kobieta z cieniami pod oczami
Zdrowie i uroda Paulina Tomczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3875 razy

Cienie pod oczami – przyczyny, zapobieganie i skuteczne sposoby ich niwelowania?

Cienie pod oczami to częsty problem, który dotyka osób w różnym wieku. Odpowiednia pielęgnacja i zabiegi mogą zniwelować efekt ciemniejszej skóry, jednak ich skuteczność będzie zależała od prawidłowego rozpoznania jej przyczyny. Dowiedz się jakie działania będą skuteczne w przypadku cieni barwnikowych, naczyniowych lub prawdziwych.
  1. Cienie pod oczami – skąd się biorą? Jakie są ich rodzaje?
  2. Zapobieganie i leczenie cieni pod oczami. Jakie zabiegi gabinetowe mogą pomóc w problemie cieni pod oczami?
  3. Najlepsze kosmetyki na cienie pod oczami – po co warto sięgnąć?
  4. Domowe sposoby na zmniejszenie cieni pod oczami
  5. Czy da się pozbyć cieni pod oczami na zawsze?
  6. Odpowiednia dieta w walce z cieniam

Cienie pod oczami – skąd się biorą? Jakie są ich rodzaje?

Cienie pod oczami to problem wynikający z anatomicznej i fizjologicznej budowy tej okolicy twarzy. Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka oraz bogato i płytko unaczyniona. Spowolnienie mikrokrążenia i rozszerzone naczynia krwionośne, prześwitujące przez skórę dają efekt ciemnoszarych, brązowo szarych lub fioletowych cieni naczyniowych. Mogą one wynikać z genetycznych uwarunkowań. W terapii cieni pod oczami typu naczyniowego stosuje się zabiegi, które wpływają na poprawę mikrokrążenia oraz prowadzą do pogrubienia naskórka.

Hiperpigmentacje oczodołowe, czyli cienie barwnikowe, powstają w efekcie gromadzenia się w naskórku barwnika krwi (hemoglobiny) oraz substancji pochodzących z jej rozkładu: biliwerdyny, bilirubiny oraz żelaza. Mogą wynikać też z przewlekłego stanu zapalnego w przebiegu innych chorób dermatologicznych oraz występować u osób z niedoczynnością tarczycy. W redukcji cieni barwnikowych wszelkie działania powinny skupiać się na rozjaśnieniu okolicy oczu.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są objawy niedoboru żelaza. Przeczytaj artykuł na Aptelia.pl

Cienie prawdziwe wynikają z anatomicznej budowy i lokalizacji oczodołu. Mogą być widoczne u osób z głęboko osadzonymi oczami lub pojawiać się w wyniku starzenia się i przesunięcia tkanki tłuszczowej z siłą grawitacji. Cień w okolicy oczodołowej wynika z załamywania się światła w zapadniętych okolicach, w związku z czym jedynym sposobem na jego zniwelowanie jest wypełnienie tej okolicy.

Wymienione rodzaje cieni mogą współistnieć, np. w wyniku starzenia mogą pojawić się cienie prawdziwe oraz naczyniowe. Z kolei cienie naczyniowe mogą współistnieć z barwnikowymi, które też wielokrotnie wynikają z zaburzeń w krążeniu.

Zapobieganie i leczenie cieni pod oczami. Jakie zabiegi gabinetowe mogą pomóc?

Cienie pod oczami mogą być także objawem niedokrwistości lub chorób wewnętrznych i na ogół obok zabiegów kosmetologicznych, wymagają szerszego postępowania. Jedna z częstszych przyczyn cieni pod oczami jest anemia. Dlatego niezwykle istotnym, pierwszym krokiem walki z cieniami, jest konsultacja z lekarzem, który wykluczy obecność choroby.

Skóra wokół oczu to najbardziej newralgiczna część twarzy. Reaguje nie tylko na czynniki zewnętrzne (promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska), wewnętrzne (niedobory, zaburzenia hormonalne) lecz także na czynniki psychologiczne np. długotrwały stres. Bezpośrednimi przyczynami okresowego powstawania cieni może być przemęczenie, stres i nieodpowiednia ilość snu oraz niewłaściwe odżywianie (niedożywienie, brak żelaza i witamin). Należy zadbać o regularny sen, przynajmniej 7–8 godzin dziennie, wypoczynek na świeżym powietrzu, odpowiednią dietę bogatą w witaminy i minerały, przerwy podczas pracy przy komputerze i ochronę okolicy oczu przed promieniowaniem UV (noszenie okularów przeciwsłonecznych).

Wybór odpowiednich zabiegów zależy oczywiście od przyczyny i tym samym rodzaju cieni pod oczami. W przypadku cieni naczyniowych sprawdzi się mezoterapia igłowa z podaniem składników poprawiających mikrokrążenie:

  • aminokwasy,
  • ruszczyk,
  • miłorząb japoński,
  • wąkrotka azjatycka,
  • witamina C,
  • peelingi chemiczne przeznaczone w te okolice,
  • laser frakcyjny,
  • radiofrekwencja mikroigłowa,
  • karboksyterapia.

Zabiegami gabinetowymi pomocnymi w redukcji cieni barwnikowych będą peelingi chemiczne oraz laseroterapia ukierunkowane na działanie rozjaśniające. Cienie prawdziwe ze względu na czysto anatomiczną przyczynę będą miały szansę zniknąć jedynie dzięki zabiegom wypełniania np. z użyciem kwasu hialuronowego, kwasu polimlekowego czy autologicznej (własnej) tkanki tłuszczowej.

Powiązane produkty

Najlepsze kosmetyki na cienie pod oczami – po co warto sięgnąć?

Niestety kosmetyki stosowane w pielęgnacji domowej nie mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania układu krwionośnego, co jest kluczowe w przypadku cieni naczyniowych. Zatem celem kremów, serów i masek stosowanych na okolice oka jest działanie antyoksydacyjne, nawilżające, odżywcze i regenerujące, dzięki czemu skóra ma szansę stać się grubsza, a cienie pod oczami mniej widoczne.

Najpopularniejsze składniki aktywne w terapii problemów pod oczami to ceramidy, kwas hialuronowy, kolagen, elastyna, kofeina i witaminy: A (np. retinol), C, E i K. Często w składzie pojawiają się także wyciągi roślinne z arniki, miłorzębu japońskiego, kasztanowca, lipy, rumianku i świetlika lekarskiego. Do natychmiastowego efektu ukrycia cieni pod oczami sprawdzą się korektory i podkłady o konsystencji lekkiej, nie obciążającej cienkiej skóry, ale jednocześnie kryjące.

Domowe sposoby na zmniejszenie cieni pod oczami

Jednym z popularnych domowych sposobów na niwelowanie cieni pod oczami jest wykonywanie okładów herbacianych z zastosowaniem herbatki z kopru włoskiego, bławatka, lipy, świetlika lekarskiego, chabru lub rumianku. W poprawie mikrokrążenia pomagają regularne masaże z delikatnym uciskiem, oklepywaniem i ugniataniem okolicy oka. Taki domowy masaż dłońmi lub przy wykorzystaniu kwarcowego kamienia gua-sha lub rollera z pewnością poprawi kondycję skóry.

Sprawdź, jakie kosmetyki do twarzy i ciała znajdziesz na Aptelia.pl

Czy da się pozbyć cieni pod oczami na zawsze?

Pozbycie się cieni pod oczami na zawsze może być trudne ze względu na to jak wiele czynników może wpływać na ich pojawienie się. Należy rozróżnić cienie, które są indukowane czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi, od genetycznie ciemniejszej skory pod oczami. Niestety u osób, u których występuje komponenta genetyczna zabiegi kosmetologiczne mogą przynieść jedynie krótkotrwałą poprawę wyglądu skóry. W przypadku pozostałych rodzajów cieni pod oczami odpowiednie metody zabiegowe w połączeniu z domową pielęgnacją mogą pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji skóry pod oczami przez długi czas.

Odpowiednia dieta w walce z cieniami

Częstą przyczyną cieni pod oczami jest niedobór żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego i ferrytyny. Należy zadbać o odpowiednią podaż tych składników w diecie, a w przypadku zdiagnozowania niedoborów można dodatkowo wdrożyć ich suplementację pod okiem lekarza. Suplementy diety w terapii cieni pod oczami mogą zawierać także składniki o działaniu antyoksydacyjnym, wspomagające syntezę kolagenu i elastyny oraz usprawniające mikrokrążenie np. krzem, miłorząb japoński, rutynę, witaminę C lub żeń-szeń.

Bibliografia

  1. A.Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych. Podejście interdyscyplinarne, Warszawa 2022, s. 197-201
  2. A.Kołodziejczak, Kosmetologia I, Warszawa 2019, s. 259-264
  3. A.Kamińska, K.Jabłońska, A.Drobnik, Praktyczna kosmetologia krok po kroku, Warszawa 2014, s. 62-64.

Wybór redakcji