Dziewczynce leci krew z nosa. Dziewczynka leży oraz chusteczką wyciera krew.
Mama i dziecko Aleksandra Słupczyńska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3451 razy

Krew z nosa u dziecka – czy jest groźnym objawem?

Krwawienia z nosa są stosunkowo częstym objawem pojawiającym się u dzieci – aż 64% z nich przynajmniej raz w życiu będzie miała do czynienia z takim krwotokiem. Na całe szczęście w większości nie są one jednak groźne i często ustępują samoistnie bez konieczności interwencji lekarskiej.  

Spis treści:


  1. Krew z nosa u dziecka – jakie są jego najczęstsze przyczyny?
  2. Krew z nosa u dziecka – pierwsza pomoc
  3. Krew z nosa u dziecka – kiedy warto wybrać się do lekarza?

Krew z nosa u dziecka – jakie są jego najczęstsze przyczyny? 

Krwawienie z nosa jest skutkiem przerwania ciągłości naczyń krwionośnych nosa – najczęściej źródłem krwawienia jest splot Kiesselbacha, który znajduje się w przedniej części przegrody nosowej.  

Do krwawienia może dojść w wyniku urazu (np. takiego jak złamanie kości lub przegrody nosowej), jednak pęknięcie naczynka w obrębie nosa mogą również spowodować niewinne z pozoru czynności, np. dłubanie w nosie, intensywne kichanie czy wydmuchiwanie wydzieliny z nosa.

Sprawdź ofertę: Krople do nosa

Krwawienie może także wynikać z rozwijającego się w obrębie nosa odczynu zapalnego – podczas zapalenia wydzielane są substancje, które rozszerzają naczynia krwionośne, a przez to łatwiej o wystąpienie krwawienia. Z tego powodu częstą przyczyną krwawień z nosa u dzieci są infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, alergiczny nieżyt nosa czy zapalenie nosa i zatok przynosowych.

Krwotok z nosa może być także wynikiem choroby ogólnoustrojowej, np. skaz krwotocznych (które prowadzą do zaburzeń krzepnięcia krwi), białaczek, chorób wątroby czy nadciśnienia tętniczego.  

Krew z nosa u dziecka – pierwsza pomoc  

Większość krwawień z nosa można opanować samoistnie w domu – należy wówczas uciskać skrzydełka nosa do przegrody nosowej przez około 5 do 10 minut w pozycji siedzącej z głową pochyloną ku przodowi bądź w pozycji leżącej na boku – takie ułożenie ciała zapobiega dostaniu się krwi do jamy ustnej i dolnej części gardła. Gdy krwawienie ustąpi, można zastosować maść zawierającą składniki dezynfekujące czy hemostatyczne – czyli takie, które wspomagają proces krzepnięcia – oraz składniki nawilżające błonę śluzową nosa. 

Sprawdź ofertę: Woda morska dla dzieci 

Powiązane produkty

Krew z nosa u dziecka – kiedy warto wybrać się do lekarza? 

Krwawienia z nosa najczęściej ustępują samoistnie i nie zagrażają życiu ani zdrowiu naszych pociech. Warto jednak udać się do lekarza, jeśli krwawienia nawracają bądź pojawiają się bez znanej przyczyny. W takim przypadku lekarz może wykonać badania dodatkowe – mogą to być badania laboratoryjne, takie jak INR lub APTT.   

W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o wykonaniu rynoskopii, czyli wziernikowania jam nosa. Badanie to pomaga określić źródło krwawienia. U większości dzieci jest badaniem wystarczającym do tego, by określić dalsze postępowanie lecznicze.  

Nawracające krwawienia z nosa u dziecka 

Nawracające krwawienia z nosa nie są częstym problemem – dotyczą zaledwie 6 % dzieci. W tym przypadku ich przyczyną są często choroby ogólnoustrojowe, takie jak skazy krwotoczne, białaczki, choroby wątroby czy nadciśnienie tętnicze. Wśród istotnych przyczyn warto wymienić chorobę von Willebranda, która jest najczęstszym zaburzeniem krzepnięcia krwi, mogącym powodować krwawienie z nosa. Inną chorobą, którą warto wymienić, jest choroba Rendu-Oslera-Webera, czyli naczyniakowatość krwotoczna. W tym przypadku krwawienia są bardziej intensywne aniżeli przy standardowym krwawieniu z nosa. W przypadku wystąpienia tego problemu konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz poszerzenie diagnostyki o badania laboratoryjne i obrazowe.

Sprawdź ofertę: Polecane ciśnieniomierze

U dzieci, które są dotknięte problemem nawracających krwawień z nosa, należy unikać leków, które mogłyby wywołać krwawienie – jednym z nich jest popularna aspiryna. Należy również utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza, a także nie przegrzewać pomieszczeń, w których dziecko spędza dużą ilość czasu. Zimą, podczas okresu grzewczego, należy pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób nawilżać błonę śluzową nosa – np. za pomocą kropli zawierających roztwór soli fizjologicznej.  

Bibliografia

Kwast P., Zawadzka-Głos L. (2015), Krwawienia z nosa u dzieci – przyczyny i postępowanie, Nowa Pediatria, nr 19(3), s. 83-86. 

Janczewski G., Otorynolaryngologia praktyczna. Via Medica, Gdańsk 2005.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij