Niemowlę siedzące na łóżku dotyka czołami z młodą kochającą mamą.
Mama i dziecko Roksana Krysa
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 42829 razy

Rozwój niemowląt – kiedy dziecko samo siada?

Samodzielne siadanie dziecka jest jednym z przełomowych momentów w jego rozwoju. Czekają na to wszyscy rodzice, a wielu z nich pragnie przyspieszyć naturalny bieg wydarzeń. Ale czy powinno się to robić? Kiedy dziecko zaczyna samo siadać i jak wesprzeć jego rozwój pod tym kątem? 

Spis treści:


  1. Rozwój dziecka – siadanie jako jego ważny element
  2. Kiedy dziecko samo siada?
  3. Akcesoria do nauki siedzenia
  4. Dlaczego dziecko nie siada – przyczyny i dalsze kroki
  5. Dziecko raczkuje, ale nie siedzi – czy to normalne?

Rozwój dziecka – siadanie jako jego ważny element 

Przybieranie pozycji siedzącej jest naturalnym procesem rozwoju dziecka. Siadanie samodzielne wymaga nie lada wprawy, dlatego też poprzedzają je liczne próby, a niekiedy także i błędy. Jednak sam fakt, że dziecko przybiera odpowiednią pozycję i „zabiera się” za siadanie wskazuje na prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Jednocześnie kształtują się mechanizmy podporowo-wyprostne oraz udoskonala odpowiedni rozkład napięcia mięśniowego, dzięki czemu możliwe jest przybieranie pozycji siedzącej na dłuższy czas. Poczynania dziecka w trakcie nauki siadania są niezwykle ważne w ocenie jego wzorca ruchowego – czy jest on prawidłowy lub też czy należy podjąć kroki w celu rehabilitacji.  

Przeczytaj: Czym są skoki rozwojowe u dzieci i kiedy występują?

Kiedy dziecko samo siada? 

Jak w przypadku każdego etapu rozwoju, także i przy nabywaniu umiejętności siadania nie ma ściśle określonych ram czasowych, w które można wpisać każde dziecko. Każde bowiem rozwija się w innym tempie. Szacuje się jednak, że pierwsze próby samodzielnego siadania dziecko podejmuje około 6. miesiąca życia – wówczas potrafi utrzymać się w takiej pozycji przez krótki czas. Natomiast około 9. miesiąca maluch potrafi już zazwyczaj samodzielnie siadać i kontrolować taką pozycję bez konieczności podpierania. Jest to czas, w którym większość dzieci siedzi stabilnie i pewnie.  

Warto wiedzieć, że noworodki urodzone jako wcześniaki (poniżej 37. tygodnia ciąży) mogą osiągać kolejne etapy rozwoju w nieco późniejszym okresie niż dzieci urodzone w terminie. Ocenę rozwoju prowadzi się według wieku korygowanego do 2 roku życia.  

Przeczytaj: Jakie witaminy warto podawać dziecku?

Kiedy dziecko siedzi z podparciem? 

Warto wiedzieć, że dziecko samo NIE SIADA Z PODPARCIEM. Nie układa sobie poduszek czy innych wspomagaczy i nie przybiera takiej pozycji samodzielnie. Około 6. miesiąca życia może próbować siadać, co jest naturalną konsekwencją rozwoju jego układu nerwowego, mięśniowego i kostno-szkieletowego, ale nadal bywa to dość nieudolne. Wówczas to rodzic podkłada dziecku podparcie, by jak najdłużej utrzymywało się ono w tej pozycji, jednak zdania specjalistów pod tym kątem są podzielone. Uznaje się bowiem, że jeśli dziecko nie potrafi samodzielnie siedzieć – oznacza to, że jego organizm nie jest jeszcze na to gotowy i nie powinno się tego procesu przyspieszać, ponieważ może to powodować nieprawidłowości w rozwoju fizycznym w późniejszym czasie.  

Nie mniej, mający pół roku maluch potrafi w miarę stabilnie wysiedzieć, oparty o poduszkę, meble czy coś innego, co wspiera jego plecy. Warto jednak pamiętać, by nie przyspieszać na siłę kolejnych etapów rozwoju dziecka. 

Sprawdź oferty: Naczynia i sztućce dla dzieci

Kiedy dziecko samo siada z pozycji leżącej? 

Około 8-9. miesiąca życia dziecko podejmuje pierwsze próby samodzielnego siadania. Robi to leżąc na brzuszku i podpierając się rączkami. Następnie przenosi ciężar ciała na tył i po prostu siada. Oczywiście, nie jest to sztywna granica czasowa. Istnieją maluchy, które próbują siadać wcześniej – niektórym udaje się usiąść bez podparcia już od 6.–7. miesiąca życia; inne zaś potrzebują na to nieco więcej czasu. Jeżeli jednak po ukończeniu 9. miesiąca dziecko nie siada samodzielnie i widać, że kolejne próby sprawiają mu problem, warto skonsultować to ze specjalistą.

Sprawdź ofertę: Olejki do opalania dla dzieci

Kiedy dziecko siedzi stabilnie? 

W momencie, gdy dziecko samodzielnie siada z pozycji leżącej – co wymaga od niego użycia nie lada siły – zazwyczaj też potrafi utrzymać stabilnie taką pozycję przez dłuższy czas. Jak zostało wspomniane, może się tak wydarzyć około 8-9. miesiąca jego życia, ale może również wcześniej, np. w wieku 7 miesięcy. Wówczas dziecko broni się rękami przed przewróceniem z pozycji siedzącej i stara się utrzymywać równowagę, rozkładając ręce na boki. 

Momentem stabilnego siedzenia określa się nie tylko chwilę, w którym dziecko potrafi samodzielnie usiąść, ale przede wszystkim wytrzymać tak bez podpierania i łapania równowagi przez dłuższy czas.

Sprawdź ofertę: Preparaty na kleszcze i komary

Akcesoria do nauki siedzenia  

Na rynku nie brakuje produktów, mających wesprzeć dziecko na kolejnych etapach jego rozwoju, także przy nauce siadania. Do popularnych należą poduszki do nauki siedzenia w kształcie rogali, zapobiegające upadkom, a także specjalne krzesełka, które zapewniają dziecku stabilną pozycję czy foteliki do nauki siedzenia, reklamowane jako miękkie i bezpieczne dla dziecka. Wydają się one jednak zbędnymi gadżetami, wszak, co ma nastąpić i tak nastąpi. Warto jednak zwrócić uwagę na ciekawe zabawki, które zachęcają maluchy do ogólnej aktywności i podejmowania nowych prób w rozwoju.

Sprawdź ofertę: Na wszy i pasożyty dla dzieci

Dlaczego dziecko nie siada – przyczyny i dalsze kroki 

Główną przyczyną tego, że dziecko jeszcze nie siada, jest niedojrzałość jego organizmu – układu nerwowego oraz słaba siła mięśni. Opóźnienia w tym względzie mogą wynikać także z problemów emocjonalnych malucha, chorób matki w okresie ciąży, wcześniactwa, schorzeń genetycznych lub neurologicznych. Jeśli zauważy się u dziecka problemy w okresie szacowanym jako odpowiedni do nabycia określonych umiejętności, należy skonsultować się z lekarzem, który odpowiednio poprowadzi dalszą diagnostykę.

Sprawdź ofertę: Preparaty przeciwwirusowe dla dzieci

Dziecko raczkuje, ale nie siedzi – czy to normalne? 

Raczkowanie jest dla dziecka zdecydowanie łatwiejsze niż siadanie. Z tego względu nie ma się czym martwić, jeśli pierwszą zdobytą umiejętnością będzie właśnie raczkowanie. Nie ma tutaj reguł, co więcej – jeśli dziecko raczkuje, ale nie siedzi, to… niech raczkuje jak najwięcej! Wówczas ćwiczy swoje mięśnie i nabiera sił. Kiedy poczuje się pewnie – zacznie podejmować próby siadania.  

Bibliografia

Adamska M., Wójtowicz D., Ostrowska B., Ocena pozycji siedzącej u niemowląt w wieku 9 miesięcy przy użyciu stanowiska podoskopowego „PodoBaby”, s. 50, dostępny online: file:///C:/Users/48693/Downloads/Adamska.pdf [data dostęp: 08.12.2022]. 

Skibińska J., Wspieranie rozwoju małego dziecka, s. 22, dostępny online: https://reader.digitarium.pcss.pl/Content/319688/Wspieranie%20rozwoju.pdf#page=10 [ data dostępu: 08.12.2022]. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij