wizyta u dermatologa
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 15867 razy

Domowe sposoby na ciemieniuchę u dorosłych

Ciemieniucha jest rodzajem łojotokowego zapalenia skóry. Znacznie częściej pojawia się u dzieci, co jednak nie oznacza, że nie cierpią na nią również dorośli. Charakterystycznym objawem są tłuste, łuszczące się płatki na skórze głowy o żółtawym zabarwieniu. Jakie są przyczyny tej dolegliwości i czy można sobie z nią poradzić domowymi sposobami?

Spis treści


  1. Objawy ciemieniuchy u dorosłych
  2. Łojotokowe zapalenie skóry – co je powoduje?
  3. Jak leczyć ciemieniuchę u dorosłych?

Ciemieniucha zwykle występuje u małych dzieci, ale dokładnie takie same objawy mogą pojawić się na skórze głowy osób dorosłych. W przypadku starszych osób często mylona jest z łupieżem, tymczasem to również objaw delikatnego łojotokowego zapalenia skóry.

Objawy ciemieniuchy u dorosłych

Ciemieniuchę bardzo łatwo pomylić z łupieżem, dlatego w pierwszym odruchu dorosłe osoby zmieniają kosmetyki do mycia włosów i skóry głowy, licząc na wyeliminowanie problemu. Często uwagę na problemy dermatologiczne skóry głowy zwraca nam fryzjer. Jak rozpoznać ciemieniuchę? Na skórze głowy, w okolicach strzemiączka skóra zaczyna się intensywnie łuszczyć. W rzeczywistości są to płatki łoju o żółtawym zabarwieniu, które w pierwszym odruchu próbujemy intensywnie wyczesać, co oczywiście nie rozwiązuje problemu. Wiele osób uważa łupież za wstydliwy problem i zwleka z wizytą u dermatologa. Tymczasem specjalista jest w stanie szybko określić podłoże problemu i zlecić odpowiednie leczenie. W aptekach są dostępne bez recepty preparaty do mycia skóry głowy i włosów, które zmniejszają problem.

Kup w aptece: Kosmetyki do włosów - szampony, wcierki, odżywki

Ciemieniucha u dzieci i dorosłych zwykle zanika samoistnie i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Warto jednak wiedzieć, co jej powoduje, aby uniknąć nawrotu problemów dermatologicznych, ponieważ przyczyną nie zawsze są źle dobrane kosmetyki.

Warto wiedzieć: Domowe sposoby leczenia łuszczycy skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry – co je powoduje?

Ciemieniucha jest objawem delikatnego łojotokowego zapalenia skóry, do którego tendencję mają osoby ze skórą skłonną do przetłuszczania się. Jej występowania niektórzy wiążą również z nadmiernym stresem i przemęczeniem, które wpływają na znaczne pogorszenie się kondycji skóry. Również źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy mogą nasilać te objawy.

W pierwszym odruchu próbujemy wyczesać łuszczące się płatki spomiędzy włosów, jednak tylko ten zabieg nie przynosi spodziewanego rezultatu. Nie wystarczy również długie odmaczanie głowy w wodzie. Na rynku dostępne są natomiast specjalistyczne preparaty do walki z łojotokowym zapaleniem skóry i ciemieniuchą. Warto pamiętać, że osoby ze skórą problematyczną, a taki jest właśnie naskórek ze skłonnością do przetłuszczania, powinny zrezygnować z popularnych kolorowych kosmetyków na rzecz tych, które dedykowane są do danego problemu.

Skóra przetłuszczająca wymaga nie tylko oczyszczania, ale systematycznej pielęgnacji. Nie należy unikać peelingów, które otwierają zatkane łojem pory. Kosmetyki czyszczące powinny mieć skuteczne, ale jednocześnie łagodne działanie, aby nie nasilały problemu. Warto unikać preparatów, po których obserwujemy zatkane pory. Aby zminimalizować ryzyko nawrotu ciemieniuchy, należy tak samo dbać o skórę głowy, jak o włosy, dlatego czasem zwykły szampon nie wystarczy.

Sprawdź także: Grzybica skóry głowy – objawy, leczenie, pielęgnacja

GRZYBICA SKÓRY GŁOWY – OBJAWY, LECZENIE, PIELĘGNACJA

Powiązane produkty

Jak leczyć ciemieniuchę u dorosłych?

Ciemieniucha u dorosłych zwykle ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Ponieważ łupież jest mało estetyczny, warto wspomagać się zalecanymi do tego problemu kosmetykami. Preparaty na ciemieniuchę dostępne w aptece bez recepty mają w składzie specjalnie dobrane oleje, które pomagają nawilżać i natłuszczać skórę. Warto pamiętać, że podstawowym błędem w pielęgnacji skóry przetłuszczającej się, również skóry głowy, jest jej przesuszanie.

Sprawdź ofertę: Środki na łupież

Naturalne oleje pomagają odbudować barierę ochronną skóry i zapobiegają jej dalszym uszkodzeniom. Nawilżają, natłuszczają, ale też zapobiegają utracie wody z głębszych partii skóry. Dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne i łagodzące. Zmniejszają świąd, niwelują zaczerwienienia skóry głowy i odżywiają skórę. W składzie preparatów leczniczych na ciemieniuchę jest również mocznik, który ma delikatnie złuszczające działanie, a jednocześnie zmiękcza zrogowaciały naskórek oraz emolienty, które wspomagają odbudowę bariery ochronnej.

Większość preparatów na ciemieniuchę służy do miejscowego stosowania, ponieważ charakterystyczne łuski umiejscawiają się w okolicy ciemiączka. Środek należy wpasować w zmienioną skórę głowy i pozostawić przez czas wskazany w ulotce, po czym spłukać i umyć głowę szamponem. Warto pamiętać, że szampon też należy dobierać do typu skóry i problemu, z którym się zmagamy.

Przeczytaj również: Szampon przeciwłupieżowy - jak działa i jak wybrać najlepszy?

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Zalewska-Janowska, H. Błaszczyk, Choroby skóry, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009.

  2. R. Śpiewak, Częstotliwość występowania chorób skóry w losowej grupie dorosłych Polaków, Estetologia Medyczna i Kosmetologia 2012, nr 2(2), s. 52.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij