Aronie obok liści na blacie oraz obok butelki z sokiem z aronii.
Zdrowie i uroda Paulina Znajdek-Awiżeń
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4397 razy

Wyjątkowe właściwości soku z aronii – dlaczego warto go stosować?

Kto choć raz pił sok z aronii z pewnością przyzna, że jego walory smakowe pozostawiają sporo do życzenia. Cierpki smak tego produktu nie każdemu odpowiada, dlatego też wiele osób omija aronię szerokim łukiem, nie zdając sobie sprawy jak wiele cennego w sobie skrywa. Naturalny sok z aronii to istna „bomba” antyoksydacyjna, a także tradycyjne remedium przydatne w obniżaniu ciśnienia krwi.  

Spis treści:


  1. Jak zrobić sok z aronii?
  2. Sok z aronii – właściwości
  3. Czy sok z aronii może zaszkodzić? Przeciwwskazania
  4. Dawkowanie soku z aronii – ile można wypić?
  5. Czy można podawać sok z aronii dla dzieci?

Jak zrobić sok z aronii? 

Aronia czarnoowocowa (łac. Aronia melanocarpa) jest rozgałęzionym krzewem należącym do rodziny różowatych (łac. Rosaceae). Choć jej naturalnym siedliskiem są przede wszystkim wschodnie rejony Ameryki Północnej, bardzo dobrze zadomowiła się także w innych zakątkach świata. W Polsce uprawy aronii prowadzone są od lat 80’ XX. wieku. Warto podkreślić, że w naszym kraju produkuje się jej naprawdę dużo, a mimo to owoc ten jest nadal dość mocno niedoceniany, co w głównej mierze ma związek z jego cierpkim smakiem. 

Biorąc jednak pod uwagę walory prozdrowotne surowca, nie ma najmniejszych wątpliwości, że warto z niego korzystać. Najpopularniejszym produktem aroniowym jest sok, który można nabyć obecnie w aptekach, sklepach zielarskich i spożywczych.  

Kup w aptece: Preparaty naturalne

Przygotujemy go także z łatwością w warunkach domowych. Jak zrobić sok z aronii samodzielnie? To całkiem proste. Przepisów na jego wykonanie jest bardzo dużo. Można go sporządzić np. z wykorzystaniem sokownika. W tym celu wystarczy umieścić umyte owoce w naczyniu  (np. ok. 2,5 kg aronii) i zasypać cukrem (ok. 1 kg). Gorący sok wystarczy zlać do wysterylizowanych butelek.  

Jeśli nie ma do dyspozycji sokownika, wystarczy zwykły garnek. Należy w nim umieścić aronię z dodatkiem wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na niewielkim ogniu przez ok. 30 min. Następnie należy przelać powstały sok przez sito i ewentualnie dosłodzić według własnego uznania. Nie jest to jednak konieczne, zwłaszcza jeśli z preparatu mają korzystać osoby cierpiące na cukrzycę. Sok z aronii bez dodatku cukru dostępny jest także w aptekach.  

Przeczytaj: Dlaczego warto jeść seler naciowy?

Sok z aronii – właściwości 

Sprawdźmy zatem, jakie są właściwości soku z aronii? Otóż jego wpływ na organizm jest wielokierunkowy, co w głównej mierze ma związek z wysoką zawartością polifenoli (owoce aronii mogą zawierać nawet do 20 g polifenoli w 1 kg). Najważniejsze z nich to antocyjany. Właśnie one stanowią najważniejszą grupę biologicznie aktywnych składników, która decyduje o silnych właściwościach przeciwutleniających surowca, a także determinuje ich ciemnogranatowy kolor. Jak wskazują badania, aronia na tle innych popularnych w Europie owoców, takich jak np. czarne jagody, porzeczki, wiśnie czy winogrona jest wręcz rekordzistką jeśli chodzi o zawartość związków antocyjanowych.  

Dzięki antocyjanom, ale i pozostałym składnikom (flawonoidy, garbniki, witamina C, witaminy B2, B6, E, PP, sole mineralne) działanie soku z aronii jest bardzo szerokie. Specyfik ten wywiera dobroczynny wpływ na ustrój poprzez aktywność: 

  • przeciwutleniającą (neutralizuje wolne rodniki); 

  • przeciwzapalną; 

  • uszczelniającą na naczynia krwionośne;  

  • przeciwbakteryjną; 

  • witaminizującą. 

W takim razie na co pomaga sok z aronii i kiedy warto po niego sięgać? Tradycyjne zastosowanie tego środka obejmuje wspomaganie leczenia takich dolegliwości, jak:  

  • nadciśnienie tętnicze,  

  • stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego,  

  • miażdżyca,  

  • hipercholesterolemia; 

  • anemia; 

  • zaburzenia krążenia,  

  • nadmierna przepuszczalność naczyń krwionośnych; 

  • pogorszenie jakości widzenia; 

  • okresowe spadki odporności

  • infekcje wirusowe i bakteryjne.  

Z uwagi na silne właściwości antyoksydacyjne często podkreśla się prewencyjną rolę soku z aronii w rozwoju chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, zespół metaboliczny) oraz neurodegeneracyjnych (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona). 

Powiązane produkty

Czy sok z aronii może zaszkodzić? Przeciwwskazania 

Sok z aronii uchodzi za produkt bezpieczny i dobrze tolerowany. W niektórych przypadkach jego zbyt długie przyjmowanie może sprzyjać delikatnym zaburzeniom ze strony przewodu pokarmowego, jak np. biegunki czy zaparcia.  

Należy zachować ostrożność stosując sok z aronii przy jednoczesnym zażywaniu leków przeciwzakrzepowych oraz przeciwcukrzycowych, ponieważ potencjalnie może nasilać ich działanie.  

Przeczytaj: Dieta low carb, na czym polega?

Dawkowanie soku z aronii – ile można wypić? 

Nie ma oficjalnych rekomendacji dotyczących ilości dziennego spożycia soku z aronii. Producenci zwykle zalecają pić go w ilościach 20-50 ml od 2 do 3 razy na dzień, rozcieńczając wodą. Aby zniwelować cierpki smak, sok z aronii można wzbogacić o niewielką ilość miodu. Pijąc dwa razy dziennie po ok. pół szklanki soku aroniowego z dodatkiem wody, w naturalny sposób uzupełniamy niedobory witamin oraz minerałów.  

Czy można podawać sok z aronii dla dzieci? 

Sok z aronii dla dzieci nie jest przeciwwskazany. Najczęściej jednak zaleca się podawania go w formie rozcieńczonej po ukończeniu 9. miesiąca życia.  

Podawany już w niewielkich ilościach, preparat ten może stanowić codzienne uzupełnienie diety najmłodszych w antyoksydanty, cenne witaminy i minerały. Wykorzystywać go można u dzieci także jako środek wspomagający leczenie infekcji sezonowych. 

Bibliografia

Sikora J, Markowicz M, Mikiciuk-Olasik E. Tola i właściwości lecznicze aronii czarnoowocowej w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Bromat. Chem. Toksykol. 2009;1:10-17. 

Wawer I. Suplementy diety dla Ciebie czyli jak nie stać się pacjentem. Wydawnictwo Wektor. Warszawa, 2009. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij