Młoda matka trzyma dziecko w ramionach. Brzuch mamy po cesarskim cięciu.
Mama i dziecko Aleksandra Czerwińska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 16309 razy

Połóg po cięciu cesarskim – czego się spodziewać?

Połóg jest to okres liczony od chwili porodu i trwa około 6-8 tygodni. W tym stosunkowo krótkim czasie będą cofać się wszystkie zmiany, które zaszły w organizmie kobiety w czasie ciąży i porodu, nastąpi gojenie się ran poporodowych, rozpocznie się i utrzyma laktacja, a na koniec jajniki ponownie podejmą swoją czynność. Czy połóg po cięciu cesarskim jest inny niż połóg po porodzie siłami natury? W pewnych aspektach tak. Sprawdźmy w jakich. 

Spis treści:


  1. Etapy połogu po cesarskich cięciu
  2. Odchody połogowe po cc
  3. Higiena w połogu po cc
  4. Pielęgnacja rany po cięciu cesarskim
  5. Ćwiczenia po cięciu cesarskim
  6. Połóg po cesarce a współżycie
  7. Zaparcia w połogu – czy są normą?

Etapy połogu po cesarskich cięciu 

Jednym z etapów połogu jest obkurczanie (inwolucja) mięśnia macicy. Podczas tego etapu pojawiają się skurcze, często przypominające bóle miesiączkowe, w wyniku których zostaje znacznie zmniejszone ukrwienie mięśnia macicy, co w efekcie powoduje jej zmniejszanie. Skurcze mogą być silniej odczuwane np. podczas przystawianie dziecka do piersi – wtedy właśnie wydziela się oksytocyna, która jest w głównej mierze odpowiedzialna za obkurczanie się macicy. Warto zauważyć, że oksytocyna jest również hormonem szczęścia i miłości. Bierze udział w rozpoczęciu i utrzymaniu laktacji. To właśnie oksytocyna jest jednym z hormonów, który sprzyja naszemu samopoczuciu w pierwszych dniach po porodzie i powoduje, że bezwarunkowo zakochujemy się w naszym dziecku i początkowo jesteśmy na „oksytocynowym haju”.  

Obkurczanie się macicy po cc jest nieco utrudnione. Macica po cięciu jest zszyta i przewodzenie mięśniowe jest słabsze. Warto, aby położna podczas wizyt patronażowych kontrolowała obkurczanie się macicy. 

Przeczytaj również: Poród przez cesarskie cięcie, jak przebiega?

Odchody połogowe po cc 

Odchody połogowe wynikają z dużej rany na macicy po oddzieleniu się łożyska. Odchody połogowe zmieniają się w zależności od długości trwania połogu. W pierwszym tygodniu są to odchody krwiste. Po ok. 7 dniach zmieniają swoją barwę i stają się brunatne, brązowawe. Zwykle pod koniec 2 tygodnia od porodu zmieniają barwę na żółtawe, a pod koniec 3 tygodnia stają się surowiczo – wodniste i w ciągu kilku kolejnych dni zanikają.  

Zanikanie odchodów połogowych w okresie od 3 – 6 tygodnia po porodzie jest normą i świadczy o zagojeniu się rany po łożysku na ścianie macicy.  

Po cięciu cesarskim szybciej obserwuje się zanikanie odchodów połogowych, a wynika to z faktu, iż najczęściej podczas zabiegu cięcia cesarskiego, po oddzieleniu łożyska operator (ginekolog – położnik) łyżeczkuje jamę macicy, aby nie doszło do pozostawienia resztek tkanki łożyskowej (resztki tkanki łożyskowej utrudniają obkurczanie się mięśnia macicy i mogą prowadzić do krwotoku poporodowego). 

Warto wiedzieć: Poród naturalny, fazy porodu, przebieg

Higiena w połogu po cc 

Warto przygotować się do połogu jeszcze przed porodem. Najlepszym rozwiązaniem na pierwsze dni połogu są duże wkładki poporodowe oraz poporodowe podkłady chłonne na łóżko. Warto zakupić kilka opakowań. Wkładki należy wymieniać często – co ok 2 godziny lub po każdym skorzystaniu z toalety. Po zmianie wkładki koniecznie należy pamiętać o umyciu rąk, gdyż odchody połogowe są materiałem bardzo zakaźnym i można niechcący przenieść zakażenia na dziecko lub ranę po cięciu cesarskim. Warto jest także pamiętać, że wkładka nie powinna dotykać rany po cięciu cesarskim, gdyż zwiększa się wtedy znacznie ryzyko jej zakażenia.  

Sprawdź oferty: Akcesoria dla mam do porodu i po porodzie

Pielęgnacja rany po cięciu cesarskim 

Rany nie należy zaklejać opatrunkiem. Najlepiej dać jej jak największą możliwość „wietrzenia się”. Podczas leżenia w łóżku lub np. karmienia rana powinna być odsłonięta. W pozostałych sytuacjach należy pamiętać o noszeniu bawełnianej bielizny z wysokim stanem, aby nie podrażniała brzegów rany. Ranę myjemy codziennie wodą z mydłem (najlepiej hipoalergicznym) i osuszamy osobnym ręcznikiem – najlepiej papierowym.  

Początkowo miejsce po cięciu cesarskim jest bolesne i nie należy zbytnio się forsować. Przyjmuje się, że maksymalne bezpieczne obciążenie, jakie może dźwigać kobieta po porodzie to masa dziecka. Po cięciu cesarski nie dźwigamy ciężkich rzeczy do pół roku od porodu, czyli znacznie dłużej niż trwa sam połóg.

Przeczytaj: Blizna po CC – jak ją pielęgnować?

Ćwiczenia po cięciu cesarskim 

Aby wrócić do sprawności sprzed ciąży i bezpiecznie zacząć ćwiczyć zaleca się odbycie nie tylko wizyty u swojego lekarza ginekologa i położnej środowiskowej, ale także u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który wskaże bezpieczne ćwiczenia po cięciu cesarskim dostosowane do indywidualnych potrzeb. Nie wskazane są żadne treningi obciążające, robienie brzuszków ani typowe ćwiczenia aerobowe. Najbezpieczniej rozpocząć aktywność od spacerów, ćwiczeń oddechowych i tzw. ćwiczeń przeciwzakrzepowych – czyli prostej gimnastyki rąk i nóg.  

Połóg po cesarce a współżycie 

Jednym z częstszych i równie ważnych pytań jest: co ze współżyciem po porodzie drogą cięcia cesarskiego. Tu odpowiedź zwykle jest podobna, co w przypadku porodu siłami natury. Najbezpieczniej zaczekać do zaniknięcia odchodów połogowych – to przypada na ok. 3-6 tydzień od porodu. Przed powrotem do współżycia warto odbyć wizytę kontrolną u lekarza ginekologa. W przypadku cięcia cesarskiego często chęć współżycia jest większa, gdyż nie dochodzi strach związany z uszkodzeniami krocza. Najważniejsze jest jednak, aby pamiętać, że czas ponownego podjęcia współżycia powinien być decyzją wspólną i to kobieta powinna być pewna, że nie czuje obaw do ponownego zbliżenia ze swoim partnerem. Libido w okresie połogu bywa u wielu kobiet zachwiane – u jednych pojawia się wzmożona ochota na seks – co oczywiście jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, śmiało można wykorzystać, u innych w związku z nową rolą życiową i wieloma nowymi obowiązkami ochota na seks maleje.  

Zaparcia w połogu – czy są normą? 

W okresie połogu kobiety często skarżą się na zaparcia. Rodzaj porodu nie wpływa znacząco na ich wystąpienie, ponieważ pojawiają się zarówno po porodzie siłami natury jak i pocięciu cesarskim. Wynikają one z rozluźnienia mięśni brzucha, a po cięciu cesarskim czasami z chwilowego paraliżu jelita grubego. Aby poradzić sobie z zaparciami niezwykle ważna jest prawidłowa dieta, picie dużej ilości wody (ok. 3 litrów) oraz zrównoważony ruch. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij