Kobieta czuje zimno w domu.
Zdrowie i uroda Bartłomiej Śmieszniak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 120548 razy

Obniżona temperatura ciała – co może oznaczać?

Temperatura ciała ulega zmianie wraz z cyklem dnia. W nocy i nad ranem jest niższa, wzrasta natomiast po południu. U kobiet temperatura ciała może różnić się w zależności od dnia w cyklu miesiączkowym. Pomiar temperatury ciała obarczony jest ryzykiem błędu z powodu zawodności stosowanych termometrów – jest to najczęstsza przyczyna rzekomo obniżonej temperatury ciała. Temperatura mierzona na powierzchni ciała może być również obniżona w przypadku przebywania w warunkach, w których szybko traci się ciepło – na przykład po wyjściu na dwór w zimny dzień, czy po zanurzeniu w chłodnej wodzie albo po przemoknięciu podczas deszczu. 

Spis treści:


  1. Niska temperatura ciała – czyli jaka?
  2. O czym może świadczyć niska temperatura? Przyczyny
  3. Obniżona temperatura przy przeziębieniu – czy to normalne?
  4. Obniżona temperatura i inne objawy – co może zaniepokoić?
  5. Stale obniżona temperatura – czy to możliwe?
  6. Niska temperatura – jak ją podnieść i czy jest to konieczne?

Niska temperatura ciała – czyli jaka? 

Niebezpiecznie niska temperatura ciała, którą określamy hipotermią, zaczyna się od temperatury równej lub niższej 35 °C. W takiej temperaturze – i niższej – pojawia się odpowiedź organizmu w celu wytwarzania ciepła oraz centralizacji krążenia – wszystko po to, aby utrzymać prawidłową temperaturę wewnątrz ciała. Wówczas możemy odczuwać drżenia mięśni, zimno rąk i stóp z powodu obkurczenia naczyń krwionośnych czy zauważyć bladość ciała.

Sprawdź oferty: Termometry

O czym może świadczyć niska temperatura? Przyczyny 

Najczęstszymi przyczynami niskiej temperatury ciała są wymienione wyżej sytuacje zwiększonej utraty ciepła przez organizm. Zdarzają się jednak choroby, którym może towarzyszyć spadek temperatury ciała. Do takich chorób zaliczamy: 

  • niedoczynność tarczycy, 

  • cukrzycę

  • niewydolność wątroby, 

  • niewydolność nerek

  • nadużywanie alkoholu (alkoholizm), 

  • działania uboczne niektórych leków, 

  • posocznica lub uogólnione zakażenie, 

  • niedoczynność nadnerczy, 

  • niedoczynność przysadki (dysfunkcja podwzgórza), 

  • udar mózgu. 

Niska temperatura u dzieci 

Niska temperatura u dzieci jest spowodowana takimi samymi czynnikami jak u dorosłych, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na niemowlęta, ponieważ dochodzi u nich do najszybszej utraty ciepła. Z tego powodu nawet krótki czas narażenia na niską temperaturę, bez odpowiedniego ubioru, może spowodować u nich szybkie obniżenie temperatury ciała.

Niska temperatura w ciąży 

Okres ciąży jest czasem, w którym w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych. W trakcie rozwoju płodu w macicy kobiety wydzielane są hormony, które mogą powodować niewielkie zmiany w temperatury ciała. O ile nie występują żadne dolegliwości u ciężarnych, nie jest to powód do niepokoju.

Przeczytaj: Cukrzyca ciążowa

Niska temperatura u dorosłego 

Obniżenie temperatury u dorosłego bez innych objawów najczęściej jest spowodowane przebywaniem w zimnym otoczeniu lub nieprawidłowo przeprowadzonym pomiarem temperatury. Jeżeli występują inne objawy, należy pogłębić dalszą diagnostykę, aby wykluczyć wyżej wymienione chorobowe przyczyny takiego stanu.

Niska temperatura u osoby starszej 

U seniorów, zwłaszcza z chorobami przewlekłymi, może dochodzić do zaburzeń termoregulacji, jednak temperatura ciała nie powinna spadać poniżej progu hipotermii, czyli 35 °C. 

Powiązane produkty

Obniżona temperatura przy przeziębieniu – czy to normalne? 

Przy przeziębieniu zazwyczaj występuje wzrost temperatury i pojawiają się stany podgorączkowe. Pamiętajmy jednak, że każdy organizm inaczej reaguje na chorobę i niewielkie odchylenia temperatury ciała – również w dół – są naturalnym zjawiskiem i nie powinniśmy się ich obawiać. 

Obniżona temperatura i inne objawy – co może zaniepokoić?  

Szczególnej ostrożności i konsultacji z lekarzem wymagają spadki temperatury ciała, którym towarzyszą takie objawy jak: 

  • dreszcze, 

  • uczucie senności, 

  • nadmierne zmęczenie, 

  • zaburzenia świadomości,

  • uczucie kołatania serca.

Stale obniżona temperatura – czy to możliwe? 

W zależności od miejsca badania przyjmujemy inne wartości temperatur – na przykład mierzona pod pachą, prawidłowa temperatura powinna się mieścić między 36,4-37 °C z wahaniami do 0,5 °C w ciągu dnia. Stąd możemy mieć wrażenie stale obniżonej temperatury. Jednak jeżeli przy wielokrotnych pomiarach mamy obniżoną temperaturę ciała oraz występują u nas niepokojące objawy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. 

Niska temperatura – jak ją podnieść i czy jest to konieczne? 

Konieczności podwyższenia temperatury ciała wymagają osoby, u których doszło do znacznego oziębienia ciała z powodu przebywania w zimnym środowisku. Należy wówczas szybko zmienić wilgotną i mokrą odzież na suchą, podać ciepłe płynny oraz unikać gwałtownych ruchów. Takie postępowanie chroni człowieka przed dalszym obniżaniem temperatury ciała.

Przeczytaj: Odmrożenia

Bibliografia

Childs C., Body temperature and clinical thermometry, Handb Clin Neurol. 2018;157:467–482.

Charkoudian N., Stachenfeld NS., Reproductive hormone influences on thermoregulation in women. Compr Physiol. 2014;4:793–804.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij