kobieta w zaawansowanej ciąży
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4101 razy

Wzdęcia w ciąży – przyczyny i zapobieganie

Wzdęcia w ciąży to dość powszechny problem. Dochodzi do niego na skutek zmian w gospodarce hormonalnej i wzrostu stężenia hormonów żeńskich, które wpływają na pracę jelit. Niekiedy wzdęcia w ciąży mogą być skutkiem błędów żywieniowych. 

Spis treści


  1. Przyczyny wzdęć w ciąży
  2. Jaka dieta na wzdęcia w ciąży?
  3. Zioła na wzdęcia w ciąży

Wzdęcia to powszechna dolegliwość kobiet w ciąży. Powstają na skutek zmian w gospodarce hormonalnej. Dodatkowo usuwanie gazów utrudnia powiększająca się macica, która zaczyna uciskać m.in. na jelita. Tworzeniu się wzdęć sprzyjają również błędy żywieniowe przyszłej mamy. Wzdęcia, chociaż nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka, są uciążliwe dla kobiety. 

Kup w aptece: Preparaty regulujące pracę układu trawiennego

Przyczyny wzdęć w ciąży 

Przyczyny wzdęć w ciąży są różne. Jako główną przyczynę wskazuje się zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, a przede wszystkim wzrost poziomu hormonów żeńskich, które wpływają na funkcjonowanie jelit i mogą zaburzać procesy trawienia. Głównym winowajcą jest progesteron, który już od pierwszych dni ciąży zaczyna spowalniać trawienie pokarmów. Powstawaniu wzdęć w ciąży sprzyja również powiększająca się macica, która uciska na jelita i utrudnia swobodne wydalanie gazów. Nasilenie wzdęć w ciąży u każdej z kobiet przebiega różnie i zależy od tego, czy przyszła mama przed ciążą borykała się z problemami trawiennymi. Pacjentki, które mają nietolerancje pokarmowe, zespół jelita drażliwego, zachorowały na SIBO lub też mają nieustabilizowaną chorobę tarczycy, mogą cierpieć na wyjątkowo bolesne i częste wzdęcia. Do nasilenia wzdęć u wszystkich kobiet dochodzi w trzecim trymestrze ciąży. Kolejne ataki wzdęć i nadmiernego wydalania gazów przychodzą tuż przed akcją porodową i są oznaką oczyszczania organizmu. 

Sprawdź ofertę: Leki na wzdęcia oraz zaparcia dla kobiet w ciąży

Jako inną przyczynę wzdęć w ciąży wskazuje się na przyjmowane przez kobietę suplementy, szczególnie te z dużą ilością żelaza. Pierwiastek w nadmiarze może zaburzać perystaltykę jelit i prowadzić do zatrzymywania w nich powietrza. 

Sprawdź także: Czy nadmierne i częste gazy świadczą o chorobie?

Czynniki, które sprzyjają wzdęciom w ciąży, to również brak aktywności przyszłej mamy i błędy żywieniowe. Nieprawidłowo skomponowana dieta np. wysokobiałkowa lub obfitująca w produkty fermentujące i glutenowe sprzyja przewlekłym bólom brzucha, wzdęciom, cuchnącym gazom. Z powodu wzdęć mogą również cierpieć pacjentki mające problem z zaparciami. Stwardniała treść jelita uniemożliwia wydostanie się gazów na zewnątrz, co powoduje bolesne wzdęcie. 

Przeczytaj również: Poznaj skuteczne domowe sposoby na zaparcia

Jaka dieta na wzdęcia w ciąży?

Kobiety mające problem z przewlekłymi wzdęciami powinny zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić do diety pokarmy wspomagające pracę jelit. Dieta niwelująca problem wzdęć powinna być lekkostrawna i pozbawiona pokarmów wzdymających (kiszonek, warzyw kapustnych, roślin strączkowych, jabłek, gruszek, winogron, produktów pszennych, wypieków cukierniczych, nadmiaru słodyczy, słodzonych soków owocowych). Należy ograniczyć spożywanie nabiału fermentującego (maślanka, kefir, tłuste mleko). Są one bogatym źródłem cennych probiotyków, dlatego powinny być wprowadzane do diety w racjonalnych ilościach. Posiłki powinny być spożywane regularnie o stałych porach, a dania niezbyt obfite i niepowodujące uczucia przejedzenia. Ważne jest, by pokarm dokładnie przeżuwać i nie połykać zbyt dużych kęsów. Łapczywe jedzenie sprzyja połykaniu powietrza, a to powoduje wzdęcia i kolki. Przyszła mama powinna pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu (zalecane jest wypijanie około 2,5 litra wody). Dania należy przygotowywać metodą duszenia, gotowania lub grillowania. 

Warto wiedzieć: Domowe sposoby na wzdęcia – jak zapobiegać i zwalczać wzdęcia?

Powiązane produkty

Zioła na wzdęcia w ciąży 

Korzystny wpływ na trawienie mają zioła. Codzienny jadłospis warto uzupełnić o rumianek, dziurawiec, melisę, koper włoski, miętę, lukrecję. Pomocne są również preparaty w postaci tabletek lub płynu (np. Iberogast). Ich formuła zawiera kompleks wyciągów z roślin np. rumianku, ziela glistnika, mięty pieprzowej, owocu ostropestu. Tego typu leki mają działanie wiatropędne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, wspomagające motorykę jelit, zapobiegające wzdęciom i nudnościom po posiłku. Należy pamiętać, by ziół i preparatów ziołowych w okresie ciąży nie przyjmować na własną rękę, a wcześniej zasięgnąć konsultacji z lekarzem. 

Przeczytaj również: Skuteczne zioła na nadkwasotę żołądka


A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. R. Muchacka, M. Kukla, Odżywianie kobiet w ciąży, Prace Naukowe WSZiP, 2017, nr 42 (3), str. 61-72.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij