Na czym polega opalanie natryskowe? Zalety i wady zabiegu
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 28675 razy

Na czym polega opalanie natryskowe? Zalety i wady zabiegu

Opalanie natryskowe to jedna z coraz chętniej wybieranych metod na uzyskanie nieco ciemniejszego odcienia skóry. W przeciwieństwie do solarium nie zachodzi konieczność poddawania się działaniu promieniowania ultrafioletowego. Na ciało aplikowany jest specjalny preparat koloryzujący, który ma formę sprayu. Zobacz, jakie są zalety i wady opalania natryskowego.

Spis treści


  1. Na czym polega opalanie natryskowe?
  2. Przygotowania do zabiegu
  3. Jak wygląda opalanie natryskowe?
  4. Jak długo utrzymują się efekty po opalaniu natryskowym?
  5. Zalety opalania natryskowego
  6. Wady opalania natryskowego
  7. Ile kosztuje opalanie natryskowe?
  8. Opalanie natryskowe w ciąży

Opalenizna pojawia się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Przez wiele osób jest ona uznawana za atrakcyjną cechę wyglądu. Dlatego podejmują oni różnego rodzaju działania, dzięki którym dochodzi do przyciemnienia barwy skóry. Niestety, promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe – zarówno pochodzące ze światła słonecznego, jak i z solarium. Powoduje ono oparzenia, ponadto uszkodzenie komórek skóry i przyspiesza procesy starzenia się jej. Jest także jednym z czynników predysponujących do wystąpienia raka skóry. Alternatywnym sposobem na uzyskanie opalenizny jest opalanie natryskowe.

Przeczytaj: Czy opalanie w solarium jest szkodliwe dla zdrowia?

Na czym polega opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe polega na zaaplikowaniu na ciało specjalnego środka, który działa na skórę brązująco. Ma on formę mgiełki, a do jego nałożenia używa się specjalnego rozpylacza. Obecne w preparacie składniki nie tylko zmieniają odcień skóry, ale także pobudzają naturalną produkcję melaniny w komórkach skóry. Środkiem używanym w trakcie zabiegu jest dihydroksyaceton. Uzyskane dzięki niemu efekty są bardzo naturalne. Zabieg można przeprowadzić w gabinetach kosmetycznych.

Kup w aptece: Kosmetyki do opalania

Przygotowania do zabiegu

Osoba, która chce wykonać zabieg, powinna się dobrze do niego przygotować. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie zamierzonych efektów. Przygotowania wpływają także na ich trwałość.

Dzień przed opalaniem natryskowym konieczne jest pozbycie się złuszczonego naskórka. W tym celu zaleca się wykonanie peelingu całego ciała. Ważne jest także usunięcie zbędnego owłosienia. Nie można zapomnieć też o odpowiednim nawilżeniu skóry, jednak w dniu zabiegu trzeba zrezygnować z aplikacji kosmetyków.

Wiele osób zastanawia się także, w co ubrać się na opalanie natryskowe. Zaleca się, aby założyć coś luźnego i w ciemnych kolorach. Dzięki temu można uniknąć zabrudzenia stroju, ale także zmniejszyć ryzyko starcia preparatu opalającego. Sam zabieg odbywa się nago lub w specjalnej, jednorazowej bieliźnie.

Powiązane produkty

Jak wygląda opalanie natryskowe?

Zabieg nie jest skomplikowany. Osoba, która się mu poddaje, wchodzi do specjalnego namiotu. Następnie kosmetyczka rozprowadza preparat po ciele. Dokłada wszelkich starań, aby każdy fragment skóry został dokładnie pokryty. Sama aplikacja trwa około 15–20 minut. Przez kolejny kwadrans skóra jest suszona. Preparat wchłania się jeszcze przez pewien czas, dlatego zaleca się unikanie kąpieli po zabiegu. Wskazane jest też powstrzymanie się od dotykania skóry lub drapania. W przeciwnym razie efekt opalania natryskowego może być niezadowalający (np. pojawią się plamy).

Jak długo utrzymują się efekty po opalaniu natryskowym?

Efekt opalania natryskowego jest widoczny od razu po zabiegu. Ciemniejszym odcieniem skóry można cieszyć się przez kolejne 10–14 dni. Warto pamiętać, że wiele zależy od indywidualnych cech organizmu. Opalenizna schodzi równomiernie, dlatego nie trzeba obawiać się nieestetycznych plam.

Przeczytaj również: Oczyszczanie wodorowe czy manulane? Na które się zdecydować?

Zalety opalania natryskowego

Opalanie natryskowe ma szereg zalet. Przede wszystkim uznaje się je za bezpieczniejsze od solarium, ponieważ skóra nie jest poddawana szkodliwemu działaniu promieniowania ultrafioletowego. Pozwala ponadto na uzyskanie szybkich i bardzo naturalnych efektów. Nie ma także ryzyka powstania przebarwień i plam (pod warunkiem stosowania się do zaleceń po zabiegu opalania natryskowego).

Sprawdź ofertę: Kosmetyki po opalaniu

Wady opalania natryskowego

Niestety, opalanie natryskowe ma też wady. Przede wszystkim w trakcie aplikacji preparatu istnieje duże ryzyko wdychania oparów. Taka sytuacja może doprowadzić nawet do omdlenia. W preparatach mogą być obecne szkodliwe substancje. Ich częste stosowanie może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych lub schorzeń układu oddechowego. U niektórych osób pojawia się też alergia na spray.

Ile kosztuje opalanie natryskowe?

Cena opalania natryskowego zależy od kilku czynników. Salony kosmetyczne mają własne cenniki. Często też koszty są wyższe w dużych miastach. Średnia cena za opalanie natryskowe wynosi 120–200 zł za całe ciało. Można zdecydować się też na pokrycie preparatem tylko twarzy. Wówczas trzeba zapłacić 50 zł.

Opalanie natryskowe w ciąży

Opalanie natryskowe w ciąży nie jest wskazane. Preparaty, które są używane w trakcie zabiegu, zawierają różne substancje. Niektóre z nich mogą wywołać różnego rodzaju reakcje. Skóra kobiety ciężarnej jest ponadto delikatniejsza i bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych.

Bibliografia

  1. M. Ebisz, M. Brokowska, Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, „Hygeia Public Health” 2015, nr 50, s. 467–473.

  2. M. Wieczorkowska, Cera alabastrowa a cera opalona – współczesne praktyki opalania, „Wiedza Sądzenia” 2017, nr 12, s. 72–87.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij