Katar u niemowlaka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Mama i dziecko Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 9672 razy

Katar u niemowlaka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Katar u niemowlaka może wynikać z wielu różnych przyczyn, jednak najczęściej powodem są infekcje wirusowe. Najczęściej wśród popularnych sposobów na walkę z katarem zaleca się inhalacje, stosowanie wody morskiej oraz specjalnych kropli do nosa.

Spis treści


  1. Katar u niemowlaka – przyczyny
  2. Katar u niemowlaka – objawy
  3. Co pomaga na katar u niemowlaka? Metody leczenia

Katar to stosunkowo niegroźna dolegliwość, jednak u niemowlaków może powodować problemy z oddychaniem i rozdrażnienie. Konsekwencją kataru mogą być nieprzespane noce, płacz malucha i występujące u niego zmęczenie.

Kup w aptece: Leki na katar u dzieci

KATAR U NIEMOWLAKA – PRZYCZYNY

Etiologię kataru u niemowląt najczęściej stanowią infekcje wirusowe, powodujące nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa. Warto wiedzieć, że maluchy do pierwszego roku życia oddychają prawie wyłącznie przez nos, a dodatkowo ich kanały nosowe są wąskie. Właśnie dlatego katar jest w tym wypadku bardziej poważną dolegliwością niż u osób dorosłych. W pewnych momentach katar może spowodować różne powikłania, na przykład zapalenie zatok lub uszu. Właśnie dlatego leczenie kataru ma kluczowe znaczenie i nawet tej niegroźnej dolegliwości nie należy bagatelizować u najmłodszych. Podłożem kataru u niemowląt mogą być nie tylko infekcje wirusowe, ale także różnego rodzaju alergie wziewne. Warto zaznaczyć, że w przypadku małych dzieci przy jednostronnym nieżycie nosa należy sprawdzić, czy w dziurce nie ma jakiegoś ciała obcego.

Sprawdź także: Katar sienny (alergiczny) – jak go rozpoznać i leczyć?

KATAR U NIEMOWLAKA – OBJAWY

Najważniejsze symptomy mogące towarzyszyć nieżytowi nosa to podwyższona temperatura ciała, zmęczenie i rozdrażnienie dziecka. W takim wypadku objawy wskazują zwykle na infekcję. Żółty katar u niemowlaka oraz nieprzyjemny zapach wydzieliny wskazują na to, że podłoże infekcji jest bakteryjne. Z kolei w sytuacji, gdy wydzielina nie ma żadnego zapachu, najczęściej jest to infekcja wirusowa. U niemowląt dodatkowo może pojawić się nadmierne łzawienie oczu oraz kaszel. Ten ostatni objaw niekoniecznie świadczy o poważnej infekcji, ponieważ u dzieci kaszel może być spowodowany przesuszeniem błony śluzowej gardła. Z kolei w sytuacji, gdy katar ma pochodzenie alergiczne, dodatkowymi symptomami mogą być: łzawienie oczu, zapalenie spojówek, kichanie, świąd, a nawet wysypka. Warto dodać, że to, ile trwa katar u niemowlaka, zależy od rodzaju infekcji. Najczęściej jest to jednak od 7 do 14 dni.

Sprawdź także: Katar i kaszel u niemowlaka, jak postępować z przeziębieniem u niemowląt?

Powiązane produkty

CO POMAGA NA KATAR U NIEMOWLAKA? METODY LECZENIA

Kataru u niemowląt nie należy bagatelizować, ponieważ może on doprowadzić do sapki, czyli niedrożności nosa, ciągle otwartych ust i rozszerzonych skrzydełek nosa. Niestety może to powodować problemy ze snem i karmieniem malucha. Właśnie dlatego tak ważne jest leczenie kataru. Do najważniejszych metod na katar u niemowląt należą:

  • Inhalacje, pomocne w rozrzedzeniu gęstej wydzieliny z nosa. W przypadku niemowląt nie należy jednak stosować soli hipertonicznej i olejków eterycznych, ponieważ mogą one skutkować silnym skurczem oskrzeli. Znacznie lepszym rozwiązaniem są inhalacje z soli fizjologicznej. Dodatkowo po zakończonym zabiegu można posmarować płatki nosa dziecka maścią nawilżającą. Warto także zadbać o to, aby pomieszczenia, w których przebywa niemowlę, były odpowiednio nawilżone. W tym celu najlepiej kupić nawilżacz powietrza. W sytuacji, gdy infekcja nie jest poważna, zalecane są także spacery i spędzanie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu.

  • Odciąganie kataru aspiratorem, najlepiej elektrycznym. W ten sposób można usunąć zalegającą wydzielinę z nosa dziecka. Oczywiście warto pamiętać o higienie, czyszczeniu aspiratora, a także o ciągłym nawilżaniu nosa malucha. 

  • Specjalne krople dla niemowląt, które można kupić w aptekach. Takie środki pomagają rozrzedzić wydzielinę. Można je stosować przez mniej więcej 5 dni.

  • Plastry aromatyczne, przeznaczone dla dzieci już od pierwszego dnia życia. Oczywiście każdorazowo przy zakupie należy sprawdzić, od kiedy można stosować te środki i jakie są zalecenia. Plastry wydzielają olejki eteryczne, które ułatwiają oddychanie, a także zmniejszają ilość wydzieliny u dzieci.

Dodatkowo warto stosować proste, domowe sposoby, które skracają czas potrzebny do wyzdrowienia dziecka. Warto kłaść malucha na brzuchu, aby wydzielina sama spływała. Dodatkowo w czasie snu głowa dziecka powinna być wyżej niż klatka piersiowa. Na skórę pod nosem dobrze sprawdza się bezpieczna maść majerankowa. Krople do nosa najlepiej stosować dopiero po konsultacji z lekarzem. Trzeba pamiętać, że nieleczony katar u niemowlaka prowadzi do groźnych powikłań, takich jak zapalenie ucha i zatok. Dodatkowo niewłaściwe używanie aspiratora może powodować podrażnienie nosa, a nawet krwawienie. Właśnie dlatego tak ważne jest zadbanie o higienę oraz o jak najszybsze wyleczenie kataru.

Przeczytaj również: Odciąganie kataru u niemowlaka – jak to robić?

Bibliografia

  1. M. Denisiuk, A. Skorek, Panie doktorze, moje dziecko ma coś w nosie, „Forum Medycyny Rodzinnej”, nr 4, 2016.

  2. A. Krogulska, Znaczenie alergenów pokarmowych u dzieci i dorosłych z alergią wziewną, „Alergia Astma Immunologia”, nr 21, 2016. 

  3. A. Zielińska-Pisklak, Skuteczność aplikacji roztworów soli fizjologicznej i wody morskiej w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych górnych dróg oddechowych, „Lek w Polsce”, nr 5, 2015.

  4. R. Zieliński, A. Zakrzewska, Ostre i infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci – podział morfologiczny, diagnostyka i terapia, „Forum Medycyny Rodzinnej”, tom 4, nr 5, 2010.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij