Spis treści:
- Czym jest owulacja?
- Czym charakteryzuje się ból owulacyjny?
- Jak rozpoznać dni płodne? Charakterystyczne objawy w dzień owulacji
- Sposoby łagodzenia bólu owulacyjnego i innych objawów owulacji
- Jak sprawdzić, czy trwa owulacja? Test owulacyjny
Czym jest owulacja?
Owulacja, nazywana także jajeczkowaniem, to fizjologiczny proces, który polega na pęknięciu pęcherzyka dominującego w jajniku i uwolnienia dojrzałej komórki jajowej do światła jajowodu. Sama owulacja trwa od 12 do 24 godzin i jest to czas, w którym potencjalnie może dojść do zapłodnienia. Stąd podczas starania o dziecko ważne jest wiedzieć, kiedy występuje czas owulacji, bo w te dni szansa na zajście w ciąże jest największa.
Kiedy występuje owulacja?
Proces owulacji jest kontrolowany przez zmieniające się stężenia hormonów gonadotropowych ‒ lutropiny (LH) (hormon luteinizujący) i folikulotropiny (FSH). Moment wystąpienia owulacji zależy więc m.in. od długości cyklu menstruacyjnego. U zdrowej kobiety owulacja występuje mniej więcej w połowie cyklu. W przypadku gdy trwa 28 dni, owulacja przypadnie na 14. dzień, licząc od pierwszego dnia krwawienia miesięcznego, czyli pierwszego dnia cyklu.
Jak rozpoznać owulację? Sprawdź ofertę testów owulacyjnych
Czym charakteryzuje się ból owulacyjny?
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów owulacji jest ból owulacyjny. Szacuje się, że występuje on u około 40% kobiet w wieku rozrodczym Zwykle odczuwany jest jako ból w okolicy podbrzusza po lewej lub prawej stronie. Lokalizacja bólu owulacyjnego odpowiada jajnikowi, w którym w danym miesiącu dojrzewa pęcherzyk dominujący. W rzadkich przypadkach ból może wystąpić obustronnie. Jest to objawem podwójnej owulacji, czyli dojrzewania pęcherzyka w każdym z jajników w trakcie jednego cyklu miesiączkowego.
Przeczytaj takżę: Ból jajnika? Jak się objawia i o o czym świadczy?
Intensywność bólu owulacyjnego jest zmienna osobniczo. Niektóre kobiety odczuwają go jako drobny dyskomfort, z kolei u innych jest on wyjątkowo silny. Czasami może też promieniować w kierunku pleców lub miednicy. Zróżnicowany jest także czas trwania bólu owulacyjnego. Zwykle przemija on samoistnie w ciągu 3-12 godzin, jednak w skrajnych przypadkach może trwać nawet 2-3 dni.
Czy wiesz, że….
Istnieje szereg schorzeń, których objawy mogą być mylnie wzięte za ból związany z owulacją. W przypadku wystąpienia bólu po raz pierwszy, zwłaszcza intensywnego, warto wykonać specjalistyczną diagnostykę w kierunku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, ciąży pozamacicznej czy torbieli jajnika.
Jak rozpoznać dni płodne? Charakterystyczne objawy w dzień owulacji
Warto mieć na uwadze, że ból owulacyjny nie jest jedynym objawem owulacji. Do jej oznak zalicza się najczęściej:
- nieznaczny wzrost temperatury ciała – od 0,2 do 0,5 °C;
- występowanie śluzu owulacyjnego, czyli przejrzystego, rozciągliwego i lepkiego śluzu płodnego, który przypomina białko jaja kurzego;
- zwiększoną wrażliwość lub bolesność piersi i brodawek sutkowych;
- plamienie lub niewielkie upławy zabarwione na brązowo;
- ból głowy.
Bardzo często wymienia się także pewne objawy psychiczne owulacji, które mogą pojawić się 2-3 dni przed owulacją. Należą do nich przede wszystkim zmiany libido. Gdy zbliża się owulacja popęd płciowy kobiety ulega zwiększeniu, a w jej zachowaniu można niekiedy zaobserwować wysoką pewność siebie. To wskazówka, że owulacja ma miejsce.
Niestety, owulacja to proces fizjologiczny, który nie zawsze jest przyjemnym czasem. Niewielki odsetek kobiet skarży się również na tak nietypowe objawy owulacji, jak zmęczenie, rozdrażnienie czy wahania nastroju.