Laktator oraz butelki do pokarmu do wyparzenia
Mama i dziecko Roksana Krysa
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 958 razy

Laktator – rodzaje, funkcje, jak wybrać odpowiedni?

Każda mama setki razy słyszała, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, a także doskonałą okazją na budowanie z nim pięknej więzi. Ale każda też przyzna, że jednym z najlepszych przyjaciół, jakich można spotkać na „mlecznej drodze” jest… laktator! Dlaczego warto mieć go w zanadrzu? Jaki model wybrać?  

Spis treści:


  1. Jak działa laktator?
  2. Rodzaje laktatorów
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?

Jak działa laktator? 

Laktator to urządzenie do odciągania pokarmu z piersi. Kiedy odciąganie pokarmu laktatorem na największy sens? W sytuacjach, kiedy bezpośrednie karmienie piersią dziecka jest niemożliwe. 

  • Kiedy dziecko przebywa dłużej w szpitalu i można mu dostarczać własny pokarm. Laktator może wspomóc laktację np. w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie.  

  • Podczas nawału pokarmu, dla uczucia ulgi i uniknięcia stanu zapalnego. 

  • Podczas dłuższej nieobecności mamy w domu (np. po powrocie do pracy). 

  • Jeśli mama przewiduje, że nie będzie mieć możliwości nakarmienia dziecka piersią (np. w niesprzyjającym miejscu lub podczas ważnej uroczystości). 

  • Dla zachowania pokarmu na nieprzewidziane okoliczności (np. sytuacje, w których trzeba zażyć leki uniemożliwiające karmienie), albo kiedy ojciec dziecka również chce się włączyć w proces karmienia itp. 

  • Laktator może także służyć pobudzaniu laktacji, jednak nie powinien on być na to sposobem. Wiadomo, że najlepiej jest jak najczęściej przystawiać do piersi malucha, jednak warto wiedzieć, jak pobudzić laktację laktatorem.

Sprawdź oferty: Laktatory ręczne i elektryczne

Rodzaje laktatorów 

Działanie laktatora jest zbliżone do naturalnego procesu ssania piersi przez dziecko. W chwili przystawienia specjalnej osłonki do piersi, wytwarza się ssanie, powodujące wypływ pokarmu. Gromadzi się on w specjalnym zbiorniczku, np. butelce – można przechować w niej odciągnięte mleko lub bezpośrednio podać je dziecku.  

Odciągnięte mleko można przechowywać oraz mrozić. Służą ku temu odpowiednie pojemniki, a każdą porcję należy opatrzyć datą. Warto również wiedzieć, jak odgrzewać odciągnięty pokarm. 

Na rynku istnieje kilka rodzajów laktatorów, a wybór odpowiedniego zależy od częstotliwości odciągania, a co za tym idzie – wygody mamy.

Przeczytaj także: Jak przechowywać odciągnięte mleko?

Laktatory ręczne

Ich działanie można porównać do pompki lub spryskiwacza do kwiatów, ale o odwrotnym działaniu. Posiadają dźwignię (właśnie taką, jak butelki ze spryskiwaczem), którą należy naciskać, by wytworzyć ssanie pobudzające wypływ pokarmu. Laktatory ręczne nie należą do drogich, są proste w obsłudze, lekkie i łatwe do przenoszenia. Idealnie sprawdzą się np. na wakacjach, kiedy nie ma się pewności, jaki będzie miało się dostęp do gniazdka elektrycznego. Odciąganie pokarmu laktatorem ręcznym jest także ciche, co idealnie sprawdzi się wieczorami, kiedy nie chcemy np. obudzić  śpiącego obok dziecka. 

Jeśli zaś chodzi o wady laktatora ręcznego, z pewnością należy do nich wygoda użytkowania. Trzeba się bowiem nieco napracować, by odciągać pokarm, może to też nie być tak efektywne i mocne, jak w przypadku laktatora elektrycznego. Jednak wraz z nabyciem wprawy, takie urządzenie może się okazać w zupełności wystarczające, szczególnie do sporadycznego odciągania mleka.  

Przeczytaj: Karmienie piersią – jak się przygotować, jakie są najważniejsze zasady?

Laktatory elektryczne 

Są urządzeniami o większej sile, przez co uważa się je za bardziej skuteczne. Co więcej – dostępne są modele, umożliwiające odciąganie pokarmu z dwóch piersi jednocześnie, co jest niezwykle wygodne. Taki podwójny laktator jest bardzo wydajny i doskonale sprawdzi się przy częstym odciąganiu. Przede wszystkim, pozwala także na równomierne odciąganie pokarmu z obu piersi, co nie jest tak łatwe do wykonania w przypadku laktatorów ręcznych. Laktatory elektryczne nie wymagają także żadnego wkładu siły w ociąganie, posiadają też wiele funkcji, pozwalających na dopasowanie ich działania (i np. siły ssania) do indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim – taki laktator pozwala na odciąganie większej ilości mleka w krótszym czasie.  

Laktatory elektryczne mają także swoje słabe strony. Są zdecydowanie droższe od laktatorów ręcznych, a także głośniejsze podczas pracy. Nie są tak łatwe w przenoszeniu i możliwe do wykorzystania w każdych warunkach, ze względu na konieczność podpinania ich pod źródło zasilania.

Przeczytaj także: Jak zwiększyć laktację?

Laktatory 2 w 1 

Dostępne są również laktatory zasilane elektrycznie lub bateryjnie, jak i z pompką umożliwiającą ręczne odciąganie pokarmu. Jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, szczególnie, jeśli często się podróżuje lub też po prostu jest się niezdecydowanym! 

Powiązane produkty

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora? 

Wybór laktatora zależy od kilku czynników. Warto zastanowić się nad tym, w jakich celach będzie się odciągało pokarm i jak często będzie się to robiło. Oczywiście, nie każda mama jest w stanie to przewidzieć, ale lepiej założyć, że będzie on potrzebny raczej częściej niż rzadziej. Następnie warto kierować się po prostu własną wygodą – czy odciąganie ręczne będzie kłopotliwe? A może to laktator elektryczny sprawi więcej problemów? Kolejnym ważnym aspektem jest łatwość użytkowania, np. utrzymanie sprzętu w czystości, jego dodatkowe funkcje oraz osprzęt (np. łatwość zakupu dodatkowych butelek, czy części zamiennych). Nie bez znaczenia jest także cena. Nie ma sensu przepłacać za urządzenie, którego nie będzie się używać, ale trudno też kierować się wyłącznie niską ceną, jeśli sprzęt ma być jak najbardziej wydajny i z pewnością będzie często „w akcji”. 

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, jaki laktator jest najlepszy. Na pewno przed korzystaniem z niego warto pamiętać o zasadach higieny, a także o tym, że laktator nie powinien stanowić zamiennika bezpośredniego karmienia, a używany sporadycznie nie utrzyma laktacji na takim poziomie, na jakim zrobiłoby to maluch. W przypadku odciągania laktatorem pokarm nie jest produkowany na bieżąco, jak to jest w przypadku ssania przez dziecko.  

Warto jednak wiedzieć, że istnieją kobiety karmiące dzieci tylko odciąganym mlekiem. W razie jakichkolwiek problemów z naturalnym karmieniem, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym.  

Bibliografia

Wójcik-Sęp A., Bulczak A., Kowalewska P. i in., Pierwsze dni wcześniaka. Poradnik dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych, dostępny online: https://fundacjaernesta.pl/docs/ebook-wczesniaka.pdf [data dostępu: 17.10.2022]. 

Młodawska M., J. Młodawski J., Pazera G., Rokita W. (2019), Breast is the best – czyli co każdy ginekolog o karmieniu piersią powinien wiedzieć [w:] Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, t. 4, nr 1, s. 30. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij