Kobieta dotykająca czoła, martwiąca się problemami skórnymi na twarzy.
Zdrowie i uroda Anna Gilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 563 razy

Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki to nieestetyczne zmiany skórne, które pojawiają się na skutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Może ona wynikać z czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Do pierwszej grupy zalicza się uwarunkowania genetyczne i zaburzenia poziomów hormonów płciowych. Pozostałe to m.in. dieta z niedoborem witamin z grup: A, B, C i E, stres, nieprawidłowa pielęgnacja, a także niezdrowy tryb życia. Zaskórniki są przede wszystkim zmorą nastolatków, ale pojawiają się także u osób dorosłych. W artykule omówiono wygląd i klasyfikację zaskórników, a także domowe i specjalistyczne sposoby walki z tymi znienawidzonymi zmianami skórnymi. 

Spis treści:


  1. Czym są zaskórniki i jak wyglądają?
  2. Jak pozbyć się zaskórników?

Czym są zaskórniki i jak wyglądają?  

Zaskórniki (ang. comedones) należą do drobnych zmian skórnych o charakterze pierwotnym. Są jednym z charakterystycznych objawów wielu rodzajów trądziku i wyłącznym objawem trądziku zaskórnikowego (ang. acne comedonica). Zaskórniki to wykwity niezapalne, zlokalizowane przy ujściach mieszków włosowych. Przybierają postać 1-2 mm grudek, powstałych z czopów keratyny.  

Ich pierwotną postacią są niewidoczne gołym okiem mikrozaskórniki (ang. microcomedones). Następnie przybierają one postać zaskórników zamkniętych i otwartych. Zaskórniki mogą ewoluować w wykwity o charakterze zapalnym, np. krosty, a następnie w zmiany pozapalne, takie jak blizny czy torbiele.  

Miejsca występowania zaskórników to obszary z największą ilością gruczołów łojowych. Obejmują one głównie: 

  • twarz – nos, brodę, środkową część policzków oraz czoło, 

  • dekolt – szczególnie okolicę międzymostkową; 

  • plecy – głównie pomiędzy łopatkami. 

Przeczytaj: Sucha skóra, jak ją pielęgnować? Przyczyny suchej skóry

Zaskórniki otwarte  

Zaskórniki otwarte, zwane też wągrami, powstają w efekcie rozszerzania się ujść gruczołów łojowych (które są drożne) oraz utleniania kwasów tłuszczowych, znajdujących się w łoju. Wnętrze zaskórników otwartych wypełniają łój oraz produkty rozpadu: łoju, ścianek gruczołów łojowych oraz mieszka włosowego, a także bakterie z rodzaju Propionibacterium. Kontakt z powietrzem sprawia, że przybierają one charakterystyczny, czarny kolor.  

Zaskórniki zamknięte 

Zaskórniki zamknięte powstają z mikrozaskórników w wyniku zatkania ujść gruczołów łojowych przez sebum i zalegające masy martwych komórek naskórka. Mają postać wykwitów w formie grudek o małych ujściach, widocznych jako jasne, biało-żółte główki, przypominające kaszkę. Ich likwidacja przysparza wielu problemów. To głębokie zaskórniki, widoczne dopiero pod odpowiednim kątem – w odróżnieniu od płycej położonych zaskórników otwartych.  

Sprawdź oferty: Kosmetyki do skóry trądzikowej

Jak pozbyć się zaskórników?  

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć zaskórniki. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ nie ma jednego, uniwersalnego i skutecznego sposobu na pozbycie się zaskórników.  

Należy jednak wiedzieć, że oczyszczanie twarzy z zaskórników należy przeprowadzać regularnie i wieloetapowo. Podstawą zdrowej skóry bez zaskórników jest prawidłowa pielęgnacja, z wykorzystaniem właściwych, dostosowanych do potrzeb skóry kosmetyków, najlepiej o dobrym, niekomedogennym składzie. Poza tym, warto korzystać z profesjonalnej pielęgnacji gabinetowej oraz domowych sposobów na zaskórniki. Ich wspólnym celem jest przywrócenie skórze równowagi, poprzez działania: 

  • sebostatyczne, czyli regulujące pracę gruczołów łojowych, 

  • komedolityczne, czyli zapobiegające powstawaniu zaskórników, 

  • nawilżające i przywracające prawidłowe pH skóry, 

  • przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, 

  • keratolityczne, czyli zapobiegające zlepianiu się martwych keratynocytów i unormowanie ich rogowacenia, 

  • eksfoliujące, czyli złuszczające martwy naskórek, 

  • poprawiające przepływ krwi i limfy oraz nawilżenie skóry, 

  • hamujące namnażanie się i rozwój bakterii. 

Domowe sposoby na zaskórniki  

Pielęgnacja domowa obejmuje przede wszystkim: 

  • zdrową dietę,  

  • suplementację witamin B2 i B5, cynku oraz siarki, 

  • rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny, takich jak, np. częste mycie pędzli do makijażu, 

  • właściwą, codzienną pielęgnację skóry kosmetykami, przeznaczonymi do cery ze skłonnością do powstawania zaskórników. 

Sprawdź ofertę: Kosmetyki do peelingu

Skuteczne kosmetyki na zaskórniki  

Kosmetyki zapobiegające powstawaniu zaskórników powinny być uzupełnieniem pielęgnacji domowej i gabinetowej. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które pomagają w walce z zaskórnikami. Wymienić można m.in.: 

  • krem na zaskórniki z zawartością, np. kwasu azelainowego, kwasu mlekowego, linolowego czy mocznika

  • maść na zaskórniki zamknięte, np. z propolisem, witaminami A i E, alantoiną oraz pantenolem; 

  • serum na zaskórniki, np. z retinolem, ceramidami i niacynamidem; 

  • tonik na zaskórniki – z zawartością niskich stężeń kwasów AHA i BHA; 

  • maseczki na zaskórniki, zawierające w składzie np. glinkę zieloną oraz algi; 

  • plastry na zaskórniki, np. z ekstraktem z drzewa herbacianego. 

Łyżka Unny, czyli łyżeczka do zaskórników 

Łyżeczka Unny to podłużny przyrząd zakończony pętelką, wykonany ze stali chirurgicznej, który jest wykorzystywany przy manualnym oczyszczaniu twarzy z zaskórników. Zaleca się dokładne mycie oraz dezynfekcję tego sprzętu po każdym użyciu. Ze względu na kontrowersje pojawiające się wokół tego sposobu oczyszczania twarzy, nie będzie on szerzej omawiany w tym artykule.  

Profesjonalne zabiegi na zaskórniki 

Oczyszczanie twarzy z zaskórników jest możliwe dzięki specjalistycznym zabiegom z zakresu kosmetologii oraz fizjoterapii. Do zabiegów polecanych w walce z zaskórnikami należą głównie: 

  • peelingi chemiczne (kwasy), fizyczne (peeling kawitacyjny) i mechaniczne (mikrodermabrazja), które pomagają usunąć zanieczyszczenia, martwe komórki naskórka oraz nadmiar łoju; 

  • sonoforeza, jonoforeza lub mezoterapia bezigłowa, które ułatwiają transport substancji aktywnych w głąb skóry, co odbywa się przy pomocy specjalistycznych urządzeń; 

  • masaż skóry twarzy – usprawnia mikrokrążenie i działa jak peeling, który usuwa martwe komórki naskórka, dzięki czemu  ujścia gruczołów łojowych zostają udrożnione. 

Kwasy na zaskórniki 

Chemiczny peeling na zaskórniki zakłada wykonanie serii zabiegów z wykorzystaniem różnych kwasów: salicylowego, migdałowego, azelainowego, pirogronowego czy mlekowego. Ich ogólne działanie polega na złuszczeniu warstwy rogowej naskórka oraz udrożnieniu gruczołów łojowych. 

Sprawdź także: Złuszczanie naskórka – po co, jaką metodą i kiedy?

Peeling kawitacyjny  

Ultradźwięki pomagają oczyścić skórę z martwych komórek warstwy rogowej naskórka, a także nagromadzonych w gruczołach łojowych sebum i bakterii. 

Bibliografia

Adamski Z.,  Kaszuba A. (2010), Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław, s. 54-58. 

Biegaj M.(2017), Trądzik pospolity i jego leczenie, Kosmetologia Estetyczna nr 2, vol. 6, s. 155-156. 

Górska A.  i in. (2021), Profesjonalna pielęgnacja twarzy, Wyd. EDICON, Poznań, s. 249-257. 

Kasprzak W., Mańkowska A.(2010), Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, s. 285-287. 

Kołodziejczak A.(2019), Kosmetologia, t.1, Wydawnictwo Naukowe PZWL, Warszawa, s. 129-131. 

Stanuch J., Łyżeczka Unny: sposób użycia, zastosowanie, dostępny online: https://swiat-kosmetykow.pl/lyzeczka-unny-sposob-uzycia [data dostępu: dnia 07.11.2022]. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij