rodzaje podpasek
Zdrowie i uroda Katarzyna Wieczorek-Szukała
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 12379 razy

Podpaski – rodzaje, rozmiary, sposoby korzystania

Podpaski to jeden z podstawowych artykułów higienicznych, z których korzystają kobiety. Ich zadaniem jest pomoc w utrzymaniu higieny podczas menstruacji poprzez absorbcję krwi wydalanej z organizmu. Co warto wiedzieć o podpaskach i jak prawidłowo ich używać?

Spis treści:


  1. Jak i z czego zrobione są podpaski?
  2. Rodzaje podpasek
  3. Jak założyć podpaskę? Higiena i komfort w użytkowaniu podpasek
  4. Jak często zmieniać podpaskę?
  5. Ile podpasek dziennie to norma? Chłonność podpasek
  6. Czy można mieć uczulenie na podpaski?
  7. Czym zastąpić podpaski? Zamienniki podpasek

Jak i z czego zrobione są podpaski?

Bazę podpaski wykonuje się z naturalnych materiałów. Obecnie niemal zawsze jest to sprasowany, bawełniany wkład, otoczony warstwą celulozy lub porowatej folii, które mają zwiększyć chłonność wkładu. Niekiedy konstrukcja podpaski jest wzbogacona o siateczkę z syntetycznych włókien, które zwiększają jej wytrzymałość. W poszukiwaniu efektywniejszych i atrakcyjniejszych dla kobiet rozwiązań producenci stosują różnego rodzaju zabiegi jak np. dodatek polimerów, substancji zapachowych, a nawet bielenie chlorem. 

Po zewnętrznej stronie podpaski higienicznej znajduje się warstwa pokryta klejem, który przymocowuje wkład do bielizny. Takie rozwiązanie zostało po raz pierwszy zastosowane w 1970 roku. 

Większość producentów oferuje podpaski w kilku rozmiarach i standardach grubości (chłonności) – standardowe, powiększone oraz na noc. 

Przeczytaj: Menstruacja, miesiączka okres –  jak przebiega?

Rodzaje podpasek

W aptekach i drogeriach można spotkać wiele różnych rodzajów podpasek. Producenci często oznaczają podpaski jako ultra, normal czy classic ze względu na chłonność. Dodatkowo mają różny rozmiar, kształt i grubość. Wybór odpowiednich podpasek zależy przed wszystkim od indywidualnych preferencji. Każde z nich mogą mieć swoje wady i zalety. Dobre podpaski to takie, które zapewnią kobiecie ochronę i komfort w okresie menstruacji. Jakie są rodzaje podpasek i czym różnią się od siebie? 

Podpaski ze skrzydełkami 

Boczne osłonki zapobiegają przesuwaniu się podpaski zapobiegając przeciekaniu. To najbezpieczniejszy wybór podpasek dla dziewczynek, które dopiero zaczynają miesiączkować.

Podpaski ekologiczne 

Są to specjalne podpaski, wolne od szkodliwych dodatków, jak plastik, dioksyny, pestycydy, pochodzące z ekologicznej hodowli bawełny. 

Podpaski poporodowe 

To podstawowy produkt higieniczny dla kobiet w okresie połogu. Pomagają utrzymać higienę osobistą zaraz po porodzie, gdy występują odchody poporodowe. Wyróżniają się większą chłonnością i wyprofilowaniem. 

Podpaski wielorazowe 

Wykonane z kilku warstw materiału i odporne na przeciekanie. Są uszyte z przewiewnych materiałów. Podpaski wielorazowe można prać i używać wielokrotnie w trakcie menstruacji

Podpaski na noc 

Podpaski przeznaczone na noc są najbardziej chłonne, nieco większe i dłuższe, aby nie przesuwały się podczas snu. 

Podpaski do stringów 

Skrojone specjalnie do wąskiego kształtu stringów. Sprawdzą się przede wszystkim przy niewielkim krwawieniu (tzw. plamieniu). 

Podpaski Maxi 

Są to grubsze, większe i bardziej chłonne podpaski. Warto zdecydować się na podpaski maxi podczas obfitych miesiączek. 

Podpaski probiotyczne 

Zawierają kultury probiotyczne bakterii tworzących mikroflorę bakteryjną pochwy (m.in. syntetyczny kwas mlekowy). Zapobiegają infekcjom podczas miesiączki. Podpaski probiotyczne szczególnie pomagają dbać o higienę intymną podczas okresu. Należy wybrać je, gdy problem infekcji intymnych pojawia się często, ponieważ zapewniają dodatkową ochronę.

Jak założyć podpaskę? Higiena i komfort w użytkowaniu podpasek

Zakładanie podpaski nie jest skomplikowane, choć u młodych dziewcząt wymaga nieco wprawy. Podpaski bez skrzydełek trzeba przykleić nieco z przodu bielizny, nie na samym jej środku. Dzięki temu jej działanie będzie efektywniejsze.

Jak założyć podpaskę ze skrzydełkami?

W pierwszej kolejności należy przymocować środkową część do bielizny, a dopiero później odwinąć na zewnątrz skrzydełka. W ten sposób łatwiej przykleić wkład równo, co zmniejsza ryzyko otarcia. 

Warto pamiętać, że stosowanie podpasek nie jest najlepszym wyborem, jeśli kobieta zamierza wybrać się na basen. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie tampon. 

Sprawdź ofertę produktów wspierających zdrowie intymne na Aptelia.pl 

Jak często zmieniać podpaskę?

Regularna wymiana podpasek pomaga w utrzymaniu właściwej higieny podczas menstruacji. To bardzo ważne, ponieważ w tym czasie miejsca intymne są szczególnie narażone na infekcje bakteryjne i grzybicze. Ginekolodzy wskazują, że czas trwania okresu jest sprawą mocno indywidualną i zwykle wynosi od 3 do nawet 7 dni. 

Częstotliwość wymiany podpasek zależy od obfitości krwawienia oraz parametrów dobranego produktu. Zwłaszcza podczas pierwszych 2-3 dni wkładka higieniczna powinna być wymieniana co 2-3 godziny. W kolejnych dniach można zmniejszyć częstotliwość zabiegu i aplikować nową podpaskę nawet co 6 godzin. 

Ile podpasek dziennie to norma? Chłonność podpasek

Kobieta podczas typowego okres traci około 30 do 80 ml krwi. Jeżeli okres jest wyjątkowo intensywny ubytek może przekroczyć nawet 100 ml. Kiedy taka sytuacja się powtarza, warto skontaktować się z lekarzem. 

Jedna podpaska wchłania około 5 ml krwi (dla porównania tampon nieco mniej, około 3 ml). Za normę uznaje się nawet 8-krotną wymianę podpasek dziennie, choć zwykle nie przekracza ona 6-7 szt.. Warto mieć przy sobie zapas środków higienicznych, ponieważ przy bardzo obfitym krwawieniu podpaska może przesiąknąć. 

Kobiety powinny zwracać też uwagę na termin ważności i warunki przechowywania środków higienicznych. Po upływie daty przydatności chłonność materiału może się istotnie zmniejszyć. 

Czy można mieć uczulenie na podpaski?

Uczulenie na podpaski jak najbardziej jest możliwe i może być spowodowane przez szereg różnych związków, w tym: 

  • substancje zapachowe maskujące nieprzyjemny zapach krwi; 
  • związki zmiękczające materiał; 
  • kolorowe barwniki wykorzystane do drukowania grafiki; 
  • substancje wybielające. 

Podrażnienia od podpasek objawiają się zwykle w postaci zaczerwienienia, uczucia pieczenia, palenia lub swędzenia skóry. Nieco rzadziej zdarzają się odparzenia od podpasek, które wynikają z przemieszczania się materiału, który obciera okolice intymne. Aby zminimalizować ryzyko podrażnień warto wybierać produkty o możliwie prostej strukturze, pozbawione ozdób, aromatu.

PŁYNY DO HIGIENY INTYMNEJ

PODPASKI

Tampony

Czym zastąpić podpaski? Zamienniki podpasek

Jeśli w czasie menstruacji podpaski się skończyły lub trudno kupić je na wakacyjnym wyjeździe ginekolodzy podpowiadają kilka rozwiązań, które mogą funkcjonować jako ich substytut. Które z nich warto sprawdzić?

Tampony czy podpaski – co wybrać? 

Podpaski są oceniane przez kobiety jako zdrowsze. Stwarzają mniejsze ryzyko infekcji. Tampon może wydawać się bardziej higieniczny, ponieważ absorbuje krew wewnątrz ciała, ale jego aplikacja jest mniej komfortowa.

Przeczytaj: Tamponów – jakie wybrać, jak je aplikować, czy są bezpieczne?

Majtki menstruacyjne a podpaski

Bielizna menstruacyjna w założeniu ma być bardziej ekologiczna, prostsza w użyciu i równie skuteczna, jak podpaski. Składa się z kilku warstw, z których każda spełnia inną funkcję – absorbującej, odprowadzającej wilgoć, antybakteryjnej oraz zapobiegającej przeciekaniu. Wadą tego rozwiązania jest konieczność dobrania nieco większego rozmiaru, a także prania ich po każdym użyciu.

Wkładki a podpaski – czym się różnią? 

Wkładki urologiczne są bardziej chłonne od podpasek i mają pomóc przy nietrzymaniu moczu. Podpaski są skonstruowane w taki sposób, aby powstrzymywać powolny wypływ krwi. Przy znacznego nietrzymania moczu mogą okazać się za mało chłonne. 

Kubeczek menstruacyjny – czy zawsze się sprawdzi? 

Kubeczki menstruacyjne mogą być stosowane przez dłuższy czas niż tampony lub podpaski, a po wyparzeniu można z nich skorzystać ponownie. Zapewniają suchość i świeżość nawet do 12 h. Ich wymiana może być jednak bardziej kłopotliwa np. w podróży. Ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego rozmiaru.

Bibliografia

Kaur R, Kaur K, Kaur R. Menstrual Hygiene, Management, and Waste Disposal: Practices and Challenges Faced by Girls/Women of Developing Countries. J Environ Public Health. 2018;2018:1730964. Published 2018 Feb 20. doi:10.1155/2018/1730964; 

Arenas-Gallo C, Ramírez-Rocha G, González-Hakspiel L, Merlano-Alcendra C, Palomino-Suárez D, Rueda-Espinel S. Rev Colomb Obstet Ginecol. 2020;71(2):163-177. doi:10.18597/rcog.3425; 

Yadav RN, Joshi S, Poudel R, Pandeya P. Knowledge, Attitude, and Practice on Menstrual Hygiene Management among School Adolescents. J Nepal Health Res Counc. 2018;15(3):212-216. Published 2018 Jan 1. doi:10.3126/jnhrc.v15i3.18842. 


Wybór redakcji