Spis treści:
- Ból ucha i gardła jednocześnie – co może oznaczać?
- Jednostronny ból gardła i ucha
- Antybiotyk na ból gardła i ucha
- Czy ból gardła i ucha można wyleczyć domowym sposobem?
Ból ucha i gardła jednocześnie – co może oznaczać?
Gardło i drogi słuchowe wyścielone są wrażliwą i silnie unerwioną tkanką, co sprawia, że są wyjątkowo podatne na podrażnienia i wszelkiego rodzaju infekcje. Najczęstszą przyczyną bólu gardła i ucha jest zapalenie gardła – dlaczego? Z uwagi na to, iż gardło jest połączone z uchem środkowym tzw. trąbką Eustachiusza, zdarza się niekiedy, że drobnoustroje wywołujące zapalenie przedostają się do ucha, wywołując stan zapalny.
Jednoczesny ból uszu i gardła bardzo często pojawia się także w przebiegu anginy – ostrego zapalenia migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, które w dużej części przypadków wywołane jest przez paciorkowce Streptococcus pyogenes. Inne typowe dla anginy objawy to wysoka gorączka często sięgająca nawet 40 st. C, bóle głowy, utrata apetytu i bóle kostno-stawowe.
Jednoczesnym bólem ucha i gardła mogą objawiać się także zaburzenia pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Brak równowagi w harmonii tego stawu może powodować napięcie mięśni po bokach szczęki, a ponieważ mięśnie te łączą się z obszarem w pobliżu uszu oraz w części tylnej jamy ustnej, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego często stanowią przyczynę bólu gardła i ucha.
Na dysfunkcję stawów skroniowo-żuchwowych mogą wskazywać także bóle głowy przypominające migrenę, ograniczenie ruchomości lub całkowita utrata zdolności otwierania ust, czy ból podczas żucia twardych pokarmów.
ZDROWE ZMYSŁY
|
|
Sprawdź: Budowa i funkcje gardła – co warto wiedzieć?
Jednostronny ból gardła i ucha
Jednostronny ból ucha i gardła nierzadko sygnalizuje o toczącym się zapaleniu zatok przynosowych. Zapalenie zatok jest jedną z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych i może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Ostre zapalenie zatok trwa zwykle nie dłużej niż 12 tygodni. Dobrze reaguje na leczenie, rzadko dochodzi do powikłań i często jest wynikiem infekcji wirusowej, na przykład przeziębienia.
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych rozwija się wolniej, a jego przyczyną mogą być utrzymujące się przez długi czas choroby zębów, guzy okolic zatok lub choroby ogólnoustrojowe. Typowe dla zapalenia zatok przynosowych jest także uczucie ucisku lub bólu w okolicy czoła, policzków i oczu, nierzadko występuje także gorączka i uczucie osłabienia.
Jednostronny ból ucha i gardła może być wywołany także zapaleniem ucha środkowego, które bardzo często występuje u małych dzieci, choć nie omija również dorosłych. Do 5 r.ż. rurka prowadząca od nosa do ucha środkowego, czyli tzw. trąbka Eustachiusza, jest zdecydowanie szersza, krótsza i ustawiona bardziej poziomo niż u osób dorosłych, co sprawia, że drobnoustroje z gardła bardzo często przedostają się do ucha środkowego.
Gdy dochodzi do blokady trąbki Eustachiusza (np. w przebiegu grypy lub przeziębienia), płyn, który spływa z ucha środkowego, nie może się wydostać – w tak sprzyjających warunkach bakterie lub wirusy bardzo szybko się namnażają, co ostatecznie doprowadza do infekcji ucha i towarzyszących mu dolegliwości bólowych. Innymi objawami występującymi w przebiegu zapalenia ucha środkowego są m.in. gorączka, niedosłuch, uczucie pełności w przewodzie słuchowym, osłabienie; pojawić może się także wydzielina z ucha.
Jednostronny ból ucha i gardła może być spowodowany także ropniem okołomigdałkowym – powikłaniem anginy, zapaleniem ślinanki przyusznej lub wyrastającymi tzw. ósemkami, zwyczajowo nazywanymi także „zębami mądrości”. Kiedy zaś poza bólem ucha i gardła występuje chrypka, powiększenie węzłów chłonnych czy trudności w przełykaniu – może to oznaczać chorobę nowotworową, np. raka krtani.
Przeczytaj: Usuwanie zębów mądrości