ślimak na słoiczku kremu, śluz ślimaka w kremie do twarzy
Zdrowie i uroda Paulina Tomczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 187 razy

Jakie właściwości i zastosowanie ma śluz ślimaka w kosmetologii?

Drogocenny wpływ śluzu ślimaka na skórę jest znany od wieków. Już w starożytnej Grecji śluz ślimaka był wykorzystywany do trudno gojących się ran. W dzisiejszych czasach zyskał na popularności za sprawą koreańskiej pielęgnacji, a w 2006 roku oficjalnie wpisano standaryzowany filtrat ze śluzu ślimaka do rejestru INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków) pod nazwą: Snail Secretion Filtrate. Dowiedz się dlaczego śluz ze ślimaka jest tak wyjątkowy.

Spis treści:


  1. Śluz ślimaka – właściwości i skład
  2. Zalety stosowania preparatów ze śluzem ślimaków
  3. W jaki sposób pozyskuje się śluz ślimaków?
  4. Kosmetyki ze śluzem ślimaka – przykłady
  5. Kto powinien stosować kosmetyki ze śluzem ze ślimaków?
  6. Śluz ze ślimaków w pielęgnacji skóry dojrzałej
  7. Kosmetyki ze śluzem ślimaka przy cerze tłustej i trądzikowej
  8. Czy kosmetyki z dodatkiem śluzu ślimaków mogą uczulać?

Śluz ślimaka – właściwości i skład

Śluz ślimaka jest to mieszanina substancji czynnych, wytwarzana przez brunatnego ślimaka ogrodowego (łac. Helix aspersa Müller). Rodzaj śluzu wykorzystywany w kosmetyce to kryptozyna. Substancja ta w naturze ma za zadanie zabezpieczanie delikatnego ciała ślimaka i jego regenerację, kiedy się uszkodzi.

Kryptozyna jest źródłem kolagenu, elastyny, kwasu glikolowego, alantoiny, antyoksydantów, witamin, protein, mukopolisacharydów i naturalnych antybiotyków.

Składniki te wykazują szeroki wpływ na skórę:

  • działają kojąco na podrażnienia i zmiany trądzikowe,
  • intensywnie nawilżają, m.in. przywracając odpowiedni poziom kwasu hialuronowego,
  • zmniejszają widoczność blizn i rozstępów,
  • poprawiają sprężystość i elastyczność skóry, stymulując produkcję naturalnego kolagenu i elastyny,
  • poprawiają mikrokrążenie skóry i uszczelniają naczynia krwionośne,
  • delikatnie wybielają i złuszczają martwy naskórek, dając efekt rozświetlenia i wygładzenia,
  • spowalniają procesy starzenia się skóry,
  • normalizują wydzielanie sebum,
  • rewitalizują i odżywiają skórę,
  • niwelują stany zapalne,
  • ograniczają rozwój szkodliwych drobnoustrojów.

Zalety stosowania preparatów ze śluzem ślimaków

Wielokierunkowe działanie śluzu ślimaka na skórę sprawia, że kosmetyki z jego zawartością mogą zadziałać na kilka problemów jednocześnie. Kosmetyki ze śluzem ślimaka działają przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo, nawilżająco, przeciwtrądzikowo, rozjaśniająco, łagodząco i regeneracyjnie.

Powiązane produkty

W jaki sposób pozyskuje się śluz ślimaków?

Śluz od ślimaków uzyskuje się bez szkody zwierząt. Procedura odbywa się w sposób bezinwazyjny i bezpieczny w warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska mięczaków. Stymulacja zwierząt odbywa się w specjalnej komorze bezpieczeństwa biologicznego. Ślimaki ogrodowe spędzają czas w parku hodowlanym, gdzie jedzą rośliny i spacerują. Proces pobierania śluzu trwa kilka dni. Ślimaki są poddawane są oczyszczaniu z wydzielonej kryptozyny, a następnie wracają do parku hodowlanego i przez dwa tygodnie się regenerują. Pobrana kryptozyna po oczyszczeniu i poddaniu obróbce staje się gotowym składnikiem do stosowania w kosmetykach tzw. filtratem śluzu ślimaka.

Kosmetyki ze śluzem ślimaka – przykłady

Śluz ślimaka jest  popularnym składnikiem w każdej kategorii kosmetyków. Znajduje się w kremach nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Często występuje w kremach i maskach na noc, aby wesprzeć nocną regenerację skóry. Jest skutecznym składnikiem w serach antyoksydacyjnych, rozjaśniających i wygładzających. Świetnie sprawdzi się także w produktach do pielęgnacji okolicy oka, oczyszczania twarzy: żelach, tonikach i płynach micelarnych oraz kosmetykach do pielęgnacji ciała: balsamach i kremach do rąk.

Kto powinien stosować kosmetyki ze śluzem ze ślimaków?

Ze względu na bardzo szerokie działanie i praktycznie niewystępujące, poza alergią, przeciwwskazania kosmetyki ze śluzem ślimaków mogą być stosowane przez osoby z różnymi typami cery i problemami skórnymi.

Śluz ślimaków przy skórze suchej

Śluz ślimaka działa nawilżająco na skórę poprzez dwa mechanizmy. Ogranicza przeznaskórkową utratę wilgoci, tworząc na skórze ochronną warstwę okluzyjną. Dodatkowo, dzięki zawartości kwasu hialuronowego o silnych właściwościach wiążących cząsteczki wody, zatrzymuje ją w naskórku.

Śluz ze ślimaków w pielęgnacji skóry dojrzałej

Zawarte w śluzie ślimaka białka strukturalne dla skóry, czyli kolagen i elastyna, pomagają ujędrnić skórę, wygładzić zmarszczki i poprawić jej elastyczność. Co więcej, stymulują produkcję naturalnego kolagenu i elastyny w skórze. Obecne w kryptozynie antyoksydanty, w tym witaminy, chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które uszkadzają strukturę skóry, rozkładają kwas hialuronowy i stymulują nadprodukcję melaniny i tym samym powstawanie przebarwień. Śluz ślimaka nawilża i odżywia skórę, przywracając jej blask i zdrowy wygląd.

Kosmetyki ze śluzem ślimaka przy cerze tłustej i trądzikowej

Śluz ślimaka w kosmetykach wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, przyspiesza gojenie ran i zmniejsza widoczność blizn oraz przebarwień potrądzikowych. Normalizuje produkcję sebum, co zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry. Wyrównuje koloryt oraz strukturę skóry.

Czy kosmetyki z dodatkiem śluzu ślimaków mogą uczulać?

Chociaż śluz ślimaka jest naturalnym składnikiem, nie oznacza to, że nie może spowodować objawów alergii lub nadwrażliwości. Jego bogaty skład zawiera wiele różnych białek, z których niektóre mogą być potencjalnymi alergenami. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergiami np. pokarmowymi na ślimaki lub inne mięczaki.

Przed zastosowaniem kosmetyku ze śluzem ślimaków najlepiej wykonać test alergiczny. Należy nałożyć niewielką ilość produktu na małą powierzchnię skóry, np. na zgięcie łokcia, i obserwować tę okolicę przez 24-48 godzin. Jeśli nie wystąpią żadne objawy alergii, produkt można bezpiecznie stosować. Objawy alergii, które mogą wystąpić to: swędzenie, zaczerwienienie, wysypka, obrzęk, pokrzywka czy podrażnienie skóry.

Bibliografia

  1. A. Gunia-Krzyżak, A. Sowa, K. Piska, D. Żelaszczyk, H. Marona, Zaskakujące i niezwykłe składniki współczesnych kosmetyków, Farmacja Polska, 2021, 77(5), s. 287–296.
  2. E. Wargala, A. Zalewska, M. Sławska, I. Kot, Snail mucus as an innovative ingredient used in the cosmetology and medical industry, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2023;12(2), s.45-49.
  3. L. Liu, A. Sood, S. Steinweg, Snails and Skin Care - An Uncovered Combination, JAMA Dermatol. 2017;153(7):650.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij