Bielactwo nabyte - na czym polega choroba i jak ją leczyć?
Zdrowie i uroda Olga Dąbska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3036 razy

Bielactwo nabyte - na czym polega choroba i jak ją leczyć?

Bielactwo nabyte charakteryzuje się występowaniem odbarwionych, różnej wielkości i kształtu zmian na skórze lub błonach śluzowych. Choroba jest efektem zniszczenia lub zaburzeń czynności melanocytów. Dotyka ludzi o każdym kolorze skóry. Na bielactwo chorował Michael Jackson.

Spis treści


  1. Bielactwo – co to za choroba?
  2. Bielactwo nabyte – przyczyny powstania
  3. Jakie są objawy bielactwa?
  4. Rodzaje bielactwa nabytego
  5. Jak leczyć bielactwo?

Bielactwo – co to za choroba?

Bielactwo to choroba przewlekła. Wyróżnia się kilka jej postaci. Leczenie polega na farmakoterapii, laseroterapii, fotochemioterapii oraz profilaktyce przeciwsłonecznej. W opornych na leczenie przypadkach stosuje się zabiegi tzw. autoprzeszczepu własnej zdrowej skóry w miejsca chore. Łatwiej jest poradzić sobie ze zmianami chorobowymi pacjentom o jasnej karnacji.

Bielactwo można rozpatrywać dwojako. Po pierwsze jako albinizm (bielactwo wrodzone), czyli brak pigmentu w skórze i jej tworach, tęczówce oka oraz włosach. Albinizm może mieć charakter uogólniony (tzw. właściwy) lub lokalny (tzw. częściowy). Osoba zmagająca się z tą przypadłością określana jest mianem albinosa. Choroba jest uwarunkowana genetycznie. Częstotliwość występowania albinizmu wynosi średnio od 1:5000 do 1:15 000, przy czym w niektórych środowiskach pojawia się częściej. Przykładowo w Tanzanii częstotliwość albinizmu szacowana jest na 1:1400. Bielactwo może być też nabyte. To przewlekła choroba depigmentacyjna skóry, która dotyka około 2% populacji, a połowa chorych to osoby do 20. roku życia. Sprawdźmy, na czym polega i co ją powoduje.

Kup w aptece: Kosmetyki do opalania

Bielactwo nabyte – przyczyny powstania

Etiopatogeneza bielactwa nabytego nie została w pełni wyjaśniona. Zmiany pojawiają się na skutek zniszczenia albo utraty komórek pigmentowych zawartych w skórze, czyli tzw. melanocytów. Odpowiedzialne są one za wytwarzanie melaniny. To barwnik decydujący o kolorze skóry, włosów i naczyniówki. Bielactwo nabyte ma złożony mechanizm powstania, na który składają się czynniki genetyczne, środowiskowe czy związane ze stresem oksydacyjnym (stan zakłóconej równowagi między produktami ubocznymi przemian metabolicznych, czyli wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami). U osób z bielactwem nabytym stwierdza się nieprawidłową odpowiedź immunologiczną. Wśród czynników środowiskowych wymienia się m.in. stres, ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe, urazy czy tarcie mechaniczne skóry. Bielactwo nabyte to choroba o charakterze wielogenowym. Co więcej, jej występowanie wiąże się ze wzrostem ryzyka rozwoju innych chorób autoimmunologicznych (np. choroby Addisona, anemii złośliwej).

Przeczytaj: Mądre opalanie – jak się ładnie opalić?

Powiązane produkty

Jakie są objawy bielactwa?

W bielactwie nabytym obserwuje się występowanie wyraźnie odgraniczonych, odbarwionych plam. Zmiany są kredowobiałe lub bladobiałe. Są wyraźnie odgraniczone od otoczenia, z przebarwieniami na obwodzie. Zmiany mogą być różnych rozmiarów i kształtów. Włosy w obrębie plam bielaczych są odbarwione, najczęściej siwe. Letnią porą plamy są z reguły bardziej widoczne, co jest spowodowane opalaniem zdrowej skóry. Dochodzi do nasilenia przebarwień na obwodzie. Choroba postępuje poprzez powiększanie się istniejących plam i pojawiania się nowych. Bielactwu nabytemu mogą towarzyszyć inne choroby skóry, w tym m.in. znamiona typu Suttona, przedwczesne siwienie włosów, łysienie plackowate. Bielactwo nie zagraża życiu, nie jest zaraźliwe, ale z uwagi na mało estetyczny wygląd stanowić może dla chorych źródło dyskomfortu psychicznego.

Przeczytaj: Czy opalanie w solarium jest szkodliwe dla zdrowia?

Rodzaje bielactwa nabytego

W związku różnorodnością zmian dokonano podziału bielactwa nabytego na następujące postacie:

  • bielactwo segmentalne – najbardziej rozpowszechnione u dzieci, charakteryzuje się nagłym początkiem i szybkim postępem, po którym dochodzi do stabilizacji choroby. W ramach tej postaci wyróżnia się:

    • typ jednosegmentalny - plamy bielacze rozmieszczone są po jednej stronie ciała,

    • typ dwusegmentalny - 2 zmiany rozmieszczone obustronnie lub jednostronnie,

    • wielosegmentalny - wiele zmian rozmieszczonych obustronnie lub jednostronnie;

  • bielactwo niesegmentalne - zmiany występują po obu stronach ciała, postać ta występuje przeważnie u dorosłych. Podzielona została na:

    • typ akralno-twarzowy - zmiany zlokalizowane w obrębie głowy, twarzy, stopach, dłoniach,

    • typ błon śluzowych - zmiany występują w obrębie błon śluzowych jamy ustnej lub błon śluzowych narządów płciowych. Dodatkowo stwierdza się obecność zmian na skórze,

    • typ uogólniony - zmiany symetryczne, występuje przeważnie na dłoniach, twarzy, palcach,

    • typ całkowity - zmiany obejmują 80–90% powierzchni ciała,

    • typ mieszany;

  • bielactwo niesklasyfikowane.

Przeczytaj także: Ostuda w ciąży – charakterystyka przebarwień. Jak im zapobiegać?

Jak leczyć bielactwo?

Przyczynowe leczenie bielactwa jest niemożliwe. U chorych stosuje się farmakoterapię z użyciem m.in. glikokortykosteroidów, pochodnych witaminy D3, inhibitorów kalcyneuryny. Dodatkowo stosuje się fotochemioterapię, która polega na połączeniu leczenia światłem UV ze związkami chemicznymi, podnoszącymi wrażliwość skóry. Fototerapia najlepsze rezultaty przynosi u osób z ciemną karnacją. Kolejną metodą terapeutyczną jest laseroterapia. Chorzy powinni pamiętać o stosowaniu kremów na bielactwo z filtrem.

Kup w aptece: Witamina D

W leczeniu warto się wspomagać domowymi metodami. Popularne są zioła na bielactwo, a wśród nich przede wszystkim miłorząb japoński, bodziszek cuchnący, czarny pieprz (a zwłaszcza jego składnik - piperyna). Zioła można dodawać do kosmetyków, maści, czy wykonywać z nich okłady. Kiedy wspomniane metody nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, wykonać można mikroprzeszczepy z użyciem własnych hodowlanych melanocytów. Zabieg polega na pobraniu fragmentów zdrowej skóry i przeniesieniu ich na okolicę odbarwioną.

Przeczytaj również: Na czym polega opalanie natryskowe? Zalety i wady zabiegu

Bibliografia

  1. R. Czajkowski, W. Placek, I. Flisiak i wsp., Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological society. Bielactwo nabyte. Rekomendacje diagnostyczno terapeutyczne Polskiego towarzystwa Dermatologicznego, „Przegląd Dermatologiczny” 2019, t. 10, nr 6, s. 1–15.
  2. E.S. Hong, H. Zeeb, M.H. Repacholi, Albinism in Africa as a public health issue, „BMC Public Health”, 2006, nr 6, s. 212.
  3. G. Iannella, A. Greco, D. Didona i wsp., Vitiligo. Pathogenesis, clinical variants and treatment approaches, „Autoimmunity Reviews” 2016, nr 15, s. 335–343.
  4. A. Konieczna, A. Winnicki, J. Krysiński, Nowe perspektywy leczenia bielactwa nabytego, „Farmacja Polska” 2020, t. 76, nr 6, s. 324–332.
  5. M. Misterska, J. Szulczyńska-Gabor, R. Żaba, Etiopatogeneza, obraz kliniczny i leczenie bielactwa, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2009, t. XXVI, nr 4, s. 212–223.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij