Mała dziewczynka trzymająca się dłońmi za bolące gardło
Mama i dziecko Mariola Kolary
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 28597 razy

Co na ból gardła u dziecka?

Ból gardła to bardzo częsty problem wśród dzieci. Najczęstszą przyczyną bólu gardła u dzieci i dorosłych jest zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Wówczas pojawia się ból, trudności w przełykaniu i gorączka. Ból gardła może mieć różne nasilenie i trwać od dwóch dni do tygodnia, a nawet dłużej. W większości przypadków ból związany z bólem gardła ustępuje samoistnie bez konieczności leczenia. Istnieją jednak pewne przypadki, kiedy należy zabrać dziecko na wizytę lekarską. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co można podać na bolące gardło u dziecka, a czego lepiej unikać. Poznaj również domowe sposoby na ból gardła. 

Spis treści:


  1. Ból gardła u dziecka, co podać?
  2. Ból gardła u niemowlęcia
  3. Bolące gardło u dzieci – leki przeciwwskazane
  4. Domowe sposoby na ból gardła u dziecka

Ból gardła u dziecka, co podać? 

Kiedy dziecko skarży się na ból gardła, możesz w pierwszej chwili nie wiedzieć, jak mu pomóc i co należy zrobić. Ból gardła jest jednak powszechny i często towarzyszą mu inne objawy, takie jak kaszel, gorączka i katar. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz podać swojemu dziecku, aby złagodzić dyskomfort.  

Sprawdź oferty: Preparaty na ból gardła u dzieci

Po pierwsze, każ mu pić dużo płynów. Ciepłe płyny, takie jak zupa lub herbata, mogą pomóc w złagodzeniu bólu gardła, a także pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia dziecięcego organizmu. 

Możesz również podać dziecku leki dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen lub paracetamol, które pomogą złagodzić ból gardła, a także gorączkę. W przypadku starszych dzieci możesz podać pastylki do ssania, które zawierają salicylan choliny (Cholinex), lub inne substancje na bazie ziół i roślin, np. Natursept Gardło w postaci lizaków, Strepsils lub Chlorchinaldin.  

W aptece kupimy wiele tabletek do ssania na ból gardła, które mają działanie miejscowo znieczulające. Mogą być podane dziecku powyżej 6 roku życia. Dla dzieci produkty te są dostępne w wersji Junior i mają na ogół smak owocowy.  

Przeczytaj: Jak zbudowane jest gardło człowieka?

Jakie są objawy bólu gardła? 

Najczęstsze przyczyny bólu gardła u dziecka 

  • zapalenie gardła, 

  • angina

  • przeziębienie, 

  • grypa

  • suchość w gardle. 

Często bólowi gardła towarzyszy ból głowy, kaszel i gorączka.

Przeczytaj więcej: Zapalenie gardła – objawy, rodzaje, leczenie

Ból gardła u niemowlęcia 

Jeśli podejrzewasz, że niemowlę może boleć gardło, należy jak najszybciej zabrać je do lekarza. W międzyczasie możesz zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić jego dyskomfort. Po pierwsze, upewnij się, że otrzymuje dużo płynów. Możesz podać mu mleko z piersi lub mleko modyfikowane dla niemowląt, jeśli nadal jest karmione piersią lub butelką. 

W aptece możesz kupić syropy lub leki w postaci twist-off, jednak są one zalecane dopiero od 6 miesiąca życia (np. Verbascond Baby). Preparaty dla dzieci mają na ogół owocowy smak i zawierają głównie ekstrakty roślinne, takie jak czarny bez, prawoślaz, rumianek. Łagodzą suchy kaszel i podrażnienia gardła. 

Sprawdź ofertę: Leki z czarnym bzem dla dzieci

Co na ból gardła u rocznego dziecka? 

Rocznemu dziecku możemy podać syropy do picia, które można wymieszać z wodą lub podać łyżeczką. Opierają się one na wyciągach roślinnych i zawierają dodatek soku owocowego, który zmienia smak leku, aby dzieci chętniej go wypiły.

Sprawdź ofertę: Krople na odporność dla dzieci

Powiązane produkty

Bolące gardło u dzieci – leki przeciwwskazane 

Pamiętajmy, że nie należy podawać dziecku aspiryny, jeśli nie zalecił tego lekarz. Aspiryny nie należy nigdy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat, ponieważ może ona powodować rzadki, ale poważny stan zwany zespołem Reye'a. Niektóre źródła na graniczny wiek podania tego środka wskazują nawet 16 lat. 

Inne leki, które są przeciwwskazane do stosowania u dzieci z bólem gardła to: 

  • leki wykrztuśne, 

  • leki przeciwhistaminowe, 

  • środki obkurczające naczynia krwionośne. 

Leki te mogą spowodować nasilenie niepożądanych objawów u dziecka i powinny być stosowane tylko wtedy, gdy zaleci je lekarz.

Sprawdź ofertę: Lizaki na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła u dziecka 

Ból gardła to jeden z najczęstszych objawów infekcji. Jeśli Twoje dziecko cierpi na ból gardła, należy udać się do lekarza, aby wykluczyć anginę lub inną poważną chorobę. Jeśli jednak przyczyną jest łagodna infekcja wirusowa, istnieją pewne domowe sposoby, które mogą złagodzić dyskomfort dziecka. 

Podawaj dziecku płyny, aby ukoić gardło i pomóc wypłukać substancje drażniące, które powodują ból i obrzęk. Ciepły napój, taki jak rosół z kurczaka, pomaga rozluźnić flegmę i pokryć podrażnioną tkankę. Herbata z imbiru może również pomóc złagodzić objawy. Unikaj natomiast owoców cytrusowych i soków, ostrych potraw i żywności o dużej zawartości soli lub cukru – mogą one nasilać podrażnienie gardła. 

W nocy używaj nawilżacza powietrza, aby utrzymać wilgotne powietrze, które nie wysusza nosa i ust dziecka podczas snu. Pamiętaj, aby regularnie czyścić go, ponieważ może rozwijać się w nim pleśń. 

Jednym z najbardziej popularnych domowych środków na ból gardła jest miód. Ma on właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, co może pomóc ukoić ból gardła i zmniejszyć obrzęk. Możesz podać dziecku miód zmieszany z ciepłą wodą lub dodać go do herbaty ziołowej. Należy jednak pamiętać, by nie podawać miodu niemowlętom poniżej pierwszego roku życia. 

Wreszcie, płukanie gardła ciepłą wodą z solą może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Wystarczy wymieszać 1/2 łyżeczki soli w szklance ciepłej wody (250 ml) i kazać dziecku wypłukać gardło. Procedurę tę należy jednak stosować tylko u dzieci starszych. 

Bibliografia

Jeżewska E., Kukwa W., Ścińska A., Kukwa A. (2006), Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia. 

Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. (2019), Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci. 

Trapani G. (2010), Encyklopedia zdrowia dziecka. Od narodzin do okresu dojrzewania, Wyd. Jedność. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij