Mężczyzna używający ciśnieniomierza - jakie ciśnienie jest niebezpieczne?
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 200337 razy

Ciśnienie tętnicze krwi – jakie jest niebezpieczne?

Za najbardziej pożądane uważa się ciśnienie krwi w granicach 120–129/80-84 mmHg. Jednak nie zawsze parametr ten przyjmuje takie wartości. Zdarza się, że wykraczają one daleko poza normę. Wysokie ciśnienie stanowi zagrożenie dla pacjenta. Zobacz, jakie ciśnienie krwi jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Spis treści:


  1. Normy ciśnienia krwi
  2. Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Jakie ciśnienie jest wysokie?
  3. Powikłania wysokiego ciśnienia krwi
  4. Czy niskie ciśnienie jest niebezpieczne?
  5. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?
  6. Co robić, gdy ciśnienie krwi przyjmuje nieprawidłowe wartości?

Ciśnienie krwi jest bardzo ważnym parametrem. Dzięki niemu można ocenić, w jakim stanie znajduje się aktualnie organizm człowieka. Bardzo często jego nieprawidłowa wartość jest jedynym objawem choroby, która wymaga wczesnego wdrożenia leczenia. Dlatego konieczne są regularne pomiary ciśnienia krwi.

Normy ciśnienia krwi

Ciśnienie tętnicze krwi to siła, z jaką krew napiera na tętnice. Nie jest to parametr stały. Ulega on ciągłym zmianom – nie tylko w ciągu życia, ale też dnia. Wpływ na jego wartość mają m.in.: wiek, aktywność fizyczna, stan zdrowia fizycznego i psychicznego, pora dnia.

Normy ciśnienia krwi dla osób dorosłych przedstawiają się następująco:

  • optymalne ciśnienie tętnicze: poniżej 120/80 mmHg,

  • prawidłowe ciśnienie tętnicze: 120–129/80–84 mmHg,

  • wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze: 130–139/85–89 mmHg,

  • nadciśnienie I stopnia: 140–159/90–99 mmHg,

  • nadciśnienie II stopnia: 160–179/100–109 mmHg,

  • nadciśnienie III stopnia: powyżej 180/110 mmHg.

Wartość ciśnienia krwi można sprawdzić za pomocą prostego badania. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się urządzenie zwane ciśnieniomierzem. Pomiar wykonuje lekarz lub pielęgniarka w placówce medycznej. Osoby, które posiadają swój sprzęt, mogą badać ciśnienie krwi samodzielnie. Zalecane jest, aby badanie było wykonywane regularnie – najlepiej kilka razy w miesiącu – w różnych sytuacjach i o różnych porach dnia.

Sprawdź oferty: Ciśnieniomierze w dobrych cenach

Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? kiedy ciśnienie jest za wysokie?

Ważną kwestią jest to, jakie ciśnienie krwi jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Kiedy ciśnienie jest za wysokie? Właściwie wszystkie wartości utrzymujące się powyżej 140/90 mmHg niosą za sobą ryzyko powikłań. Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym lepsze jest rokowanie.

Powiązane produkty

Powikłania wysokiego ciśnienia krwi

Warto wiedzieć nie tylko, jakie ciśnienie krwi jest niebezpieczne, ale też znać skutki, które niesie za sobą utrzymywanie się zbyt wysokich wartości tego parametru. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że nadciśnienie jest jedną z głównych przyczyn nadmiernej umieralności. Nawet 12,8% wszystkich zgonów jest związana z powikłaniami wysokiego ciśnienia. Również zapadalność na choroby krążenia i nerek ma liniowy związek z nieprawidłowymi wartościami ciśnienia krwi.

Wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne, ponieważ może powodować:

  • udar niedokrwienny mózgu,

  • zawał mięśnia sercowego,

  • przerost lewej komory serca,

  • miażdżycę,

  • retinopatię nadciśnieniową (zmiany w siatkówce oka),

  • uszkodzenie nerek,

  • niewydolność serca.

Wpływ na ryzyko wystąpienia powikłań ma nie tylko wartość ciśnienia tętniczego krwi, ale też ogólny stan chorego.

Przeczytaj również: Niefarmakologiczne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Czy niskie ciśnienie jest niebezpieczne?

Niskie ciśnienie krwi nie jest niebezpieczne. Nie jest też traktowane jako patologia. U niektórych osób może powodować dolegliwości, zwłaszcza gdy do spadku dochodzi nagle. Objawy towarzyszące to: złe samopoczucie, zawroty głowy, mroczki przed oczami, zasłabnięcie lub omdlenie.

Sprawdź również: Jakie są domowe sposoby na podniesienie ciśnienia krwi?

Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Warto wiedzieć, jakie ciśnienie krwi jest niebezpieczne w ciąży. Wysokie ciśnienie w ciąży stanowi zagrożenie. Nieprawidłowe są wartości przekraczające 140/90 mmHg. Niosą one zagrożenie dla przyszłej mamy, a także rozwijającego się dziecka. Nadciśnienie w ciąży jest przyczyną: niskiej masy urodzeniowej, przedwczesnego oddzielenia się łożyska, przedwczesnego porodu. U ciężarnej może wystąpić stan przedrzucawkowy, rzucawka lub zespół HELLP. Wzrasta także ryzyko zgonu kobiety lub dziecka.

Co robić, gdy ciśnienie krwi przyjmuje nieprawidłowe wartości?

Wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlatego konieczne jest zgłoszenie się z tym problemem do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista zwykle zleca dodatkowe badania, które pomagają w ustaleniu przyczyny nadciśnienia, a także pozwalają ocenić ryzyko powikłań.

Sprawdź ofertę: Leki na serce i układy krążenia

Wysokie wartości ciśnienia tętniczego krwi zawsze wymagają leczenia. Stosuje się przy tym metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. O postępie terapii zawsze decyduje lekarz po rozpatrzeniu indywidualnego przypadku. Leki, które mogą zostać przypisane, to m.in. inhibitory ACE, beta-blokery, diuretyki. Do metod niefarmakologicznych zalicza się:

  • normalizację masy ciała,

  • dietoterapię (m.in. z ograniczeniem spożycia soli),

  • regularną aktywność fizyczną,

  • ograniczenie używek.

Niskie ciśnienie krwi nie wymaga działań terapeutycznych. Jeżeli jest ono spowodowane chorobą przewlekłą, konieczne jest wdrożenie jej leczenia. Można podejmować działania, które sprzyjają wzrostowi tego parametru, np. pić dużo wody, uprawiać regularnie sport. Zalecane jest to przede wszystkim tym osobom, które odczuwają objawy niskiego ciśnienia krwi.

Warto wiedzieć: Skoki ciśnienia tętniczego krwi. Jak sobie z nimi poradzić?

Bibliografia

  1. tanowisko Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Postępowanie w nadciśnieniu tętniczym u kobiet w ciąży. Zapobieganie, diagnostyka, leczenie i odległe rokowanie, „Zeszyty Edukacyjne. Kardiologia Polska” 2019, nr 1, s. 38–102.

  2. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym 2019 rok, „Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce” 2019, t. 5, nr 1, s. 1–86.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij