Spis treści:
- Co aktywuje wirusa opryszczki wargowej?
- Jak pozbyć się opryszczki? Domowe sposoby na leczenie
- Jak można zapobiec opryszczce?
Nawracające tzw. zimno na ustach może trwać od kilku do kilkunastu dni. Do wyboru mamy wiele leków na opryszczkę, które działają przeciwwirusowo i dostępne są bez recepty. Substancją czynną jest w nich acyklowir. A jak pozbyć się opryszczki domowym sposobem? Dosyć popularną domową metodą leczenia opryszczki jest też stosowanie olejków eterycznych oraz ziół, np. rumianku, melisy, kory wierzby czy skrzypu polnego.
Sprawdź ofertę: Leki na opryszczkę
Co aktywuje wirusa opryszczki wargowej?
Opryszczka na ustach to uaktywniony wirus HSV-1, który powoduje zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i w okolicach twarzy. Często zarażamy się poprzez kontakt z osobą aktywnie wydalającą wirusa lub z płynami ustrojowymi, w których jest on obecny. Nasz ogólny stan zdrowia również ma wpływ na podatność na zakażenie wirusem i wystąpienie opryszczki wargowej.
Aktywacja wirusa może nastąpić w okresach:
-
osłabienia organizmu,
-
przeziębienia lub grypy,
-
menstruacji,
-
ciąży,
-
przemęczenia,
-
nadmiernego stresu,
-
gwałtownych zmian temperatur,
-
innych infekcji.
Wirus opryszczki pospolitej bardzo szybko się rozprzestrzenia i rozwija.
Przeczytaj również: Opryszczka narządów płciowych
Jak pozbyć się opryszczki? Domowe sposoby na leczenie
Jak szybko pozbyć się opryszczki? Skutecznym i najczęściej wybieranym lekiem na opryszczkę jest acyklowir. Stosuje się go doustnie lub miejscowo (w formie maści, żeli i kremów). Uzupełnieniem terapii są leki i środki o działaniu wysuszającym i odkażającym. Sprawdzą się również preparaty zawierające cynk lub tlenek cynku. Istnieje też kilka domowych sposobów, z których korzystały nasze babki.
POZBĄDŹ SIĘ OPRYSZCZKI
|
|
Czosnek na opryszczkę
Przekrojony ząbek czosnku lub kawałek cebuli jest jednym z domowych i naturalnych sposobów na opryszczkę. Trzeba pamiętać, że okład ze względu na podrażniające działanie czosnku należy trzymać krótko. W bolący pęcherzyk można też wsmarować syrop z cebuli. To też bezpieczny sposób na opryszczkę w ciąży.
Melisa na zimno na ustach
Mało kto ma świadomość, że melisa działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Należy przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca okłady z melisy lub smarować opryszczkę olejkiem z wyciągiem z rośliny. Rumianek i szałwia działają podobnie i również mogą nam pomóc w zwalczaniu „zimna” i przyspieszyć proces gojenia.
Sprawdź oferty: Preparaty przeciwwirusowe
Miód na opryszczkę
Miód to kolejny naturalny lek przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy i przeciwzapalny, a jednocześnie łagodzący stan zapalny i objawy dolegliwości. Można go nakładać bezpośrednio na skórę, by ograniczyć rozprzestrzenianie się opryszczki. Wiele badań sugeruje, że miód może być skuteczny w leczeniu różnych infekcji skóry, w tym opryszczki.
Aloes na opryszczkę
Kolejnym domowym sposobem na opryszczkę, jest nakładanie żelu aloesowego na miejsce zmiany skórnej. Ta roślina zawiera wiele składników aktywnych, między innymi nawilżających, łagodzących i przeciwzapalnych, które pomogą złagodzić objawy i przyśpieszyć gojenie. Nałóż go na 20 minut w miejsce opryszczki, a następnie zmyj ciepłą wodą. Powtarzaj kilka razy dziennie.