Matka aplikująca krem ​​​​przeciwsłoneczny dziecku
Mama i dziecko Anna Gilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 640 razy

Kremy z filtrem dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego – zarówno UVA, jak i UVB – jest niezbędnym elementem ochrony zdrowia oraz profilaktyki przeciwstarzeniowej. Opieka nad dziećmi wymaga od rodziców stałego poszerzania wiedzy w celu zapewnienia jak najlepszej ochrony swoich pociech w różnych obszarach. Jednym z nich jest zabezpieczenie dzieci przed szkodliwym działaniem słońca. W artykule omówiono problematykę kremów z filtrami UV, uwzględniając ich rodzaje, działanie oraz zasady prawidłowej aplikacji w przypadku dzieci. 

Spis treści:


  1. Ochrona dzieci i niemowląt przed promieniowaniem UV
  2. Fotoprotekcja dzieci – co obejmuje?
  3. Czym jest i co oznacza wskaźnik SPF?
  4. Czym różnią się kremy z filtrem dla dzieci od kremów dla dorosłych?
  5. Na co zwrócić uwagę wybierając krem z filtrem dla dziecka?
  6. Jak działa filtr słoneczny w kremach dla dzieci? Rodzaje filtrów i właściwości
  7. Jak stosować kremy z filtrem u dzieci? Częstotliwość i sposób aplikacji dla najlepszej ochrony skóry

Ochrona dzieci i niemowląt przed promieniowaniem UV 

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV jest ważna w każdym wieku, przez cały rok. Należy wdrożyć ją od początku życia dziecka, ponieważ uszkodzenia skóry mogą wpływać na jej późniejszy stan i powodować niebezpieczne choroby, w tym nowotwory.  

U niemowląt do około 45. dnia życia dużo szybciej dochodzi do poparzeń słonecznych. Zauważono też zwiększone ryzyko rozwoju czerniaka skóry u osób, które doznały poparzeń słonecznych w dzieciństwie. Ponadto, pewne badania wykazały, że regularne używanie kremów do fotoprotekcji skóry może spowodować ograniczenie rozwoju znamion pochodzenia melanocytowego. 

Warto wiedzieć, że skóra niemowląt i małych dzieci różni się od skóry dorosłych. Jej dojrzewanie anatomiczno-czynnościowe trwa do około 3-4 roku życia. Do tego czasu skórę dziecka trzeba traktować z większą uwagą i delikatnością oraz używać kosmetyków, przeznaczonych dla konkretnej grupy wiekowej. Ponadto, bardzo ważny jest zwiększony poziom ochrony przeciwsłonecznej u dzieci do 14 roku życia. 

Cechy charakterystyczne skóry niemowląt i dzieci do 3 r.ż. to m.in.: 

  • cienka i niewykształcona w pełni warstwa rogowa naskórka, 

  • słabo wykształcona warstwa ziarnista naskórka, 

  • mniejsza zawartość ochronnego barwnika skórnego, czyli melaniny, 

  • niecałkowicie wykształcony ochrony płaszcz hydrolipidowy skóry,  

  • cienka skóra właściwa oraz cienka i luźna tkanka podskórna, 

  • niedojrzałość immunologiczna, 

  • tendencja do przegrzewania skóry, a także jej podrażnienia i zakażeń. 

Kup w aptece: Kremy z filtrem dla dzieci

Fotoprotekcja dzieci – co obejmuje? 

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, ochrona przed promieniowaniem UV obejmuje: 

  • unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach jego największej aktywności, tzn. pomiędzy godziną 10:00 a 16:00, 

  • prawidłową aplikację odpowiednich kosmetyków z filtrami UVA i UVB, 

  • noszenia przewiewnej odzieży ochronnej, w tym także nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych. 

Równoległe przestrzeganie wszystkich zasad fotoprotekcji jest tak ważne, ponieważ żaden preparat w 100% nie chroni nas przed promieniowaniem słonecznym. 

Przeczytaj: Jak zapobiegać potówkom u niemowlaka?

Powiązane produkty

Czym jest i co oznacza wskaźnik SPF? 

SPF to skrót z języka angielskiego – sun protective factor – oznaczający wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Jak go interpretować? Im wyższa wartość liczbowa, tym dłużej produkt chroni skórę przed wystąpieniem rumienia w wyniku działania promieniowania UVB, w odniesieniu do czasu pojawienia się go na skórze niechronionej. Innymi słowy, im wyższy wskaźnik SPF, tym większe stężenie filtra ochronnego w kosmetyku. 

Czym różnią się kremy z filtrem dla dzieci od kremów dla dorosłych? 

Krem z filtrem dla dzieci powinien wyróżniać się prostym i przyjaznym składem, dostosowanym do delikatnej skóry dziecka. Szczególnie ważny jest rodzaj filtrów przeciwsłonecznych. Kremy dla niemowląt i małych dzieci powinny zawierać wyłącznie filtry mineralne, czyli fizyczne, które działają na powierzchni skóry. 

Na co zwrócić uwagę wybierając krem z filtrem dla dziecka?  

Przy wyborze kremu z filtrem dla dziecka należy zwrócić uwagę na: 

  • skład produktu – dobrze, jeśli kremy z filtrem SPF wzbogacone są o składniki takie jak np. alantoina, D-panthenol, bisabolol, olej lniany, tlenek cynku i witamina A, E czy F. Poza filtrami mineralnymi, mogą zawierać naturalne składniki fotoprotekcyjne, takie jak np. masło shea, kakaowe czy olej makadamia. Pamiętajmy, że dobry krem do opalania dla dzieci nie powinien mieć w składzie sztucznych barwników i substancji zapachowych; 

  • wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, czyli SPF. U dzieci powinno się stosować filtry od SPF 30 do SPF 50+; 

  • zawartość dodatkowych filtrów, chroniących przed promieniowaniem podczerwonym, czyli IR oraz promieniowaniem widzialnym; 

  • fotostabilność produktu

  • hipoalergiczność

  • rodzaj filtrów UVA i UVB, które – jak wcześniej wspomniano – powinny być mineralne. Najczęściej dodawanymi filtrami do kremów do opalania dla dzieci są dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku. Dopiero od 2. roku życia dopuszczalne są filtry fizyczne; 

  • jakość produktu, który powinien posiadać odpowiednie atesty bezpieczeństwa i być testowany dermatologicznie; 

  • informację o wieku, od którego można stosować dany kosmetyk. Na kremach z filtrem dla niemowląt powinna być informacja o tym, że może być stosowany od 1. dnia życia; 

  • formę kosmetyku. Na rynku można spotkać różne produkty, np. krem do opalania dla dzieci w sprayu, a także krem SPF z filtrem w formie żelu, emulsji czy olejku. 

Jak działa filtr słoneczny w kremach dla dzieci? Rodzaje filtrów i właściwości 

Wśród filtrów przeciwsłonecznych, dodawanych do kremów ochronnych dla dzieci i dorosłych, wymienia się: 

  • filtry chemiczne, które pochłaniają energię promieniowania UV i zamieniają ją w ciepło, 

  • filtry fizyczne, inaczej mineralne, które odbijają i rozpraszają promieniowanie słoneczne, 

  • filtry mieszane, które zawierają zarówno filtry chemiczne, jak i fizyczne.  

Bezpieczny krem do opalania dla dzieci powinien zawierać filtry fizyczne. Wynika to z faktu, że nadają się one dla skóry atopowej, wrażliwej, delikatnej oraz skłonnej do alergii, ponieważ są dobrze tolerowane przez skórę i nie powodują podrażnień. Poza tym, ich działanie ogranicza się do powierzchni skóry. Przeważnie nie przenikają one przez warstwę rogową naskórka.  

Filtry fizyczne to substancje pochodzenia mineralnego, które charakteryzują się wysoką fotostabilnością. Zalicza się do nich barwne pigmenty oraz pigmenty mikronizowane, o mniejszej wielkości cząsteczek. Poza promieniowaniem UVA i UVB, rozpraszają one także światło widzialne, czego widocznym efektem jest biała warstwa na skórze. 

Przeczytaj: Rumień noworodkowy

Jak stosować kremy z filtrem u dzieci? Częstotliwość i sposób aplikacji dla najlepszej ochrony skóry 

Aby działanie kremu z filtrem dla niemowląt i dzieci było skuteczne, należy stosować je zawsze zgodnie z zasadami, zawartymi na opakowaniu. Zazwyczaj podaje się, aby po aplikacji produktu odczekać minimum 15-20 minut przed wyjściem na słońce.  

Przeczytaj: Jak pielęgnować kikut pępowiny?

Warto przy tym wiedzieć, że filtry fizyczne do działania nie wymagają wchłonięcia przez skórę, jak filtry chemiczne. Z tego względu można je stosować bezpośrednio przed wyjściem na słońce, chyba że instrukcja umieszczona na opakowaniu kosmetyku wskazuje czas, po którym można wyjść na zewnątrz. 

W celu prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej krem z filtrem SPF należy reaplikować, mniej więcej co dwie godziny oraz każdorazowo po: 

  • kąpieli, 

  • intensywnym wysiłku fizycznym, który skutkuje wydzielaniem potu, 

  • wytarciu się ręcznikiem. 

Bibliografia

Bojarowicz H., Bartnikowska N. (2014), Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Probl Hig Epidemiol, 95(3), s. 596-601. 

Kołodziejczak A. (2019), Kosmetologia, t. I, Wyd. PZWL, Warszawa, s. 265-269. 

Narbutt J. i in. (2018), Fotoprotekcja. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część 2: Stosowanie preparatów zawierających filtry UV, Przegląd Dermatologiczny, nr 1, s. 30-39. 

Panek G., Malara B. (2021), Wpływ oddziaływania promieniowania ultrafioletowego oraz fotoprotekcji na proces starzenia się skóry. Ocena świadomości kosmetyczek i kosmetologów, Aesthetic Cosmetology and Medicine, nr 3, t. 10, s. 143-146 

Zaleska-Czapla A., Jaki wybrać filtr przeciwsłoneczny?, dostępny online: https://osteomedic.com.pl/blog/jak-wybrac-filtr-przeciwsloneczny [data dostępu: 10.05.2023]. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij