Trzustka, grafika
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 5420 razy

Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki – objawy

Ostre zapalenie trzustki objawy i przebieg ma gwałtowne. Choroba powoduje niespodziewany i mocny ból brzucha, nudności i wymioty, a czasem też gorączkę czy inne dolegliwości. Silna i nawracająca reakcja zapalna sprzyja poważnym powikłaniom zdrowotnym.

Spis treści


  1. Ostre zapalenie trzustki - gdzie boli i jak?
  2. Przewlekłe zapalenie trzustki - przyczyny i objawy
  3. Zapalenie trzustki - objawy późne, wpływ

 

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki nie rozwijają się w szybkim tempie, ale nierzadko bywa, że nawracają i utrzymują się długo. Ich intensywność jest umiarkowana. Dolegliwości istotnie wpływają na jakość codzienności dotkniętej nimi osoby, a nawet mogą zagrażać jej życiu.

Kup w aptece: Leki na układ pokarmowy

Ostre zapalenie trzustki – gdzie boli i jak?

To stan o gwałtownym charakterze, za którego istotę uznaje się przedwczesną i intensywną aktywację proenzymów trzustkowych. Zjawisko może powodować nie tylko uszkodzenie narządu, ale też wpływać na pracę tkanek nawet bardziej odległych, w konsekwencji prowadząc do niewydolności wielonarządowej.

Ostrą postać choroby możemy podzielić na dwa rodzaje, czyli śródmiąższowo-obrzękową, charakteryzującą się miejscowym powiększeniem trzustki (co występuje najczęściej), i martwiczą, do której pojawienia się dochodzi rzadziej, a jej rozpoznanie dokonywane jest podczas tomografii komputerowej.

Ostre zapalenie trzustki objawy i przebieg ma gwałtowne, ale krótkie. Kłopotliwy stan zazwyczaj towarzyszy jako tło chorobie alkoholowej oraz kamicy żółciowej. Dominującymi dolegliwościami są przeszywające, tnące bóle brzucha. Nierzadko chorzy skarżą się też na uczucie opasania bólem tułowia oraz promieniowaniem do kręgosłupa. W ostrej odmianie można doświadczyć również nudności i wymiotów. Okolica chorego narządu bywa obrzęknięta, wzdęta i tkliwa. Często pojawia się gorączka. Chorzy doznają ponadto tachykardii, spadku ciśnienia, a nawet ataku lęku i duszności. Symptomy skórne podczas tej dolegliwości nie są powszechne, choć zdarzają się żółtaczka, zaczerwienienie twarzy, a nawet wybroczyny w okolicy trzustki i pępka. Mimo że choroba nie trwa długo, stwarza ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych związanych m.in. z układem krążeniowym i pokarmowym.

Problemy z trzustką nie są domeną tylko dorosłych. Objawy ostrego zapalenia trzustki u dzieci oraz ich powikłania bywają podobne do tych występujących u dorosłych. Głównymi czynnikami sprawczymi kłopotów narządu są urazy jamy brzusznej, infekcje i zatrucia polekowe, ale też wrodzone lub nabyte wady i choroby dróg żółciowych.

Przeczytaj również: Sprawdzone sposoby na ból brzucha

Przewlekłe zapalenie trzustki – przyczyny i objawy

Przewlekła postać schorzenia powiązana jest zwykle z powtarzającymi się epizodami intensywnych stanów zapalnych narządu, które powodują postęp uszkodzeń miąższu trzustki i pogłębiają jej niewydolność. W zależności od stopnia wywołanych zapaleniem zniszczeń przebieg choroby może wyglądać odmiennie. Zazwyczaj jednak pacjentowi dokucza ból nadbrzusza. Jego intensywność bywa zmienna. Często dolegliwości nasilają się po posiłkach, zwłaszcza tłustych, ciężkich. Mogą też zmieniać swój charakter. Wówczas ujawnia się np. na uczucie pieczenia lub ucisku.

Symptomami przewlekłego zapalenia trzustki są także m.in.:

  • biegunka

  • utrata masy ciała, 

  • utrata apetytu.

Nie inaczej niż w przebiegu ostrej postaci choroby, czasem zespół dolegliwości wzbogacają objawy skórne, takie jak zażółcenie skóry, ale też jej świąd. Z biegiem czasu rozwijają się powikłania zdrowotne różnego rodzaju, które manifestują dodatkowe dolegliwości. Przewlekłe zapalenie trzustki może doprowadzić do rozwoju cukrzycy.

Przeczytaj również: Jak i gdzie boli żołądek?

Powiązane produkty

Zapalenie trzustki – objawy późne, wpływ

Zarówno ostre, jak i przewlekłe zapalenie trzustki wywołuje szereg odmiennych powikłań o charakterze miejscowym i ogólnym. Do spotykanych powikłań należą zaburzenia naczyniowe, w tym zakrzepica żylna i zakrzepica tętnicza naczyń trzewnych. Występują one przede wszystkim w zapaleniach trzustki o etiologii alkoholowej. Do podatnych na zakrzepicę arterii należą głównie żyła śledzionowa i żyła wrotna.

Obciążone zmianami naczynia niosą za sobą zespół dodatkowych dolegliwości i niebezpieczeństw zdrowotnych. Nie zawsze jednak przebiegają one pod postacią dokuczliwych symptomów. Problemy krążeniowe tego typu mogą zostać odkryte dopiero w czasie badań laboratoryjnych wykonywanych w innym celu, ale zdarza się też, choć rzadziej, że następują niespodziewane i rozległe krwotoki wewnętrzne stwarzające wysokie ryzyko śmierci.

Powikłaniem zapalenia trzustki, zwłaszcza o charakterze przewlekłym, mogą być również m.in.:

  • pseudotętniaki, 

  • zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, 

  • zakrzepowa plamica małopłytkowa.

Ponadto może dojść do powstania patologicznych miejscowych zmian wytwórczo-zwyrodnieniowych miąższu trzustki, takich jak przetoki, nacieki zapalne, cysty, a nawet jałowa martwica trzustki. Problemy trzustkowe wpływają także na pracę innych narządów, dlatego w konsekwencji ostrych i przewlekłych stanów zapalnych jej struktur może dojść do wielu trwałych lub trudno gojących się stanów i dolegliwości zdrowotnych, takich jak zwężenie przewodów żółciowych. Dlatego tak ważne są szybka diagnostyka i podjęcie leczenia, a także zachowanie zdrowych nawyków, które zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby. 

Warto wiedzieć: Wrzody żołądka - objawy, przyczyny i leczenie

Bibliografia

  1. W. Jelski i in., Rola alkoholu etylowego w patogenezie zapaleń trzustki, „Polski Merkuriusz Lekarski” 2011, nr 30.

  2. A. Rogowska, Ostre zapalenie trzustki, „Postępy Nauk Medycznych” 2014, nr 1.

  3. A. Stawarski, Diagnostyka i leczenie ostrego zapalenia trzustki u dzieci, „Nowa Pediatria” 2002, nr 3.

  4. M. Włochal, M. Grzymisławski, Rola żywienia w leczeniu przewlekłego zapalenia trzustki, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2013, nr 3.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij