Szklana buteleczka z olejkiem eterycznym z nasion czarnuszki, Obok drewniana łyżka z nasiona czarnuszki.
Zdrowie i uroda Paulina Znajdek-Awiżeń
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 9623 razy

Olej z czarnuszki – właściwości, przeciwwskazania, zastosowanie

Olej z czarnuszki siewnej (łac. Nigella sativa) znany był już w starożytnym Egipcie, dlatego do dziś określa się go niekiedy „złotem faraonów”. Wykazuje silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne. Niekiedy jest wykorzystywany jako powszechnie dostępny element terapii antynowotworowej. Jak wykorzystywać olej z czarnuszki i czy będzie on odpowiedni dla każdego? 

Spis treści:


  1. Olej z czarnuszki – właściwości zdrowotne i kosmetyczne
  2. Olej z czarnuszki – na co pomaga?
  3. Olej z czarnuszki – przeciwwskazania
  4. Olej z czarnuszki – jak stosować?
  5. Olej z czarnuszki – warto wiedzieć

Olej z czarnuszki – właściwości zdrowotne i kosmetyczne 

Olej z czarnuszki jest stosowany zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Wśród właściwości prozdrowotnych wymienia się działanie immunomodulujące – tłuszcze roślinne w naturalny sposób wzmacniają układ odpornościowy. 

Stosuje się go jako stały element kuracji antyalergicznych. Dzięki wysokiej zawartości tymochinonu (klasyfikowanego jako związek fitochemiczny z grupy PAINS) tłumi odpowiedź organizmu na alergeny, ale bez objawów ubocznych, charakterystycznych dla preparatów antyhistaminowych (m.in. senność, bóle głowy). 

Regularne przyjmowanie oleju z czarnuszki zaleca się również osobom chorym na nadciśnienie oraz borykającym się z chorobą wieńcową. Skutecznie obniża on nadciśnienie oraz reguluje lipidogram bez konieczności wdrażania farmakoterapii. Z tego względu powinien znaleźć się w diecie osób borykających się z wysokim poziomem cholesterolu i cukrzycą

W kosmetyce olej z czarnuszki jest wykorzystywany do leczenia stanów zapalnych naskórka, walki z trądzikiem, a także łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry. Jest to możliwe dzięki właściwościom antybakteryjnym oraz antygrzybiczym substancji. 

Sprawdź oferty: Witaminy i minerały

Olej z czarnuszki – na co pomaga? 

Olej z czarnuszki pomaga m.in. w przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych. Działa rozszerzająco na oskrzela, rozrzedza wydzielinę, którą dużo łatwiej odkrztuszać. Dzięki temu choroba trwa krócej, a osoby chore lepiej znoszą jego przebieg. 

Roślinny olej działa kojąco na stany zapalne przewodu pokarmowego. Pomaga załagodzić refluks, łagodzi bóle żołądka oraz objawy chorób wrzodowych. 

W literaturze przedmiotu nie brakuje doniesień o skuteczności zastosowania oleju z czarnuszki w walce z nowotworami. Naukowcy ustalili, że przyjmowanie tych tłuszczów powoduje zahamowanie angiogenezy oraz immunosupresji. Hamuje też komórek zmienionych nowotworowo. Co więcej olej wykazuje silną cytotoksyczność względem wybranych rodzajów nowotworów (m.in. mięsaka macicy oraz gruczolaka trzustki). Działanie antynowotworowe przypisuje się przede wszystkim dwóm substancjom – tymochinonowi oraz ditymochinonowi. 

Warto pamiętać, że poza właściwościami prozdrowotnymi czarnuszka to doskonałe źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu: 

  • linolowego; 

  • oleinowego; 

  • alfa-linolenowego. 

W jej składzie znajduje się biotyna, beta-karoten oraz roślinne sterole. Dlatego tłuszcz stanowi świetne uzupełnienie zdrowej i zbilansowanej diety. 

Przeczytaj: Dlaczego warto jeść awokado?

właściwości oleju z czarnuszki

Powiązane produkty

Olej z czarnuszki – przeciwwskazania 

Olej z czarnuszki jest powszechnie uznany za bezpieczny. Dietetycy zwracają jednak uwagę, że ze względu na silne działanie ogólnoustrojowe spożywania powinny unikać kobiety w ciąży, jak również karmienia (z uwagi na hamowanie laktacji). 

Nie jest także zalecany dla dzieci poniżej 3. roku życia, ponieważ działa przeciwskurczowo i może nadmiernie rozluźniać mięśnie przewodu pokarmowego. W przypadku dzieci dane nie są jednak jednolite, część źródeł dopuszcza stosowanie oleju w niewielkiej dawce. 

Ze względu na obniżanie ciśnienia na przyjmowanie oleju z Nigella sative powinny uważać osoby z hipotensją. 

Olej z czarnuszki – jak stosować? 

Stosowanie oleju z czarnuszki wygląda inaczej w przypadku zastosowań medycznych albo kosmetycznych. 

Zastosowanie prozdrowotne 

W przypadku przyjmowania oleju z czarnuszki w charakterze dodatku do potraw należy spożywać jedną dużą łyżkę lub dwie małe łyżeczki tłuszczu dziennie (rozłożone między posiłkami dla lepszego wchłaniania). Tłuszcz powinien być zjadany razem z pożywieniem, nigdy na czczo, ponieważ może mieć działanie przeczyszczające. 

Podobnie jak w przypadku innych tłuszczów roślinnych, również oleju z czarnuszki nie powinno się podgrzewać, ponieważ traci on wtedy znaczną część ze swoich właściwości prozdrowotnych. Doskonale nadaje się jednak jako dodatek do sałatek, dressingów lub innych potraw podawanych na zimno. 

Zastosowanie kosmetyczne 

Olej z czarnuszki może być stosowany jako preparat kosmetyczny. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także mikroskładnikom takim, jak żelazo, wapń, siarka czy magnez doskonale nadaje się do wmasowywania we włosy lub nakładania bezpośrednio na skórę. Działa wzmacniająco i odżywczo. Przy okazji wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu w walce z chorobami skórnymi (np. łupież, łuszczyca, wspomniany wyżej AZS). 

Olej z czarnuszki – warto wiedzieć 

Olej z Nigella sativa można kupić w praktycznie każdej aptece lub drogerii. Kosztuje około 15-20 zł za 100 ml, więc nie jest tani. Co jeszcze warto o nim wiedzieć, aby jak najlepiej wykorzystać jego właściwości? 

Czy można podawać olej z czarnuszki dla dzieci? 

W przypadku podawania oleju dzieciom do ukończenia 1. roku życia należy zacząć od niewielkiej dawki (kilku kropel), aby maluch przyzwyczaił się do charakterystycznego, gorzkiego smaku tłuszczu. Między 1. a 3. rokiem można zwiększyć dawkę do 40 mg na 1 kg masy ciała. Starsze dzieci dobrze tolerują nawet 0,5 do 1 łyżeczki dziennie. Oczywiście każdy berbeć jest inny, dlatego należy przetestować, czy w konkretnym przypadku olej z czarnuszki w ogóle zostanie zaakceptowany. 

Jak przechowywać olej z czarnuszki? 

Tak jak inne tłuszcze tłoczone na zimno, olej z czarnuszki powinien być trzymany w ciemnym i chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce). Dotyczy to zarówno nowozakupionej butelki, jak i tej już otwartej. Choć zwykle substancja jest sprzedawana w butelkach wykonanych z ciemnego szkła nie należy stawiać jej na parapecie lub w innym nasłonecznionym miejscu. 

Jaki smak ma olej z czarnuszki? 

Olej z czarnuszki wyróżnia się lekko gorzkim smakiem oraz intensywnym zapachem (określanym jako korzenny). Jego barwa jest zwykle ciemnobrązowa lub ciemnożółta wpadająca w brąz. 

Prozdrowotne i bardzo szerokie działanie oleju z czarnuszki sprawia, że tłuszcza jest cennym dodatkiem w każdej kuchni i w pełni naturalnym elementem zabiegów kosmetycznych. 

Bibliografia

Bordoni L, Fedeli D, Nasuti C, et al. Antioxidant and Anti-Inflammatory Properties of Nigella sativa Oil in Human Pre-Adipocytes. Antioxidants (Basel). 2019;8(2):51. Published 2019 Feb 25. doi:10.3390/antiox8020051; 

Alsanosi S, Sheikh RA, Sonbul S, et al. The Potential Role of Nigella sativa Seed Oil as Epigenetic Therapy of Cancer. Molecules. 2022;27(9):2779. Published 2022 Apr 27. doi:10.3390/molecules27092779; 

Kus G, Ozkurt M, Kabadere S, Erkasap N, Goger G, Demirci F. Antiproliferative and antiapoptotic effect of thymoquinone on cancer cells in vitro. Bratisl Lek Listy. 2018;119(5):312-316. doi:10.4149/BLL_2018_059. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij