Ciśnieniomierz - skoki ciśnienia tętniczego krwi
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 35844 razy

Skoki ciśnienia tętniczego krwi. Jak sobie z nimi poradzić?

Skoki ciśnienia tętniczego krwi to objaw, który zwykle niepokoi pacjentów. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się po lekarską pomoc doraźną. Przyczyn może być kilka. Część z nich jest niegroźna. Zdarzają się jednak też takie, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Zobacz, skąd biorą się nagłe skoki ciśnienia krwi.

Spis treści


  1. Skoki ciśnienia tętniczego
  2. Jakie są przyczyny skoków ciśnienia krwi?
  3. Skoki ciśnienia na tle nerwowym
  4. Skoki ciśnienia a leczenie nadciśnienia
  5. Nagłe skoki ciśnienia – co robić?

Ciśnienie tętnicze krwi nie powinno przekraczać 140/90 mmHg. Utrzymywanie się wyższych wartości jest wskazaniem do rozpoznania nadciśnienia, które wymaga leczenia. Zdarza się jednak, że parametr ten ulega podwyższeniu okresowo lub w określonych sytuacjach. Są to tzw. skoki ciśnienia tętniczego.

Sprawdź także: Niefarmakologiczne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Skoki ciśnienia tętniczego

Skoki ciśnienia tętniczego to sytuacje, w których ten parametr nagle ulega zwiększeniu. Często zdarzają się u osób, u których już wcześniej rozpoznano nadciśnienie. Mogą ich jednak doświadczać osoby zupełnie zdrowe. Skoki ciśnienia nie powinny być bagatelizowane, ponieważ niekiedy stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie groźne są sytuacje, w których wartość tego parametru przekracza 180/120 mmHg i obecne są dodatkowe objawy. Wówczas może okazać się, że mamy do czynienia z poważnym problemem i nie bez powodu pojawiają się skoki ciśnienia.

Kup w aptece: Preparaty na serce i układ krążenia

Objawy towarzyszące skokom ciśnienia tętniczego to m.in.:

  • ból głowy,

  • zawroty głowy,

  • krwotok z nosa,

  • zaczerwienienie twarzy i szyi,

  • wzmożona potliwość,

  • mdłości,

  • ból w klatce piersiowej,

  • ogólnie złe samopoczucie.

Skoki ciśnienia tętniczego krwi mogą skutkować wystąpieniem udaru niedokrwiennego mózgu, który wymaga pilnej hospitalizacji.

Jakie są przyczyny skoków ciśnienia krwi?

Istnieje wiele przyczyn, jakimi wywołany bywa nagły skok ciśnienia krwi. Warto przy tym dodać, że parametr ten ulega zmianom fizjologicznym pod wpływem różnych czynników. Może się różnić m.in. w zależności od pory dnia, ale też podejmowanej aktywności. Zwykle jednak tego typu zmiany ciśnienia krwi nie są odczuwalne i nadal utrzymują się w normie.

Do nagłego wzrostu ciśnienia krwi dochodzi w czasie wysiłku fizycznego. Dotyczy to przede wszystkim ciśnienia skurczowego. Ma to związek ze zmianą tempa pracy serca. Trzeba zaznaczyć, że regularne uprawianie sportu po pewnym czasie powoduje obniżenie ciśnienia. Mniejsze są też jego skoki w trakcie aktywności.

Inne możliwe przyczyny skoków ciśnienia krwi to:

  • stres,

  • lęk,

  • zaburzenia hormonalne (m.in. nadczynność tarczycy, zespół Cushinga),

  • stosowanie niektórych leków,

  • nieodpowiednio leczone nadciśnienie tętnicze.

Wiele osób wiąże skoki ciśnienia krwi ze zmianami warunków atmosferycznych – zwłaszcza ciśnienia atmosferycznego. Okazuje się jednak, że parametr ten może być przyczyną ogólnie złego samopoczucia, ale nie ma wpływu na ciśnienie tętnicze krwi. Szczególnie źle mogą czuć się osoby cierpiące na nadciśnienie, ponieważ ich organizm ma mniejsze zdolności do przystosowania się do zmiennych warunków pogodowych.

Warto wiedzieć: Ciśnienie tętnicze krwi – jakie jest niebezpieczne?

Powiązane produkty

Skoki ciśnienia na tle nerwowym

Bardzo często skoki ciśnienia występują na tle nerwowym. Dochodzi do nich w sytuacjach stresowych lub silnego wzburzenia emocjonalnego. Ma to związek ze zwiększonym wydzielaniem kortyzolu i adrenaliny.

Skoki ciśnienia a leczenie nadciśnienia

Skoki ciśnienia krwi często zdarzają się u osób, u których rozpoznano nadciśnienie tętnicze krwi. Powodów może być kilka. Jednym z nich jest nieprawidłowe stosowanie leków hipotensyjnych. Zdarza się, że pacjenci rezygnują z terapii, gdy ciśnienie krwi ulega unormowaniu. Tymczasem konieczne jest kontynuowanie jej.

Przyczyną skoków ciśnienia może być również niestosowanie się do zaleceń dotyczących zmiany stylu życia. Ważne jest nie tylko przyjmowanie leków, ale też modyfikacja sposobu odżywiania się, normalizacja masy ciała i aktywność fizyczna.

Przeczytaj również: Jakie są domowe sposoby na podniesienie ciśnienia krwi?

Nagłe skoki ciśnienia – co robić?

Pojawienie się objawów, które mogą być wynikiem nagłych skoków ciśnienia krwi, jest wskazaniem do wykonania pomiaru ciśnienia krwi. Jeżeli parametr ten jest podwyższony, należy:

  • położyć się i uspokoić,

  • zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza,

  • przyjąć leki przepisane przez lekarza na takie sytuacje (dotyczy to osób, które już wcześniej miały problem ze skokami ciśnienia),

  • skonsultować się z lekarzem.

Niezwłocznie należy szukać pomocy medycznej, jeżeli wartość ciśnienia krwi przekracza 180/120 mmHg.

Przy nagłych skokach ciśnienia lekarz może zdecydować o podaniu leków, które zawierają, m.in.: kaptopryl, furosemid, amlodypinę lub labetalol. Po upływie 30 minut konieczne jest przeprowadzenie kontrolnego pomiaru ciśnienia. Jeżeli leczenie doraźne jest nieskuteczne, pacjent powinien zostać skierowany do szpitala.

Sprawdź ofertę: Ciśnieniomierze i akcesoria

Osoba, która doświadczyła skoków ciśnienia, powinna regularnie kontrolować ciśnienie krwi w warunkach domowych. Jeżeli rozpoznano u niej nadciśnienie wcześniej, konieczna jest wizyta u kardiologa i zmodyfikowanie terapii (dobranie innych leków). Duży nacisk należy położyć też na niefarmakologiczne metody (zdrowa dieta, aktywność fizyczna, normalizacja masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu).

Dowiedz się więcej: Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy – jaki ciśnieniomierz wybrać?

Bibliografia

  1. P. Balsam, S. Szmit, Aktywność fizyczna a ciśnienie tętnicze krwi, „Kardiologia po Dyplomie” 2011, nr 10, s. 68–72.

  2. A. Kaczyńska, Z. Gaciong, Stres psychiczny a nadciśnienie tętnicze, „Choroby Serca i Naczyń” 2004, t. 1, nr 1, s. 73–79.

  3. L. Pręgowska-Chwała i in., Nagły wzrost ciśnienia tętniczego – jak skutecznie pomóc i jak nie zaszkodzić?, „Stany Nagłe po Dyplomie” 2018, https://podyplomie.pl/stanynaglepodyplomie/29661,nagly-wzrost-cisnienia-tetniczego-jak-skutecznie-pomoc-i-jak-nie-zaszkodzic (dostęp: 17.12.2021).


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij