Trzustka – gdzie się znajduje i jak o nią dbać?
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 9651 razy

Trzustka – gdzie się znajduje i jak o nią dbać?

Trzustka jest jednym z najważniejszych organów. Odgrywa kluczową rolę w procesach wydzielania hormonów i prawidłowym trawieniu pokarmów. Jej kondycja i właściwe funkcjonowanie są fundamentalne dla zachowania procesów życiowych. Podpowiadamy, jaką dokładnie pełni funkcję w organizmie człowieka.

Spis treści


  1. Funkcje i właściwości trzustki
  2. Objawy i przyczyny chorej trzustki
  3. Choroby trzustki
  4. Co szkodzi trzustce?
  5. Jak dbać o trzustkę?

Do najczęściej występujących schorzeń narządu należą m.in.: rak trzustki, ostre zapalenie trzustki, kamica trzustki, torbiele oraz przewlekłe zapalenie trzustki. Choroby mają inne podłoże, jednak ich powstawaniu sprzyjają te same czynniki. Jednym z nich jest niewłaściwy tryb życia.

FUNKCJE I WŁAŚCIWOŚCI TRZUSTKI

Trzustka jest fundamentalnym organem człowieka odpowiedzialnym za prawidłowe procesy trawienia. Narząd wytwarza sok trzustkowy, złożony z enzymów, który rozkłada składniki pokarmowe tłuszczu, węglowodanów i białek. Substancja jest wytwarzana przed jedzeniem, a wpływ na jej powstanie mają m.in. treść żołądka oraz bodźce węchowe, które uaktywniają system nerwowy. W trzustce dochodzi też do produkcji dwóch hormonów – glukagonu i insuliny, odpowiadających m.in. za regulację poziomu cukru w krwi. Wpływ na funkcjonowanie trzustki mają kortyzol i adrenalina – hormony produkowane w nadnerczach.

Kup w aptece: Preparaty regulujące układ trawienny

OBJAWY I PRZYCZYNY CHOREJ TRZUSTKI

Do zaburzeń pracy i funkcjonowania trzustki dochodzi w wyniku działania wielu czynników, takich jak:

  • powikłania po infekcjach i urazach, 

  • długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych lub antybiotyków, 

  • choroby układu pokarmowego,

  • wady wrodzone trzustki, 

  • nadużywanie alkoholu.

Choroby trzustki występują rzadko, gdyż organ ten należy do grupy narządów bardzo wytrzymałych. Jak się jednak objawia rozwijający się w narządzie stan zapalny? Pogarszająca się kondycja trzustki powoduje wystąpienie kilku dolegliwości. Najczęściej są to: ostry ból brzucha, wymioty, wysokie tętno. Bardzo często choremu dokuczają również silne biegunki i nagły spadek masy ciała. 

Powiązane produkty

CHOROBY TRZUSTKI

Wiele chorób trzustki przebiega w innej postaci, jednak rozwojowi każdej z nich sprzyja szczególnie nadużywanie alkoholu, tłusta i uboga w składniki odżywcze dieta oraz chroniczny stres. Do rozwinięcia chorób trzustki może prowadzić ponadto długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych. Szybko postawiona diagnoza i podjęcie leczenia skutecznie chronią przed powikłaniami. Podstawą kontroli kondycji organu są regularnie wykonywane badania krwi z oznaczeniem amylazy i lipazy. Pomocne w diagnostyce jest też USG. Większość chorób trzustki jest leczona w szpitalu. W przypadku niektórych schorzeń (np. ostre zapalenie trzustki) wyciszenie stanu zapalnego jest możliwe za pomocą niskotłuszczowej diety. Unormowaniu pracy organu sprzyja podawanie choremu syntetycznych enzymów trzustkowych. Jednym z częstych powikłań zaburzeń pracy trzustki jest rozwój cukrzycy. Wówczas niezbędne staje się włączenie do leczenia insuliny.

Przeczytaj również: Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki - objawy, przyczyny i leczenie

CO SZKODZI TRZUSTCE?

Główną przyczyną rozwoju chorób trzustki jest palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Funkcjonowanie trzustki zaburza dieta obfita w tłuszcze, pokarmy smażone i ciężkostrawne. Ciągłe ich spożywanie zmusza narząd do nieustannej pracy. Wśród produktów szkodzących trzustce znajdują się także podroby, które są źródłem szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych. Niekorzystny wpływ na działanie organu ma również cukier – zarówno w czystej postaci, jak i w formie dodatków do płatków śniadaniowych, przekąsek, wyrobów cukierniczych, a nawet pieczywa.

Sprawdź ofertę: Substytuty cukru

JAK DBAĆ O TRZUSTKĘ?

Wspomaganie pracy trzustki powinno polegać przede wszystkim na stosowaniu pełnowartościowej i zbilansowanej diety. Produkty, po które warto sięgać, to m.in.: kasze, chude mleko i niskotłuszczowe przetwory mleczne, roślinne tłuszcze, chude ryby, drób, warzywa. Pozytywne działanie na regulowanie pracy organu mają też zioła. Szczególnie poleca się pokrzywę, piołun, mniszek lekarski, tymianek i chmiel. Stymulują one wydzielanie enzymów trzustkowych, wspomagają procesy trawienia, a ponadto wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. W diecie trzustkowej zaleca się również picie mięty pieprzowej, która pobudza soki pokarmowe, a do tego ma działanie antybakteryjne. Warto regularnie spożywać zioła, najlepiej w postaci naparów i herbat. Należy jednak pamiętać o drażniącym działaniu tych roślin. Dlatego osoby borykające się z problemami trzustki lub chorobami żołądka przed wyborem ziół powinny skonsultować się z lekarzem.

Warto wiedzieć: Czego nie lubi wątroba – zmień te nawyki, jeśli masz problemy z wątrobą

Bibliografia

  1. A. Cichocka, Praktyczny poradnik żywieniowy w odchudzaniu oraz profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2016.

  2. Dietetyka. Kompendium, red. L. Ostrowska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

  3. I. Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij