Kobieta dezynfekuje ręce
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3430 razy

Jak powinna wyglądać prawidłowa dezynfekcja rąk?

Dezynfekcja rąk jest potrzebna, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia drobnoustrojów w okolice oczu i ust lub na przedmioty codziennego użytku. Tym samym ograniczone zostają możliwości zakażenia. Jednak procedura ta musi zostać wykonana poprawnie i przy pomocy odpowiednich środków do dezynfekcji. Sprawdź, jak prawidłowo zdezynfekować ręce.

Spis treści


  1. W jakim celu dezynfekować ręce?
  2. Jakie płyny do dezynfekcji rąk stosować?
  3. Jak prawidłowo zdezynfekować ręce?
  4. Jak często dezynfekować ręce?
  5. Jak dbać o skórę rąk po dezynfekcji?

Dezynfekcja rąk to proces niszczenia drobnoustrojów z powierzchni skóry. W jego wyniku następuje redukcja flory przejściowej, czyli wirusów, bakterii i grzybów znajdujących się na dłoniach na skutek kontaktu z zanieczyszczoną powierzchnią lub przedmiotami. Zabieg ten nie wymaga użycia wody.

Kup w aptece: Dezynfekcja

W jakim celu dezynfekować ręce?

Dezynfekcja rąk ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów, bakterii i grzybów. Bardzo często źródłem infekcji są zabrudzone dłonie. Można nimi przenieść patogeny do wnętrza swojego organizmu (np. poprzez dotykanie nimi okolicy oczu, ust i nosa) lub na inne osoby.

Sposobem na pozbycie się drobnoustrojów z powierzchni rąk jest umycie ich ciepłą wodą z mydłem. Niestety nie są one dostępne w każdej sytuacji. Wówczas zalecana jest dezynfekcja preparatem, który wciera się w skórę – bez konieczności użycia innych środków higienicznych. W ten sposób można ograniczyć ryzyko zakażenia się w miejscach publicznych.

Jakie płyny do dezynfekcji rąk stosować?

Płyny do dezynfekcji rąk powinny być sporządzone na bazie alkoholu. Są one uznawane za najbardziej skuteczne w usuwaniu drobnoustrojów ze skóry. Preparaty tego typu mają w swoim składzie etanol, propanol lub izopropanol. Niektóre środki do dezynfekcji zawierają mieszaninę tych substancji. Warto pamiętać, aby stężenie alkoholu utrzymywało się na poziomie 75–85%. Płyny do dezynfekcji, które zawierają mniej alkoholu, nie zwalczają wielu rodzajów zarazków.

Należy również zwrócić uwagę na konsystencję środków do dezynfekcji rąk. Zaleca się, aby była ona żelowa lub piankowa. Dzięki temu nie tylko dobrze się wchłaniają, ale też nie spływają z powierzchni dłoni. Warto wybierać preparaty do dezynfekcji, które nie pozostawiają uczucia lepkości na skórze. Ważny jest również zapach. Nie może być zbyt ostry i drażniący. Środek dezynfekcyjny powinien mieć w składzie substancję, która ogranicza niekorzystny wpływ alkoholu na skórę (np. wyciąg z aloesu).

Powiązane produkty

Jak prawidłowo zdezynfekować ręce?

Jeżeli jest taka możliwość, zaleca się, aby przed dezynfekcją umyć ręce. Jest to ważne, szczególnie gdy są na nich widoczne zabrudzenia. Można też pominąć ten etap. Do dezynfekcji rąk konieczne jest zdjęcie biżuterii (dzięki temu możliwe jest zdezynfekowanie całej powierzchni skóry). Skóra powinna być całkowicie sucha.

Instrukcja prawidłowej dezynfekcji rąk przedstawia się następująco:

  • na dłoń należy nałożyć 3–5 mililitrów płynu dezynfekującego (jego ilość musi wystarczyć na obie dłonie),

  • pocierać o siebie wnętrza obu dłoni,

  • pocierać o siebie obie części zewnętrzne dłoni,

  • wetrzeć płyn dezynfekujący między palce obu dłoni (przy splecionych rękach),

  • pocierać wnętrze dłoni górną częścią palców drugiej dłoni (na przemian),

  • chwycić kciuk i wetrzeć płyn do dezynfekcji dookoła niego,

  • pocierać opuszkami palców wnętrze obu dłoni (na przemian).

Dezynfekcja rąk powinna trwać około 30 sekund (po 5 sekund na każdą czynność). Trzeba poczekać, aż płyn dezynfekujący całkowicie się wchłonie. Nie można go wytrzeć w ręcznik.

Przeczytaj również: Na czym polega higieniczne mycie rąk?

Jak często dezynfekować ręce?

Nie ma jednoznacznych wskazań dotyczących tego, jak często dezynfekować ręce. Każda osoba powinna podejść do tego procesu indywidualnie. Dezynfekcja jest wskazana m.in.:

  • w przypadku dotykania powierzchni lub przedmiotów w miejscach publicznych (m.in. klamek, przycisków, rurek w autobusie),

  • przed jedzeniem w miejscu publicznym,

  • przed zdjęciem lub nałożeniem maseczki ochronnej,

  • po kontakcie z rzeczami osobistymi innych osób,

  • po wydmuchaniu nosa.

Zaleca się, aby dezynfekcja rąk miała miejsce zawsze, gdy nie ma dostępu do ciepłej wody i mydła.

Jak dbać o skórę rąk po dezynfekcji?

Częste stosowanie środków do dezynfekcji może skutkować podrażnieniami i przesuszeniem skóry. Tak działa obecny w nich alkohol. Niektóre preparaty mają w składzie substancje łagodzące, jednak może to być niewystarczające. Dlatego konieczna jest odpowiednia pielęgnacja rąk.

Przeczytaj również: Sucha i pękająca skóra na dłoniach - jak ją regenerować?

Podstawą pielęgnacji skóry po częstym dezynfekowaniu rąk jest nawilżanie i odżywianie. Zapewniają to kremy do rąk. Powinien mieć on lekką konsystencję i szybko się wchłaniać. Dobrze, gdy obecne są w nim naturalne składniki, które wspierają regenerację skóry (np. aloes, rumianek, miód, oleje roślinne), ale też witaminy i minerały. Krem do rąk należy używać kilka razy dziennie – najlepiej po każdej dezynfekcji.

Sprawdź ofertę: Parafiny do rąk i stóp

Bibliografia

  1. Główny Inspektorat Sanitarny, Jak skutecznie dezynfekować ręce? https://www.gov.pl/web/gis/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece (dostęp 21.02.2022).

  2. B. Denisiewicz, Znaczenie higieny rąk w profilaktyce zakażeń związanych z opieką zdrowotną, „Zakażenia XXI Wieku” 2020, nr 3, http://mavipuro.pl/jourarch/Z2020003.pdf (dostęp 21.02.2022).


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij