Mały chłopiec próbujący zgnieść orzecha zębami.
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 12590 razy

Ułamany lub ukruszony ząb – co robić?

Urazy zębów u najmłodszych występują bardzo często. Zdarzają się podczas upadków, zabawy, gier zespołowych, jak również wypadków komunikacyjnych. Bywają też efektem zwykłego pecha. Jak należy się zachować i co robić, gdy doszło do ułamania zęba u dziecka? 

Spis treści:


  1. Ułamany lub ukruszony ząb – co robić?
  2. Ukruszony ząb mleczny a stały – jakie mogą być skutki?
  3. Odbudowa ukruszonego zęba u dziecka
  4. Ukruszony ząb jedynka – metody rekonstrukcji
  5. Ile kosztuje naprawa ukruszonego zęba?

Ułamany lub ukruszony ząb – co robić? 

Ułamany lub ukruszony ząb jest wskazaniem do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jeśli mamy możliwość odnalezienia utraconego fragmentu, warto umieścić go w odpowiednim środowisku (ślina, mleko) i zabrać ze sobą na wizytę. To, jakie leczenie zostanie wdrożone, uzależnione jest od rozległości uszkodzenia tkanek zęba.  

Kup w aptece: Akcesoria do higieny jamy ustnej

Ukruszony ząb przy dziąśle 

W przypadku zębów mlecznych, które ukruszyły się tuż przy dziąśle, wystarczające jest wygładzenie brzegów ubytku lub jego odbudowa za pomocą kompozytu. Wybór metody zależy głównie od rozległości uszkodzenia.  

W przypadku, gdy problem dotyczy zębów stałych, ubytek najczęściej wypełnia się kompozytem lub wdraża leczenie protetyczne. To drugie zarezerwowane jest dla zaawansowanych przypadków, w których duża utrata tkanek uniemożliwia skuteczną i trwałą odbudowę zęba z wykorzystaniem materiałów światłoutwardzalnych. 

Przeczytaj: Czym i jak czyścić język?

Ułamana ścianka zęba 

Do ułamania ścianki zęba dochodzi zwykle podczas żucia pokarmów. Jej odbudowa nie stanowi na ogół wielkiego problemu – rekonstrukcję utraconego fragmentu wykonuje się z zastosowaniem materiałów światłoutwardzalnych lub szkło-jonomerowych (w przypadku zębów mlecznych). Postępowanie takie pozwala cieszyć się zdrowym zębem przez kolejne lata. 

Przeczytaj również: Parodontoza – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Ukruszony opatrunek w zębie 

Ukruszony opatrunek w zębie to bardzo częsty problem. Jedyne co należy z nim zrobić, to udać się do gabinetu stomatologicznego w celu usunięcia uszkodzonego opatrunku i założenia w jego miejsce nowego. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może jedynie wygładzić ostre brzegi uszkodzonego opatrunku i pozostawić go do czasu kolejnej wizyty.  

Przeczytaj również: Brzydki zapach z ust – halitoza – przyczyny i metody zwalczania

Ułamane pół zęba 

Sytuacja, w której ułamaniu uległa ponad połowa zęba, wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. W przypadku zębów mlecznych, pozostały fragment można usunąć lub warunkowo pozostawić w jamie ustnej. Jeśli ząb wykazuje ruchomość, jest w bardzo złym stanie lub towarzyszy mu obecność rozległego procesu próchnicowego, lekarz może podjąć decyzję o jego ekstrakcji. Jeśli rokowania co do pozostałego fragmentu są pozytywne, ząb można wyleczyć i pozostawić do czasu naturalnej wymiany. 

W przypadku zębów stałych leczenie zależy od rozległości ubytku. Można je wykonać za pomocą leczenia zachowawczego lub protetycznego. Przy bardzo zaawansowanych złamaniach wymagane może być wcześniejsze przeprowadzenie leczenia endodontycznego.  

Wyjątkową sytuację stanowi posiadanie utraconego fragmentu zęba – właściwy przebieg linii złamania może dać szansę na to, by dokleić utraconą część zęba. Procedura taka wymaga jednak spełnienia określonych warunków i nie może być przeprowadzona u każdego pacjenta.  

Przeczytaj również: Jak myć zęby niemowlaka, jaka pasta do zębów dla niemowląt?

Ukruszony ząb mleczny a stały – jakie mogą być skutki? 

Ukruszenie fragmentu zęba mlecznego może spowodować rozwój stanu zapalnego. Miejsce utraconych tkanek to droga do zakażenia bakteryjnego, które rozwija w przypadku braku odpowiedniego leczenia. Bakterie docierają do głębiej położonych tkanek – aż do miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Toczący się w nich proces zapalny może spowodować zaburzenie rozwoju zęba stałego (tzw. ząb Turnera).  

Ukruszenie zęba stałego niesie za sobą podobne konsekwencje, jakie pojawiają się w przypadku zębów mlecznych. Brak odpowiedniej i szybkiej reakcji może powodować pogłębianie destrukcji tkanek, co w ostateczności może wymagać przeprowadzenia procedury leczenia endodontycznego.  

Pamiętajmy zatem, że przy ukruszeniu zębów najważniejsza jest odpowiednio szybka reakcja i profesjonalne zabezpieczenie tkanek. 

Powiązane produkty

Odbudowa ukruszonego zęba u dziecka 

W przypadku uzębienia mlecznego odbudowa ukruszonego zęba odbywa się głównie z zastosowaniem materiałów szkło-jonomerowych. Świetnie sprawdzają się one u dzieci, które wydzielają spore ilości śliny – proces twardnienia materiału może zachodzić tu w wilgotnym środowisku. W sytuacjach, kiedy możliwe jest uzyskanie pełnej suchości w jamie ustnej, odbudowa może zostać wykonana z zastosowaniem materiału kompozytowego.  

Jeżeli ukruszenie dotyczy minimalnego fragmentu zęba, wystarczające może okazać się wygładzenie ostrych brzegów i zabezpieczenie danego obszaru lakierem fluorkowym.  

Ukruszone zęby stałe odbudowujemy wyłącznie z zastosowaniem dobrej jakości kompozytów. Jeśli nie ma możliwości uzyskania suchości pola zabiegowego, jako alternatywny opatrunek tymczasowy można zastosować materiał szkło-jonomerowy. Z czasem wymaga on jednak wymiany na szczelne wypełnienie z materiału światłoutwardzalnego.  

Przeczytaj również: Ząbkowanie – kiedy się zaczyna, jak rozpoznać objawy? 

Ukruszony ząb jedynka – metody rekonstrukcji 

Ukruszenie jedynki na niewielkim obszarze, wymaga zwykle zastosowania klasycznego uzupełnienia kompozytem. Materiały te występują w wielu kolorach, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie bardzo naturalnego wyglądu tkanek zęba.  

Gdy w wyniku wypadku doszło jednak do sporego ubytku – rzutującego na wygląd i estetykę zębów – z zachowaniem jednak optymalnej ilości tkanek, alternatywną opcją jest licówka zębowa. Licówki wykonuje się z kompozytów, ceramiki lub porcelany.  

Jeśli utracony fragment jest bardzo rozległy, warto przemyśleć wdrożenie leczenia protetycznego. Odbudowa za pomocą korony protetycznej stanowi świetną opcję dla przypadków, w których klasyczny kompozyt nie spełni swojej funkcji.  

Ile kosztuje naprawa ukruszonego zęba? 

Naprawa ukruszonego zęba zależna jest od wybranej metody leczenia oraz od tego, czy decydujemy się na leczenie prywatne czy państwowe.  

Naprawa zębów z wykorzystaniem procedur z zakresu stomatologii zachowawczej, przysługuje w ramach ubezpieczenia zdrowotnego wszystkim dzieciom do 18. roku życia. 

Decydując się na leczenie prywatne, koszty leczenia pokrywamy z własnej kieszeni.  

W przypadku naprawy zęba mlecznego należy przygotować się na wydatek w granicach 100-250 zł. Leczenie zębów stałych jest nieco droższe: zachowawcza odbudowa mieści się w przedziale 250-500 zł, natomiast leczenie protetyczne wiąże się z kosztami od 1000 złotych wzwyż.  

Bibliografia

Lipiec M., Lipiec-Rzepecka Z., Shamsa-Nieckula S., Olczak-Kowalczyk D. (2022), Borgis – Nowa Stomatologia, nr 1, s. 3-14. 

Steciuk A., Emerych K. (2016), Urazy zębów – przegląd wytycznych postępowania na podstawie piśmiennictwa oraz opisu przypadków, Annales Academiae Medicae Gedanensis, nr 46, s. 65-74. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij