Spis treści
- Co to jest szkarlatyna?
- Jakie są objawy szkarlatyny?
- Co robić, gdy pojawią się objawy szkarlatyny?
- Leczenie szkarlatyny
- Powikłania szkarlatyny – objawy, które powinny niepokoić
- Szkarlatyna bez objawów
Objawy szkarlatyny pojawiają się przede wszystkim u dzieci, ponieważ jest to choroba wieku dziecięcego. Zdarza się jednak, że występuje także w wieku dorosłym. Wówczas przebieg szkarlatyny jest cięższy. Pacjenci, którzy zaobserwują u siebie niepokojące objawy, powinni niezwłocznie udać się do lekarza. Im wcześniej zostanie wdrożona terapia, tym mniejsze ryzyko powikłań.
CO TO JEST SZKARLATYNA?
Szkarlatyna jest także nazywana płonicą. To choroba zakaźna o ostrym przebiegu. Dotyczy ona całego organizmu. Oznacza to, że objawy szkarlatyny nie koncentrują się tylko na jednym układzie. Jest uważana za jedno z powikłań anginy. Jednak warto pamiętać, że nie musi dojść do paciorkowcowego zapalenia gardła, aby choroba ta się rozwinęła (szkarlatyna może być również efektem zapalenia skóry).
Szkarlatyna jest efektem zakażenia bakterią – paciorkowcem beta-hemolizującym typu A. Patogen ten ma zdolność do wytwarzania toksyn (nawet ponad 40 rodzajów). Z tego powodu infekcja rozszerza się w tkankach. Źródłem zakażenia jest osoba chora na szkarlatynę lub anginę. Należy pamiętać, że niebezpieczny jest też kontakt z bezobjawowym nosicielem paciorkowca. Czas od kontaktu z patogenem do pojawienia się objawów szkarlatyny to 2–5 dni.
Najwięcej przypadków diagnozuje się w okresie jesienno-zimowym. Najczęściej chorują osoby w wieku 4–6 lat. Hospitalizacja jest wymagana u zaledwie 1% chorych.
JAKIE SĄ OBJAWY SZKARLATYNY?
Pierwsze objawy szkarlatyny pojawiają się nagle. U osoby chorej występują:
-
gorączka (nawet 40℃),
-
dreszcze,
-
wymioty,
-
osłabienie i apatia,
-
powiększenie węzłów chłonnych.
Sprawdź także: Zapalenie węzłów chłonnych – objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Razem z gorączką lub w ciągu doby od jej wystąpienia pojawiają się skórne objawy szkarlatyny. Jest to bardzo drobna wysypka plamkowa. Początkowo może być obecna tylko na tułowiu, ale z czasem przenosi się na pozostałe części ciała. Pod wpływem ucisku wysypka blednie. Ustępuje po kilku dniach, a jej następstwem jest złuszczanie się skóry (jednak ten objaw szkarlatyny nie występuje u wszystkich chorych).
Dodatkowo pojawia się charakterystyczny rumień na twarzy. Nie obejmuje on okolicy nosa i ust. Z tego powodu jest nazywany trójkątem Fiłatowa. Charakterystycznym objawem szkarlatyny jest też malinowy język. Przy szkarlatynie nie występuje katar i kaszel.
Przeczytaj również: Zapalenie jamy ustnej - przyczyny, objawy, sposoby leczenia