Kobieta w ciąży trzymająca szczoteczkę do zębów z nałożoną pastą.
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 5186 razy

Krwawiące dziąsła w ciąży – o czym świadczą i jak sobie z nimi radzić?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety, którą czeka szereg zmian. Dotyczą one nie tylko stylu życia przyszłej mamy, ale i stanu jej zdrowia – prawdą jest, że w ciele zachodzi wiele procesów fizjologicznych i hormonalnych, które rzutują np. na stan jamy ustnej i dolegliwości w jej obszarze. Jedną z nich jest krwawienie dziąseł.  

Spis treści:


  1. Krwawiące dziąsła w ciąży – na co zwrócić uwagę?
  2. Dlaczego dochodzi do krwawienia dziąseł w ciąży? Przyczyny
  3. Co stosować na krwawiące dziąsła w ciąży? Leczenie
  4. Jak dbać o zęby i dziąsła w ciąży? Jak uniknąć krwawień w jamie ustnej?
  5. Problemy z dziąsłami w ciąży – kiedy należy udać się do stomatologa?

​​Krwawiące dziąsła w ciąży – na co zwrócić uwagę?​ 

Kłopoty z dziąsłami pojawiają się zwykle między 2. a 3. miesiącem ciąży, zaś szczyt objawów przypada na końcówkę, czyli ok. 8 miesiąca ciąży. Dziąsła mogą być tkliwe, obrzęknięte i zaczerwienione. Ich krwawienie pojawia się zwykle podczas szczotkowania zębów oraz intensywnego żucia pokarmów.  

Krwawieniu może towarzyszyć obrzęk brodawek dziąsłowych. Wyróżnia się jego dwie postaci – ograniczoną wyłącznie do przedniego odcinka szczęki lub uogólnioną, w której dolegliwości mogą dotykać miejsc zlokalizowanych zarówno w okolicy zębów przednich, jak też bocznych.  

Podczas szukania przyczyn krwawienia z dziąseł warto wykluczyć także niedobory pokarmowe. Niezbędne ku temu jest wykonanie podstawowych badań, określających ilość witamin w organizmie. Zdarza się, że odpowiednia dieta i dobrze dobrana suplementacja w połączeniu z optymalną higieną okazują się wystarczające do tego, by rozwiązać uporczywy problem. 

Kup w aptece: Preparaty na krwawienie dziąseł

Dlaczego dochodzi do krwawienia dziąseł w ciąży? Przyczyny 

Za najczęstszą przyczynę krwawienia uznaje się ciążowe zapalenie dziąseł. Stan ten uznawany jest za proces chorobowy, związany z płytką nazębną, modyfikowany przez czynniki ogólne. Dotyczy on aż 35% ciężarnych. Jest przykrą dolegliwością, za której rozwojem stoją zmiany hormonalne oraz immunologiczne, do których dochodzi podczas trwania ciąży.  

Podstawowymi hormonami, odpowiadającym za omawiane zmiany, są progesteron i estrogen. Progesteron zapewnia zagnieżdżenie zarodka i utrzymanie ciąży, a jego stężenie wzrasta do około 8 miesiąca ciąży. Estrogen odpowiada zaś za powiększanie się macicy oraz jej późniejsze skurcze w reakcji na działanie oksytocyny. Stężenie estrogenu wzrasta aż do końca ciąży.  

Oba te hormony nie pozostają obojętne dla tkanek miękkich jamy ustnej – niestety powodują one rozpulchnienie, a niekiedy nawet i stan zapalny dziąseł. Zwiększają także poziom ich przekrwienia, co powoduje nadmierną wrażliwość. Wszystkie te czynniki powodują, że nawet minimalna ilość zalegającej płytki nazębnej może skutkować rozwojem stanu zapalnego. Dlatego też tak istotną rolę podczas trwania ciąży stanowi odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej.  

Przyczyną krwawienia dziąseł może być też bardzo charakterystyczna postać zapalenia dziąseł, tzw. guz ciążowy. To charakterystyczna zmiana o łagodnym charakterze. Charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem i lokalizuje się zazwyczaj w okolicy szczęk. Zmiana ta ma bardzo dużą tendencję do samoistnego krwawienia. Pojawia się ono także podczas jej uszkodzenia mechanicznego. Guz ciążowy ustępuje zwykle samoistnie ok. III trymestru ciąży. 

Przeczytaj również: Czym i jak czyścić język?

Powiązane produkty

Co stosować na krwawiące dziąsła w ciąży? Leczenie 

Leczenie krwawiących dziąseł w ciąży jest nie lada problemem. Wynika to z faktu, że większość dostępnych preparatów leczniczych nie jest zalecana do użytku przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Podstawą leczenia jest właściwa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.  

W codziennej higienie warto zastosować specjalistyczne pasty do zębów, takie jak Frezyderm Pasta dla kobiet w ciąży czy Ecodent Krwawiące Dziąsła. 

W przypadku towarzyszących dolegliwości bólowych warto rozważyć stosowanie płukanek ziołowych o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym.  

Poza tym, znane od lat napary z szałwii, rumianku lub kory dębu są nie tylko pomocne w niwelowaniu przykrych dolegliwości, ale też w pełni bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka.  

Pacjentki, których dolegliwości są wyjątkowo uporczywe, przebieg leczenia powinny skonsultować i omówić z lekarzem dentystą. Zaawansowane krwawienie dziąseł może być objawem poważnego problemu periodontologicznego, wymagającego wprowadzenia specjalistycznych preparatów i działań.  

Jak dbać o zęby i dziąsła w ciąży? Jak uniknąć krwawień w jamie ustnej? 

Podstawowym działaniem, które może zapobiegać występowaniu krwawień jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.  

Rutynowe czynności (np. szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie) powinny stanowić niezbędnym minimum.  

Warto wdrożyć dodatkowe mycie zębów – szczególnie po obfitych posiłkach bogatych w węglowodany. Nie wolno pomijać codziennego nitkowania przestrzeni międzyzębowych, które zapewni usunięcie płytki nazębnej z niedostępnych dla włókien szczoteczki miejsc. Poza nitką dentystyczną, można używać także międzyzębowych szczoteczek oraz irygatora.  

Kup w aptece: Akcesoria do higieny jamy ustnej

Problemy z dziąsłami w ciąży – kiedy należy udać się do stomatologa? 

W czasie ciąży odwiedziny w gabinecie stomatologicznym nie powinny być uzależnione od występowania kłopotów z dziąsłami czy uzębieniem. Ciężarne powinny odbyć co najmniej dwie profilaktyczne wizyty podczas trwania ciąży. Lekarz dentysta ma wówczas szansę zaobserwować rozwijające się w jamie ustnej problemy oraz wdrożyć profilaktykę lub ewentualne leczenie. 

Przeczytaj również: Parodontoza – przyczyny, leczenie, zapobieganie

W momencie pojawienia się kłopotów z dziąsłami, wizyta stomatologiczna powinna odbyć się jak najszybciej. Krwawiące dziąsła mogą być objawem obecności kamienia nazębnego – a jak wiemy, zmineralizowane złogi płytki nazębnej, które pokrywają powierzchnię zębów, są wyjątkowo szkodliwe. Wpływają negatywnie nie tylko na stan uzębienia, ale także i zdrowie płodu.  

Wizyta w gabinecie stomatologicznym pozwoli na profesjonalne usunięcie kamienia, czyli wykonanie zabiegu skalingu. Warto przy tym pamiętać, że ciąża jest czasem, w którym można bezpiecznie wykonywać większość zabiegów z zakresu stomatologii. Za najbezpieczniejszy moment uznaje się II trymestr ciąży.  

Przeczytaj również: Jak myć zęby niemowlaka, jaka pasta do zębów dla niemowląt?

Wizytę w gabinecie stomatologicznym należy niezwłocznie odbyć również w przypadku pojawienia się guza ciążowego. Mimo że jego obecność nie wymaga specjalistycznego leczenia, pojawienie się takiej zmiany jest wskazaniem do odbycia konsultacji stomatologicznej.  

Bibliografia

Bilińska M., Sokalski J. (2016), Ciążowe zapalenie dziąseł ze szczególnym uwzględnieniem guzów ciążowych, Ginekologia Polska, nr 87, s. 310-313. 

Pytko-Polończyk J., Szlachcic A., Chomyszyn-Gajewska M., Zmiany patologiczne na skórze i błonie śluzowej jamy ustnej w okresie ciąży: część I [w:] Postępy Dermatologii i Alergologii, dostępny online: https://www.termedia.pl/Zmiany-patologiczne-na-skorze-i-blonie-sluzowej-jamy-ustnej-w-okresie-ciazy-czesc-I,7,382,1,1.html [data dostępu: 20.02.2023]. 

Wu M., Chen S.W., Jiang S.Y. (2015), Relationship between Gingival Inflammation and Pregnancy, Mediators Inflamm, dostępny online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4385665/ [data dostępu: 22.02.2023]. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij