Kobieta trzymająca się za twarz z powodu bólu zęba
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 10858 razy

Czego nie wolno robić po wyrwaniu zęba? Pielęgnacja jamy ustnej po ekstrakcji

Ekstrakcja zębów może wydawać się bolesnym i długim zabiegiem. Zwykle kojarzy się też z długotrwałym gojeniem. Nic bardziej mylnego. Nowoczesna stomatologia dysponuje szeregiem narzędzi, dzięki którym zabieg usunięcia zęba może przebiegać bez większych problemów. Warto jednak wiedzieć, że przeprowadzony poprawnie zabieg stanowi jedynie połowę sukcesu. Druga połowa leży już w samym procesie gojenia, którego powodzenie zależy nie tylko od lekarza, ale przede wszystkim od nas samych.   

Spis treści:


  1. Wyrwany ząb – jak pielęgnować jamę ustną?
  2. Co jeść po wyrwaniu zęba?
  3. Czego nie robić po wyrwaniu zęba?
  4. Ból, krwawienie, obrzęk – kiedy skontaktować się z dentystą?

Wyrwany ząb – jak pielęgnować jamę ustną? 

Jama ustna po zabiegu ekstrakcji wymaga specjalnego traktowania. Należy zadbać o to, aby stworzyć optymalne warunki dla prawidłowego procesu gojenia rany poekstrakcyjnej. W pierwszej dobie należy ograniczyć wszelkie czynności związane z pielęgnacją, takie jak płukanie jamy ustnej czy intensywne szczotkowanie zębów. Zęby należy myć bardzo delikatnie, zwracając szczególną uwagę na okolicę, w której przeprowadzana była ekstrakcja. W kolejnej dobie po zabiegu można zastosować płukanki łagodzące, np. na bazie ziół, takich jak szałwia czy dziurawiec, lub wzbogaconych o profesjonalne preparaty – jak np. chlorheksydyna.  

Sprawdź również: Jak długo utrzymuje się ból po wyrwaniu zęba? W jaki sposób można go uśmierzyć?

Co jeść po wyrwaniu zęba? 

Pacjentom po zabiegu ekstrakcji zęba przez pierwsze kilka dni zaleca się unikanie spożywania gorących pokarmów. Warto przestrzegać tego zalecenia szczególnie w pierwszych godzinach po przeprowadzonym zabiegu, gdy utrzymujące się znieczulenie może zaburzać odczuwanie temperatury, przez co często dochodzi do termicznego podrażnienia błony śluzowej. 

Po ekstrakcji zęba nie wolno spożywać alkoholu.

Zaleca się natomiast przyjmowanie zimnych, płynnych i półpłynnych pokarmów. Warto sięgnąć po zupy kremy podawane w letniej temperaturze. Dla fanów owoców poleca się jogurty czy galaretki.  

Twarde warzywa, które dotychczas towarzyszyły nam na talerzach, można zblendować i przyjmować w formie purée.  

Kiedy więc można wrócić do wcześniejszej diety? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Część pacjentów już następnego dnia po przeprowadzonym zabiegu jest w stanie zjeść zwykłe śniadanie czy obiad. Zdarzają się jednak i tacy, którzy przez dwa tygodnie sięgają jedynie po zupy kremy i jogurty. To indywidualna kwestia, która u każdego z nas może wyglądać inaczej.  

Podczas przyjmowania posiłków warto jeszcze zwrócić uwagę na to, aby przeżuwać stroną przeciwną do tej, po której wykonano zabieg. Z pewnością odciąży to obolałe tkanki i pozytywnie wpłynie na proces gojenia.  

Sprawdź ofertę: Wszystko do higieny jamy ustnej (pasty, płukanki, czyściki, irygatory)

Powiązane produkty

Czego nie robić po wyrwaniu zęba? 

Wyrwanie zęba jest zabiegiem, po którym należy przestrzegać określonych zasad. Należy unikać pewnych czynności z racji na ich negatywny wpływ na procesy gojenia.  

Jedną z nich jest palenie. Osoby, u których przeprowadzono usunięcie zęba, powinny wystrzegać się palenia tytoniu przez co najmniej 48 godzin po przeprowadzonym zabiegu. Zaciąganie się dymem wytwarza ciśnienie, mogące wpłynąć na naruszenie struktury skrzepu po wyrwaniu zęba (będącego elementem niezbędnym dla prawidłowego procesu gojenia).  

Taka sama sytuacja dotyczy picia przez słomkę. Zdarza się, że do naruszenia skrzepu dochodzi podczas wykonywania aktywności fizycznej. Przez pierwsze 4-5 dni należy unikać siłowych treningów. Zamiast nich można postawić na relaksacje, np. jogę. 

Po przeprowadzonym zabiegu ekstrakcji nie wolno także przyjmować wspomnianych już wcześniej napojów alkoholowych. Wpływają one na rozszerzanie naczyń krwionośnych, co może powodować wzrost ryzyka krwawienia pozabiegowego. 

Ból, krwawienie, obrzęk – kiedy skontaktować się z dentystą? 

Zabieg ekstrakcji obarczony jest ryzykiem wystąpienia powikłań, podobnie jak każda inna procedura chirurgiczna. Warto więc wiedzieć, co może nas zaniepokoić i kiedy warto odwiedzić naszego dentystę w celu konsultacji.  

Jednym z częstszych powodów powrotu pacjentów do gabinetu jest ból poekstrakcyjny. Zazwyczaj spowodowany jest on obrzękiem okolicznych tkanek miękkich lub nieprawidłowym zaopatrzeniem zębodołu. Jeśli ból utrzymuje się ponad 5 dni, nasila się z każdym kolejnym dniem lub nie ustępuje po przyjęciu leków przeciwbólowych, należy udać się do stomatologa w celu konsultacji. 

Sprawdź ofertę: Leki na ból zęba

Kolejnym powodem, który powinien skłonić nas do kontaktu z dentystą jest szczękościsk. Bardzo często pojawia się on po ekstrakcji zębów trzonowych, w wyniku której doszło do podrażnienia włókien mięśniowych lub włókien nerwowych. Ta grupa pacjentów zwykle dość szybko trafia do gabinetu, pod kontrolę lekarza, ze względu na znaczne ograniczenie wykonywania codziennych czynności, które spowodowane jest niemożnością pełnego otwierania ust. 

Innym, ważnym powikłaniem, które powinno nas skłonić do stawienia się w gabinecie, jest suchy zębodół. Poekstrakcyjne zapalenie zębodołu pojawia się zwykle w 2 lub 3 dobie po zabiegu. Wiąże się ono z bardzo silnym bólem i nadmierną wrażliwością okolicznych tkanek. Dodatkowo we wnętrzu zębodołu zauważalne są szaro-brunatne masy o przykrym zapachu.  

Przeczytaj: Skąd się bierze brzydki zapach z ust? Jak pokonać halitozę?

Powodem do ponownej wizyty w gabinecie jest także niepokój związany z procesem gojenia. W momencie, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do jego przebiegu, nie wstydźmy się o to pytać. Krótkie badanie przeprowadzone przez lekarza dentystę jest w stanie rozwiać wiele wątpliwości. A jak wszyscy wiemy nic nie wpływa na rekonwalescencję tak dobrze, jak pozytywne samopoczucie i pewność, że przebiega ona prawidłowo. 

Warto wiedzieć: Usuwanie zębów mądrości  –  kiedy jest konieczne, jak przebiega?

Bibliografia

M. Dominiak, J. Zapała, T. Gedrange, Podstawy chirurgii stomatologicznej, 2013

L. Kryst, Chirurgia szczękowo -twarzowa; PZWL 2022


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij