Ropień zęba – przyczyny, objawy, sposoby leczenia i powikłania
Zdrowie i uroda Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 28689 razy

Ropień zęba – przyczyny, objawy, sposoby leczenia i powikłania

„Ropień zęba” to nazwa na określenie ropnego stanu zapalnego tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba. Zmiana jest bardzo bolesna i wymaga interwencji lekarza. Nieleczone ropnie mogą powodować poważne powikłania.

Spis treści


  1. Ropień zęba – przyczyny
  2. Ropień zęba – rodzaje i objawy
  3. Ropień zęba – leczenie
  4. Ropień zęba – powikłania

Ropień można scharakteryzować jako ostre zapalenie tkanek, które otaczają korzeń zęba. Ropnie powstają w różnych miejscach ciała, jednak to właśnie w jamie ustnej mają najlepsze ku temu warunki ze względu na obecność bakterii.

ROPIEŃ ZĘBA – PRZYCZYNY

W jamie ustnej każdego człowieka znajduje się ogromna ilość bakterii. Badania wykazują, że w 1 mililitrze śliny można znaleźć około 100 milionów bakterii. Na co dzień te drobnoustroje nie stanowią żadnego zagrożenia i nie powodują zmian w obrębie jamy ustnej, jednak w sytuacji, gdy dojdzie do urazu lub choroby zębów, bakterie zaczynają stanowić problem. W jamie ustnej panuje duża wilgotność i wysoka temperatura, a to prowadzi do znacznego rozwoju drobnoustrojów. Najczęściej ropnie pojawiają się w tych miejscach, gdzie znajduje się próchnica, a dany ząb nie został prawidłowo wyleczony.

Kup w aptece: Leki na ból zęba

ROPIEŃ ZĘBA – RODZAJE I OBJAWY

W zależności od lokalizacji ropnia symptomy mogą być różne. Można wyróżnić dwa główne rodzaje ropni zębów, tj.:

  • ropień przyzębny, czyli ropień dziąsła, którego częstą przyczyną jest gromadzenie się zbyt dużej ilości płytki nazębnej, która nie zostaje usunięta;

  • ropień okołowierzchołkowy zęba, pojawiający się przy samym korzeniu. Przyczyną zwykle jest próchnica.

Przeczytaj również: Ropień okołomigdałkowy - jak go rozpoznać i leczyć?

Ropień zęba wysyła kilka charakterystycznych objawów, jednak najważniejszy jest silny ból. Zwykle wzmaga się on w trakcie gryzienia, jedzenia. Czasami następuje także obrzęk i zdeformowanie rysów twarzy. Najczęściej ból u pacjentów jest ostry, promieniujący do innych zębów i pulsujący. Może zdarzyć się tak, że ból jest na tyle silny, że nie daje spać w nocy pacjentowi, a dodatkowo jest najsilniejszy wieczorem. W zależności od rodzaju ropnia i jego lokalizacji mogą pojawić się problemy z otwarciem ust, a nawet z oddychaniem. U niektórych osób występuje także podwyższona temperatura ciała i znaczne osłabienie.

Sprawdź także: Zapalenie jamy ustnej

Powiązane produkty

ROPIEŃ ZĘBA – LECZENIE

Wybór metod leczenia ropnia zęba zależy przede wszystkim od miejsca, w którym znajduje się ten stan chorobowy, oraz od stanu ogólnego pacjenta i tego, czy zmiana jest już zaawansowana. Pierwszym i podstawowym zabiegiem jest przecięcie ropnia w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu ropa przestaje się zbierać, a tym samym znacznie zmniejsza się uczucie bólu. W sytuacji, gdy ropień jest bardzo rozwinięty lub ząb jest znacznie uszkodzony, lekarz może zdecydować się na ekstrakcję, czyli usunięcie zęba. Innym rozwiązaniem w tej sytuacji jest leczenie kanałowe, jednak może być ono przeprowadzone tylko wtedy, gdy stan pacjenta na to pozwala. W leczeniu ropni ważne są także metody farmakologiczne, a więc stosowanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W ten sposób można liczyć na szybką poprawę, a także zadbać o swój komfort i codzienne funkcjonowanie. W przypadku ropni zębowych podstawą leczenia jest wizyta u stomatologa, jednak w czasie oczekiwania na nią pacjent może zmniejszyć dolegliwości bólowe dzięki płukankom i okładom.

Przeczytaj również: Pielęgnacja jamy ustnej po ekstrakcji

ROPIEŃ ZĘBA – POWIKŁANIA

Nieleczony ropień zęba może doprowadzić do poważnych powikłań, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Stan zapalny może dosyć szybko rozprzestrzeniać się nie tylko na inne zęby, ale także na ozębną, kości, zatoki, a także na skórę. W trudnych przypadkach zdarza się, że dochodzi do sepsy lub zapalenia opon mózgowych. Oczywiście należy zaznaczyć, że dotyczy to sytuacji, gdy pacjent nie uda się do dentysty, tylko będzie czekał na to, aż ból minie samoistnie. Warto pamiętać, że ropnie zębowe są dolegliwością bardzo nieprzyjemną i wymagającą interwencji stomatologicznej. W profilaktyce tego problemu kluczowa jest odpowiednia higiena w jamie ustnej. Dodatkowo należy dbać o to, aby nie pojawiała się próchnica. Właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty i przeglądy uzębienia. Szybko wykryta próchnica nie jest poważnym problemem, natomiast nieleczona staje się poważną trudnością, która może zamienić się w poważną dolegliwość, taką jak ropień zęba. Spore znaczenie w profilaktyce ma usuwanie płytki nazębnej i osadu, a także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. W przypadku ropni zdecydowanie najlepiej zapobiegać, a nie leczyć.

Sprawdź także: Czym i jak nitkować zęby?

Bibliografia

  1. S. Grygorczuk i in., Próchnica zębów jako przyczyna zakażeń ropnych ośrodkowego układu nerwowego, „Polski Przegląd Neurologiczny”, nr 2, 2006. 

  2. Z. Jańczuk, U. Kaczmarek, M. Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją, „Zarys Kliniczny”, 2014.

  3. P. Piekoszewska-Ziętek, A. Anna Turska-Szybka, D. Olczak-Kowalczyk, Infekcje zębopochodne – przegląd piśmiennictwa, „Nowa Stomatologia”, nr 2, 2016.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij