Kobieta w ciąży smaruje kremem swój brzuch.
Mama i dziecko Anna Gilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1196 razy

Czym smarować brzuch w ciąży, aby uniknąć rozstępów?

Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy, ale i trudny czas w życiu kobiety. Intensywne procesy oraz zmiany, które zachodzą podczas ciąży i porodu, zostawiają ślady na jej ciele. Jednym z powszechnych defektów skórnych, które powstają podczas ciąży lub po porodzie są rozstępy. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet 90% kobiet! Ratunkiem jest odpowiednia profilaktyka rozstępów, która może zapobiec ich powstawaniu, albo zmniejszyć ich widoczność. W artykule omówiono tematykę rozstępów w ciąży i po porodzie, ze szczególnym uwzględnieniem preparatów, zapobiegających ich powstawaniu. 

Spis treści:


  1. Czym są i jak tworzą się rozstępy?
  2. Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać? Profilaktyka powstawania rozstępów w czasie ciąży
  3. Czym smarować brzuch w ciąży?
  4. Czy dieta wpływa na powstawanie rozstępów?
  5. Jak zminimalizować rozstępy po ciąży?

Czym są i jak tworzą się rozstępy? 

Rozstępy to zmiany skórne, które powstają przez uszkodzenie włókien skóry właściwej – zarówno kolagenowych, jak i elastynowych – na skutek zbyt intensywnego rozciągania się skóry. 

Rozstępy mają wygląd wrzecionowatych pasm ścieńczałej skóry i przebiegają równolegle do jej powierzchni. Na początku, w fazie zapalnej, przyjmują one barwę czerwoną, są lekko obrzmiałe i wystają ponad powierzchnię skóry. W kolejnej fazie rozwoju rozstępy wybarwiają się na kolor sinoczerwony, a następnie wraz z upływem czasu stają się białe i ulegają zanikowi, tworząc lekko wklęsłe linie na skórze.  

Na powstawanie rozstępów mają wpływ następujące czynniki: 

  • uwarunkowania genetyczne;

  • płeć – kobiety są bardziej podatne na powstawanie rozstępów, m.in. ze względu na cieńszą skórę;

  • wiek – paradoksalnie rozstępy częściej pojawiają się u młodych kobiet, co tłumaczy się mniejszą podatnością skóry na rozciąganie; 

  • zmiany hormonalne – w czasie ciąży występują wysokie stężenia: estrogenu, progesteronu, kortyzolu oraz gonadotropiny kosmówkowej;

  • czynniki mechaniczne, czyli rozciąganie skóry na skutek przybierania na wadze;

  • metaboliczne zmiany, które zachodzą w tkance łącznej. 

Kup w aptece: Kosmetyki na rozstępy

Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać? Profilaktyka powstawania rozstępów w czasie ciąży 

Rozstępy, które powstają w ciąży, są klasyfikowane jako fizjologiczne. Obejmują one najczęściej: 

  • obszar brzucha, gdzie układają się koliście wokół pępka;

  • piersi, na których pojawiają się wokół brodawek sutkowych; 

  • uda i pośladki, gdzie przybierają skośne ułożenie.

Niestety, w świetle aktualnej wiedzy nie istnieje metoda, która pozwala na całkowitą likwidację dojrzałych rozstępów. Z tego względu tak ważna jest profilaktyka ich powstawania oraz minimalizowanie ich – najlepiej we wczesnej fazie rozwoju.  

Działania zapobiegające powstawaniu rozstępów powinny być kompleksowe i obejmować: 

  • właściwą i regularną pielęgnację zewnętrzną, 

  • zrównoważoną dietę, 

  • masaże dostosowane do indywidualnego stanu ciężarnej, 

  • zdrowy tryb życia, w tym aktywność fizyczną dostosowaną do czasu ciąży.  

W ramach działań profilaktycznych należy przede wszystkim zadbać o sprawny przepływ krwi oraz odpowiednie uelastycznienie i nawilżenie skóry, poprzez stosowanie preparatów o odpowiednim składzie. 

Kup w aptece: Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Powiązane produkty

Czym smarować brzuch w ciąży?  

Zewnętrzną profilaktykę rozstępów w postaci smarowania obszarów skóry szczególnie narażonych na powstawanie rozstępów należy rozpocząć około 3. miesiąca ciąży. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają zadbać o skórę przyszłej mamy, ograniczając swędzenie rozciągającej się skóry i minimalizując szanse powstania rozstępów. Należy używać wyłącznie bezpiecznych, przebadanych dermatologicznie produktów, które są przeznaczone do stosowania w ciąży. Najpopularniejsze formy kosmetyków do smarowania brzucha w ciąży, to: 

  • koncentraty korygujące rozstępy (dostępne w ampułkach), 

  • żele zapobiegające rozstępom

  • olejki na rozstępy, 

  • kremy na rozstępy

Przeczytaj również: Pochwa po porodzie, czego się spodziewać?

Jakie substancje aktywne przeciwdziałają rozstępom?

Do składników aktywnych, które zapobiegają powstawaniu rozstępów, należą m.in.: 

  • olejki, np. z: wiesiołka, marakui, awokado, dzikiej róży, słodkich migdałów oraz olej jojoba i inne oleje bogate w NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, 

  • wyciągi z: cebuli, wąkroty azjatyckiej, bluszczu zwyczajnego, skrzypu polnego, aloesu, przywrotnika pospolitego i pereł, 

  • krzemionka organiczna, 

  • witaminy A, C i E, 

  • kolagen i elastyna, 

  • kwas glikolowy oraz mlekowy, 

  • masło kakaowe oraz masło shea. 

Czy dieta wpływa na powstawanie rozstępów? 

Wpływ diety na powstawanie rozstępów jest znaczący, ponieważ nadmierna podaż kalorii skutkuje zwiększaniem się masy ciała. W celu zapobiegania powstawaniu rozstępów zaleca się stosowanie zasad zbilansowanej diety, a w szczególności dostarczanie do organizmu potrzebnych witamin (zwłaszcza A, E, PP, B5) oraz mikroelementów (cynku i krzemu). 

Przeczytaj: Dieta wegetariańska w ciąży

Jak zminimalizować rozstępy po ciąży? 

Znakiem rozpoznawczym kobiet po ciąży są rozstępy na brzuchu, a często także na piersiach i udach. Najlepsze efekty minimalizacji widoczności rozstępów można uzyskać przy terapii świeżych rozstępów. Za takie uważa się zmiany skórne mające do 6 miesięcy. Efektywność zabiegów niwelowania rozstępów zależy także od ich wielkości i możliwości regeneracyjnych skóry. 

W przypadku dużych i licznych rozstępów najlepiej połączyć metody domowe i profesjonalne, aby zwiększyć szanse na pozbycie się zmian. 

Warto wiedzieć: Jak sobie radzić z zatkanym nosem w ciąży?

Domowe i profesjonalne sposoby na rozstępy po ciąży 

Domowe metody redukcji rozstępów po ciąży i porodzie obejmują przede wszystkim regularne masowanie miejsca ich występowania oraz wsmarowywanie w nie specjalistycznych preparatów. Należy uważać, aby skład wybranych produktów nie zagrażał zdrowiu dziecka karmionego piersią, ani go nie uczulał.  

Zaawansowane metody redukcji rozstępów są wykonywane w gabinetach kosmetologicznych oraz centrach medycyny estetycznej. Do profesjonalnych sposobów na minimalizowanie rozstępów po ciąży można zaliczyć m.in.: 

  • laser frakcyjny nieablacyjny, 

  • radiofrekwencję mikroigłową, 

  • mocne peelingi chemiczne, np. 70% kwasu glikolowego lub 35% kwasu trichlorooctowego, 

  • karboksyterapię, 

  • mezoterapię igłową i mikroigłową. 

Warto pamiętać, że na ostateczne efekty zabiegów trzeba poczekać. Wynika to z przebiegu procesu przebudowy kolagenu, który trwa zwykle około 90 dni. 

Bibliografia

Iwanowicz-Palus G., Bień A. (2020), Edukacja przedporodowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, s. 56-58. 

Kołodziejczak A. (2019), Kosmetologia, t.1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, s. 198-202, 241-247. 

Lierac Phytolastil, żel zapobiegający rozstępom, dostępny online, https://www.aptelia.pl/apteka/p148207-Lierac_Phytolastil_zel_zapobiegajacy_rozstepom_400_ml, [data dostępu 04.04.2023]. 

Mustela Maternite, krem na rozstępy, dostępny online, https://www.aptelia.pl/apteka/p137366-Mustela_Maternite_krem_na_rozstepy_dzialanie_3w1_150_ml, [data dostępu 04.04.2023]. 

Pobłocka R. (2023), Pielęgnacja i zabiegi dla kobiet w ciąży i okresie laktacji, Kosmetologia Estetyczna 1/2023, s. 105-107. 

Skorupińska A., Sekuła N. (2017), Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, Kosmetologia Estetyczna, nr 3, t. 6, s. 284. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij