Spis treści:
- Niska temperatura ciała – czyli jaka?
- O czym może świadczyć niska temperatura? Przyczyny
- Obniżona temperatura przy przeziębieniu – czy to normalne?
- Obniżona temperatura i inne objawy – co może zaniepokoić?
- Stale obniżona temperatura – czy to możliwe?
- Niska temperatura – jak ją podnieść i czy jest to konieczne?
Niska temperatura ciała – czyli jaka?
Niebezpiecznie niska temperatura ciała, którą określamy hipotermią, zaczyna się od temperatury równej lub niższej 35 °C. W takiej temperaturze – i niższej – pojawia się odpowiedź organizmu w celu wytwarzania ciepła oraz centralizacji krążenia – wszystko po to, aby utrzymać prawidłową temperaturę wewnątrz ciała. Wówczas możemy odczuwać drżenia mięśni, zimno rąk i stóp z powodu obkurczenia naczyń krwionośnych czy zauważyć bladość ciała.
Przeczytaj: Odmrożenia – objawy, pierwsza pomoc, leczenie
O czym może świadczyć niska temperatura? Przyczyny
Najczęstszymi przyczynami niskiej temperatury ciała są wymienione wyżej sytuacje zwiększonej utraty ciepła przez organizm. Zdarzają się jednak choroby, którym może towarzyszyć spadek temperatury ciała. Do takich chorób zaliczamy:
-
niedoczynność tarczycy,
-
niewydolność wątroby,
-
nadużywanie alkoholu (alkoholizm),
-
działania uboczne niektórych leków,
-
posocznica lub uogólnione zakażenie,
-
niedoczynność nadnerczy,
-
niedoczynność przysadki (dysfunkcja podwzgórza),
-
udar mózgu.
|
|
Niska temperatura u dzieci
Niska temperatura u dzieci jest spowodowana takimi samymi czynnikami jak u dorosłych, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na niemowlęta, ponieważ dochodzi u nich do najszybszej utraty ciepła. Z tego powodu nawet krótki czas narażenia na niską temperaturę, bez odpowiedniego ubioru, może spowodować u nich szybkie obniżenie temperatury ciała.
Niska temperatura w ciąży
Okres ciąży jest czasem, w którym w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych. W trakcie rozwoju płodu w macicy kobiety wydzielane są hormony, które mogą powodować niewielkie zmiany w temperatury ciała. O ile nie występują żadne dolegliwości u ciężarnych, nie jest to powód do niepokoju.
Przeczytaj: Czym jest cukrzyca ciążowa – objawy, diagnostyka, leczenie
Niska temperatura u dorosłego
Obniżenie temperatury u dorosłego bez innych objawów najczęściej jest spowodowane przebywaniem w zimnym otoczeniu lub nieprawidłowo przeprowadzonym pomiarem temperatury. Jeżeli występują inne objawy, należy pogłębić dalszą diagnostykę, aby wykluczyć wyżej wymienione chorobowe przyczyny takiego stanu.
Niska temperatura u osoby starszej
U seniorów, zwłaszcza z chorobami przewlekłymi, może dochodzić do zaburzeń termoregulacji, jednak temperatura ciała nie powinna spadać poniżej progu hipotermii, czyli 35 °C.