leki na zabkowanie
Mama i dziecko Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2373 razy

Co na ząbkowanie? Rodzaje preparatów

Ząbkowanie to okres, kiedy to w buziach naszych pociech pojawiają się pierwsze zęby. Jest zwykle mniej lub bardziej burzliwy, towarzyszą mu często  zarówno miejscowe jak i ogólne objawy zapalenia. W zależności od stopnia ich nasilenia, dziecko może być ospałe, rozdrażnione lub kolokwialnie mówiąc marudne. Jak można radzić sobie z bolesnym ząbkowaniem malucha? Czy są leki, które mogą przynieść mu ulgę? 

Spis treści:

  1. Bolesne ząbkowanie – objawy
  2. Maści na ząbkowanie 
  3. Leki przeciwbólowe na ząbkowanie
  4. Krople i czopki na ząbkowanie 
  5. Naturalne sposoby na ząbkowanie 

Bolesne ząbkowanie – objawy

Niestety u większości dzieci ząbkowanie wiąże się z szeregiem dokuczliwych objawów. Czas, kiedy następuje ich znaczące nasilenie wynosi zazwyczaj 8 dni:  

  • 4 dni przed tym, jak ząb ukaże się w jamie ustnej;  

  • dzień erupcji zęba;  

  • 3 dni po ukazaniu się zęba w jamie ustnej.  

Objawy, które towarzyszą ząbkowaniu możemy podzielić na 2 podstawowe grupy: objawy ogólne i miejscowe. Objawy ogólne ząbkowania są zwykle spotykane u niemowląt, podczas wyrzynania się zębów siecznych. Dlaczego erupcja akurat tych zębów, powoduje tak dużą odpowiedź ogólnoustrojową? Wynika to głównie z czasu, na jaki przypada pojawienie się siekaczy w jamie ustnej, czyli drugiej połowy 1 roku życia dziecka.  

W okresie tym dochodzi do stopniowej utraty otrzymanej od matki odporności nabytej, przy jednoczesnym braku pełnego wykształcenia indywidualnej odpowiedzi immunologicznej malucha. W efekcie czas ten jest dla naszych pociech szczególnie trudny. Dotyczy to zarówno zmian związanych z rozwojem, takich jak np. pojawienie się mlecznego uzębienia, jak też podatność na różnego rodzaju infekcje wirusowe czy bakteryjne. Symptomy z nimi związane mogą nakładać się na jednoczesne ząbkowanie. Kumulacja obu tych obciążeń daje zwykle u malucha właśnie objawy ogólnoustrojowe. Stąd popularne twierdzenie, że ząbkujące dziecko jest mniej odporne i bardziej podatne na infekcje.  

Przeczytaj również: Jak myć zęby niemowlaka?

Maści na ząbkowanie 

Maści i żele na ząbkowanie są obecnie dość powszechnie stosowane. Podczas wyboru warto ustalić, czy preferujemy preparaty oparte wyłącznie na naturalnych składnikach, czy te wzbogacone o substancje lecznicze. 

Przykładem naturalnych składników jest rumianek, propolis, aloes czy szałwia. Od lat stosowane są one w stomatologii, właśnie dzięki ich łagodzącym właściwościom. Są one składnikiem preparatów takich jak np. Pansoral czy Alphanova bebe.  

Podstawową substancją leczniczą, którą od lat stosuje się jako składnik preparatów łagodzących objawy ząbkowania, jest lidokaina. Ma ona działanie znieczulające, dzięki czemu przynosi bardzo szybką ulgę. Przykładem żelu na bazie lidokainy jest Dentinox N. 

Powiązane produkty

Leki przeciwbólowe na ząbkowanie 

Leki przeciwbólowe powinny być stosowane wówczas, gdy zawiodły preparaty do stosowania miejscowego, a dziecko boryka się z gorączką lub innymi objawami ogólnoustrojowymi. Obecne na rynku leki powinny być dobrane w sposób odpowiedni do wieku oraz wagi dziecka. Rodzice najczęściej sięgają po preparaty przeciwbólowe zawierające paracetamol, np. Panadol, Pedicetamol lub leki o działaniu przeciwzapalnym na bazie ibuprofenu, np.: Ibufen, Nurofen Forte dla dzieci. W celu oceny zasadności podania leku należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.  

Krople i czopki na ząbkowanie 

Mimo tego, że popularność kropel lub czopków nie jest tak duża jak przeciwbólowych syropów, to ich skuteczność może zaskoczyć niejednego rodzica.  

Przykładem kropel na ząbkowanie jest Camilia. Posiadają one unikalnie dobrany, naturalny skład (rumianek, rzewień, szkarłatka). Lek ma postać płynu, zawartego w plastikowym opakowaniu, tzw. minimsie.  

Preparatem, dostępnym zarówno w formie czopków jak i kropel, jest np. Viburcol. To homeopatyczny preparat leczniczy, który pod kontrolą lekarza może być stosowany już od 3 miesiąca życia dziecka. Ma on bardzo szerokie zastosowania, w tym właśnie łagodzenie dyskomfortu związanego z ząbkowaniem.  

Naturalne sposoby na ząbkowanie 

Bez wątpienia o domowych sposobach na ząbkowanie słyszał każdy rodzic. Najpopularniejszym domowym sposobem na ząbkowanie jest masaż dziąseł. Wykonuje się go za pomocą specjalnej, gumowej końcówki lub znacznie prościej, przy pomocy gazy lub tetrowej pieluszki, zanurzonej uprzednio w naparze z szałwii lub rumianku. Mimo początkowego dyskomfortu malucha, sukcesywne wykonywanie delikatnych ruchów w ciągu kilku minut przyniesie mu upragnioną ulgę.  

Innym uznanym sposobem, jest stosowanie chłodzenia gryzaków. Umieszczenie gryzaka w lodówce na kilkanaście minut, a następnie schłodzenie lub wykonanie delikatnych ruchów masujących w obrębie dziąseł malucha, będzie bez wątpienia bardzo kojące dla obolałej okolicy.  

Wiele osób zamiast gryzaka stosuje zamrożone warzywa, takie jak marchewka, jabłko, czy nawet ogórek. Niska temperatura i twarda struktura mają kojące działanie, a dodatkowo przystosowują dziecko do poznawania nowych smaków i bodźców. Takie naturalne gryzaki można stosować, gdy dziecko jest już gotowe na rozszerzanie diety. 

 

Czy wiesz, że…. 

W przeszłości jedną z popularniejszych metod na dolegliwości związane z ząbkowaniem było wieszanie na szyi dziecka naszyjnika z bursztynów? Jantar, w kontakcie ze skórą, uwalnia substancje o działaniu przeciwbólowym. Co ciekawe, część mam do tej pory korzysta z tej metody. Lekarze jednak odradzają ją zarówno ze względu na ryzyko połknięcia przez dziecko odłamów kruszca, jak też ryzyko narażenia dzieci na obrażenia powstałe w wyniku noszenia biżuterii.  

Warto wiedzieć: Bolesne ząbkowanie - sprawdzone sposoby

Bibliografia

Wyrzynanie się zębów mlecznych – symptomy towarzyszące czy przypadkowe współistnienie w czasie?, Torlińska-Walkowiak N., Rataj-Kulmacz A., Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2013, 9(3)

Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych,Boguszewska-Gutenbaum H., Janicha J., Sobiech S., Olczak-Kowalczyk D., Nowa Stomatologia, 2014, 4:127-130


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij