Co należy wiedzieć o badaniu TSH i jak się do niego przygotować?
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 83761 razy

Co należy wiedzieć o badaniu TSH i jak się do niego przygotować?

Badanie TSH zalecane jest przy diagnozowaniu chorób tarczycy. Najczęściej dzięki niemu określa się, czy dana osoba choruje na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wykonanie badania poziomu TSH zaleca się również kobietom w ciąży, a także tym starającym się o poczęcie dziecka.

Spis treści


  1. Co to jest badanie TSH?
  2. Jak przygotować się do badania TSH?
  3. Kiedy należy wykonać badanie TSH?
  4. Ile kosztuje badanie TSH?
  5. Wyniki i normy badania TSH

Gospodarka hormonalna organizmu jest bardzo ważna. Kiedy pogarsza się samopoczucie i organizm zaczyna przejawiać symptomy wskazujące na nieprawidłowe działanie tarczycy, warto wykonać badanie TSH.

Co to jest badanie TSH?

Badanie TSH wykorzystuje się do diagnozowania chorób tarczycy – jej niedoczynności i nadczynności. Przysadka mózgowa produkuje hormon TSH, który pobudza tarczycę do pracy i wydzielania przez nią hormonów. Podczas badania można określić, jaki jest poziom TSH i dzięki temu stwierdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Jeżeli w organizmie znajduje się zbyt mało hormonów tarczycy, to przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie TSH. Natomiast gdy tych hormonów jest zbyt dużo, produkcja TSH zmniejsza się.

Sprawdź oferty: Sprawdzone suplementy diety

Badanie TSH należy do prostych badań laboratoryjnych. Trzeba po prostu zjawić się w laboratorium lub w przychodni, w których wykonuje się badania polegające na pobieraniu i analizie krwi. Pielęgniarka w czasie badania pobierze z żyły łokciowej odpowiednią ilość krwi, na podstawie której w laboratorium zostanie przeprowadzona analiza.

Przeczytaj również: Tarczyca – budowa, funkcje, objawy chorej tarczycy

Jak przygotować się do badania TSH?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy do badania TSH trzeba być na czczo. Nie jest to niezbędna procedura, ale zaleca się, by jednak do badania podejść bez uprzedniego spożywania jedzenia ani picia napojów innych niż woda. Przerwa między ostatnio spożytym posiłkiem a badaniem TSH na czczo powinna wynosić co najmniej osiem godzin.

Warto zwrócić uwagę na to, by badanie tarczycy wykonywać rano, a każde kolejne mniej więcej o tej samej porze co poprzednie. Jest to zalecane, gdyż wyniki badań mogą różnić się w zależności od pory dnia, w jakiej zostaną wykonane. Niektórzy zalecają, by badanie wykonywać najlepiej w godzinach między 6 a 9 rano.

Dobrze jest też do badania podchodzić wypoczętym. Duży wysiłek fizyczny przed wykonaniem badania może zaburzyć prawidłowy wynik. Tak samo sprawa wygląda ze stresem. Przeżywanie zbyt silnego stresu psychicznego może również niekorzystnie wpłynąć na wyniki badania TSH. Dlatego najlepiej wcześniej zrobić sobie przerwę w treningach i przyjść do laboratorium wyspanym i zrelaksowanym. 

Przed badaniem należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż mogą one zaburzać wynik badania TSH. Tak jest w przypadku na przykład antydepresantów.

Poziom hormonów tarczycy może się różnić w zależności od dnia i fazy cyklu miesiączkowego, więc w przypadku kobiet warto wcześniej się przygotować i poinformować lekarza o dacie ostatniej miesiączki.

Przeczytaj: Czym jest jodek potasu i kiedy się go podaje?

Powiązane produkty

Kiedy należy wykonać badanie TSH?

Najczęściej badanie TSH zostaje zlecone przez lekarza, gdy podejrzewa on nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Jeśli złemu samopoczuciu towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak chudnięcie, bezsenność, szybszy rytm serca, podwyższone ciśnienie krwi, zwiększona potliwość lub drżenie rąk, to lekarz może podejrzewać nadczynność tarczycy. Również gdy zaczyna się tyć, pojawia się gorszy nastrój, łatwo się marznie, pojawiają się zaparcia czy zbyt wolna akcja serca

Sprawdź ofertę: Polecane witaminy i minerały

Badanie TSH zaleca się również, gdy pojawiają się problemy z miesiączkowaniem, wypadają włosy, rozdwajają się paznokcie, pojawia się ciągłe zmęczenie, zdenerwowanie i rozdrażnienie, obrzęki, problemy z pamięcią i koncentracją, a także trudności z zajściem w ciążę. Dlatego jeśli zauważasz u siebie podobne objawy, to bez wahania udaj się do lekarza i poproś go o skierowanie na badanie TSH, by wykluczyć lub potwierdzić ewentualne problemy z tarczycą.

Przeczytaj także: Co oznaczają guzki na tarczycy? 

Ile kosztuje badanie TSH?

Ceny badania TSH są różne. Wszystko zależy od miejscowości, w jakiej chce się wykonać badanie, i od wykonującego go laboratorium. Z reguły ceny badania TSH wahają się od 15 do 60 zł. Przed wykonaniem badania warto sprawdzić w okolicznych laboratoriach, gdzie cena jest najkorzystniejsza.

Wyniki i normy badania TSH

Jeżeli okaże się, że poziom TSH odbiega od normy, to lekarz zleci kolejne badania. Gdy poziom TSH będzie zbyt niski, można będzie podejrzewać nadczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, chorobę Gravesa-Basedowa albo nawet zespół pozatarczycowy. W sytuacji gdy poziom TSH będzie zbyt wysoki, można podejrzewać, że pacjent zmaga się z niedoczynnością tarczycy.

Normy dla wyników badania TSH zależą w znacznym stopniu od metod diagnostycznych, jakie są stosowane w konkretnym laboratorium. Odczytując wynik badania, należy kierować się zalecanymi normami, które są dołączone do wyników badania przez laboratorium. Różne normy w badaniu TSH przyjmuje się również dla wyników badania kobiet planujących ciążę oraz będących w ciąży.

Warto skonsultować z lekarzem wyniki badania. Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom TSH może wynikać z przyjmowanych leków, które czasem fałszują ostateczny wynik badania.

Bibliografia

Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, podręcznik dla studentów medycyny, red. Dembińska-Kieć A. i Naskalski J.W., Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2009.

Choroby wewnętrzne, red. Szczeklik A., Medycyna Praktyczna, Kraków 2010.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij