- Cienie pod oczami – skąd się biorą? Jakie są ich rodzaje?
- Zapobieganie i leczenie cieni pod oczami. Jakie zabiegi gabinetowe mogą pomóc w problemie cieni pod oczami?
- Najlepsze kosmetyki na cienie pod oczami – po co warto sięgnąć?
- Domowe sposoby na zmniejszenie cieni pod oczami
- Czy da się pozbyć cieni pod oczami na zawsze?
- Odpowiednia dieta w walce z cieniam
Cienie pod oczami – skąd się biorą? Jakie są ich rodzaje?
Cienie pod oczami to problem wynikający z anatomicznej i fizjologicznej budowy tej okolicy twarzy. Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka oraz bogato i płytko unaczyniona. Spowolnienie mikrokrążenia i rozszerzone naczynia krwionośne, prześwitujące przez skórę dają efekt ciemnoszarych, brązowo szarych lub fioletowych cieni naczyniowych. Mogą one wynikać z genetycznych uwarunkowań. W terapii cieni pod oczami typu naczyniowego stosuje się zabiegi, które wpływają na poprawę mikrokrążenia oraz prowadzą do pogrubienia naskórka.
Hiperpigmentacje oczodołowe, czyli cienie barwnikowe, powstają w efekcie gromadzenia się w naskórku barwnika krwi (hemoglobiny) oraz substancji pochodzących z jej rozkładu: biliwerdyny, bilirubiny oraz żelaza. Mogą wynikać też z przewlekłego stanu zapalnego w przebiegu innych chorób dermatologicznych oraz występować u osób z niedoczynnością tarczycy. W redukcji cieni barwnikowych wszelkie działania powinny skupiać się na rozjaśnieniu okolicy oczu.
Dowiedz się więcej o tym, jakie są objawy niedoboru żelaza. Przeczytaj artykuł na Aptelia.pl
Cienie prawdziwe wynikają z anatomicznej budowy i lokalizacji oczodołu. Mogą być widoczne u osób z głęboko osadzonymi oczami lub pojawiać się w wyniku starzenia się i przesunięcia tkanki tłuszczowej z siłą grawitacji. Cień w okolicy oczodołowej wynika z załamywania się światła w zapadniętych okolicach, w związku z czym jedynym sposobem na jego zniwelowanie jest wypełnienie tej okolicy.
Zapobieganie i leczenie cieni pod oczami. Jakie zabiegi gabinetowe mogą pomóc?
Cienie pod oczami mogą być także objawem niedokrwistości lub chorób wewnętrznych i na ogół obok zabiegów kosmetologicznych, wymagają szerszego postępowania. Jedna z częstszych przyczyn cieni pod oczami jest anemia. Dlatego niezwykle istotnym, pierwszym krokiem walki z cieniami, jest konsultacja z lekarzem, który wykluczy obecność choroby.
Skóra wokół oczu to najbardziej newralgiczna część twarzy. Reaguje nie tylko na czynniki zewnętrzne (promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska), wewnętrzne (niedobory, zaburzenia hormonalne) lecz także na czynniki psychologiczne np. długotrwały stres. Bezpośrednimi przyczynami okresowego powstawania cieni może być przemęczenie, stres i nieodpowiednia ilość snu oraz niewłaściwe odżywianie (niedożywienie, brak żelaza i witamin). Należy zadbać o regularny sen, przynajmniej 7–8 godzin dziennie, wypoczynek na świeżym powietrzu, odpowiednią dietę bogatą w witaminy i minerały, przerwy podczas pracy przy komputerze i ochronę okolicy oczu przed promieniowaniem UV (noszenie okularów przeciwsłonecznych).
Wybór odpowiednich zabiegów zależy oczywiście od przyczyny i tym samym rodzaju cieni pod oczami. W przypadku cieni naczyniowych sprawdzi się mezoterapia igłowa z podaniem składników poprawiających mikrokrążenie:
- aminokwasy,
- ruszczyk,
- miłorząb japoński,
- wąkrotka azjatycka,
- witamina C,
- peelingi chemiczne przeznaczone w te okolice,
- laser frakcyjny,
- radiofrekwencja mikroigłowa,
- karboksyterapia.
Zabiegami gabinetowymi pomocnymi w redukcji cieni barwnikowych będą peelingi chemiczne oraz laseroterapia ukierunkowane na działanie rozjaśniające. Cienie prawdziwe ze względu na czysto anatomiczną przyczynę będą miały szansę zniknąć jedynie dzięki zabiegom wypełniania np. z użyciem kwasu hialuronowego, kwasu polimlekowego czy autologicznej (własnej) tkanki tłuszczowej.