, również na początku okresu jesienno-zimowego dzieci chorują na tę groźną chorobę. Dowiedz się, jak można zarazić się jelitówką, jakie są jej objawy i jak ją leczyć.

Spis treści


  1. Przyczyny grypy żołądkowej
  2. Jelitówka u dzieci – objawy grypy żołądkowej
  3. Leczenie jelitówki u dzieci
  4. Co zrobić, gdy jelitówka u dzieci trwa dłużej niż trzy dni?

Przyczyny grypy żołądkowej

Jelitówka jest chorobą wirusową – najczęściej wywołują ją rotawirusy, znacznie rzadziej edenowirusy. W każdym przypadku wirusy atakują przewód pokarmowy, namnażając się, przyczyniają się do ubytków w błonie śluzowej. Niestety choroba ta przenoszona jest drogą kropelkową, można zarazić się nią przebywając w jednym pomieszczeniu z osobą chorą lub dotykając przedmiotu, której dotykała chora osoba. Jelitówka atakuje więc masowo, jeśli więc u dziecka w przedszkolu lub szkole panuje grypa żołądkowa, możemy być niemal pewni, że wkrótce zachoruje także nasze dziecko.

Kup w aptece: Elektrolity

Jelitówka u dzieci – objawy grypy żołądkowej

Objawy jelitówki u dzieci są bardzo charakterystyczne, trudno więc pomylić ją z inną chorobą. Na tej informacji kończą się niestety dobre wiadomości. Chociaż na samym początku objawy grypy żołądkowej można pomylić z objawami przeziębienia, bardzo szybko orientujemy się, że mamy do czynienia właśnie z grypą żołądkową.

Jelitówka u dzieci zaczyna się dużym osłabieniem. Jednak oprócz apatii nie obserwujemy innych objawów, jak katar czy kaszel. Po kilku godzinach pojawiają się nudności, bóle żołądka, które przechodzą w wymioty i biegunkę, którym towarzyszy gorączka. Jelitówka u dzieci ma przebieg znacznie ostrzejszy niż u dorosłych i właśnie u dzieci choroba ta jest szczególnie niebezpieczna.

Przeczytaj także: Sposoby na ból żołądka dziecka

Powiązane produkty

Leczenie jelitówki u dzieci

Na wirusy, które wywołują jelitówkę, nie znaleziono żadnego lekarstwa. Dlatego grypę żołądkową leczymy objawowo. Należy wdrożyć lekkostrawną dietę – doskonale sprawdza się przygotowana na chudym mleku lub wodzie kasza manna, która jest lekka i pożywna. Przede wszystkim jednak należy pilnować, by dziecko się nie odwodniło. Wodę dziecku należy podawać często, ale w niewielkich ilościach. Do wody dodajemy elektrolity dla dzieci, które uchronią dziecko przed odwodnieniem. Zbijamy także gorączkę paracetamolem lub ibuprofenem.

Sprawdź również: Co jeść przy wymiotach?

Co zrobić, gdy jelitówka u dzieci trwa dłużej niż trzy dni?

Główne objawy jelitówki utrzymują się zazwyczaj dwa dni, jednak dziecko może być osłabione przez cały tydzień. Jeśli wymioty i biegunka nie mija trzeciego dnia, dziecko powinien przebadać lekarz. Niestety mimo podawania elektrolitów w sporadycznych przypadkach zdarza się, że dziecko się odwadnia, co w dłuższej perspektywie jest bardzo groźne. Odwodnienie i duży niedobór pierwiastków prowadzi do śmierci.

Przeczytaj również: Objawy odwodnienia przy biegunce i wymiotach

Podczas jelitówki nie wolno natomiast podawać środków wstrzymujących biegunkę i wymioty, poprzez które organizm oczyszcza się z wirusów i toksyn.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij